Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Motocykl z ABS


icon

Motocykl z ABS  

19 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy kupił być motocykl z ABSem? Dlaczego?



Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie latam szusty rok turystykiem  z ABSem  i moge powiedziec ze jest to dobra rzecz.W moim przypadku pare razy juz sie przydal ten system (wyprzedzenie pierwszenstwa na mnie +zasyfiona jezdnia).Ogolnie mowiac typowo szosowe motocykle chetnie z ABS,jednak w endurach nie musze miec ABS.Mysle nad przejsciem znowu na endura i jest opcjia motorka  z ABS i bez.Jesli dojdzie do przesiadki biore bez ABSu (ewentualnie z mozliwoscia wylaczenia ABSu).No,ale to jest tylko takie moje skromne zdanie na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ABS, cudowne rozwiązanie dla cywilów poruszających się po drogach, nie zwalnia z myślenia, jednak w sytuacjach stresowych warto go mieć.
Trochę jak scyzoryk na biwak, bez tego też ludzie dają radę, ale jakoś tak w potrzebie jest Ci łatwiej.
https://www.youtube.com/watch?v=8kwarNF0PNM.
Nie chodzi tu nawet o skrócenie drogi hamowania, tylko zmniejszenie szansy na blokadę koła, gdzie mamy system Jedziesz/ leżysz.

Na ABS mogą narzekać osoby lubujące się w jeździe torowej, czy jak wyżej na offroad, gdzie nie spotkasz puszki robiącej lewoskręt, czy wyjeżdżającej z posesji.

Cóż technika się rozwija szybko, ludzka ewolucja powoli, wiec dobrze się wspomagać.
Szkoda, że nie stać mnie było na wersję z ABS:( a zachwalam po prostu z kursowych gladiusów.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAK (obok oczywistego zastosowania): poprawia pewność siebie. Pewność ta pozwala wykorzystać więcej przyczepności w trudnej sytuacji (bo nie boimy się o uślizg koła) a to oznacza poprawę naszego bezpieczeństwa.

NIE: wydłuża drogę hamowania. Ale to jest bardzo indywidualna kwestia. Podobno dobry kierowca potrafi się zatrzymać na krótszym dystansie. Mnie to nie dotyczy.

Z mojego doświadczenia: kupując sobie moto dołożyłem nieco do wersji z ABSem bo taką właśnie chciałem. Nie żałuję tej decyzji aczkolwiek tak naprawdę nie aktywował się chyba ani razu. A mam ten motorek od 7 lat. Nie liczę celowych manewrów tylko te wynikające z życia. Następne moto też będzie z ABSem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzedni motorek bez ABSu i było kilka razy gorąco. Uślizgi przy hamowaniu zwłaszcza awaryjnym się zdażały. Obecnie z ABSem i jest niebo. Bardzo widać różnicę szczególnie na mokrej jezdni. Mając ABS wciskasz pewniej klamkę hamulca. Polecam ten system. W moim przypadku dostałem moto z ABSem w tej samej cenie w której inni oferowali bez ABSu więc nie było się nad czym zastanawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motocykl jest, był i zawsze będzie pojazdem niebezpiecznym. Owszem, można kupić motonga z ABSem i wszelkimi cudami mającymi chronić d..pę motocyklisty, nie wolno natomiast bezwzględnie myśleć że te układy zastąpią umiejętności i będą myślały za jeźdźca, mogą jedynie pomóc w opanowaniu maszyny w niektórych krytycznych sytuacjach i w ściśle określonych warunkach. Np. nie znam systemu który wyhamuje motocykl w miejscu gdy znajdzie się nieoczekiwanie przed nim przeszkoda. Osobiście jako staruch nigdy nie kupił bym maszyny z ABSem czy innymi cudami. Wolę nadal polegać na umiejętnościach i doświadczeniu i bałbym się że mój instynkt samozachowawczy mógłby ulec stępieniu w momencie gdyby elektronika zawiodła. Poza tym jeśli na drogach nie będzie policji a motocykle będą myśleć i robić wszystko za nas to po cholerę mi w ogóle motocykl? Czy jazda będzie wtedy jeszcze zabawna i przyjemna? A może w tedy każdy do kupionego motocykla będzie dostawał gratis ampułki z adrenaliną ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 27.02.2016o22:27, marian65 napisał:

nie znam systemu który wyhamuje motocykl w miejscu gdy znajdzie się nieoczekiwanie przed nim przeszkoda.

Ja też takiego systemu nie znam, bo jeszcze takiego niema.

O 27.02.2016o22:27, marian65 napisał:

Poza tym jeśli na drogach nie będzie policji a motocykle będą myśleć i robić wszystko za nas to po cholerę mi w ogóle motocykl? Czy jazda będzie wtedy jeszcze zabawna i przyjemna? A może w tedy każdy do kupionego motocykla będzie dostawał gratis ampułki z adrenaliną ...

Jeszcze kilka...naście, może kilka...dziesiąt lat i firma google zmieni świat (okaże się czy na lepsze - czy na gorsze)

Google testuje przesyłki kurierskie dronami, samochód "autonomiczny" (bezzałogowy) no i robot Atlas:o (warto zobaczyć)

http://tech.wp.pl/kat,130036,title,Atlas-niesamowity-robot-Googlea-znow-w-akcji,wid,18181209,wiadomosc.html?ticaid=11694e&_ticrsn=5

Marian, abyś jeździł do setki (chodzi mi o wiek a nie prędkość- ja Ci dobrze życzę;))

za parę lat,po zakupie motocykla, będziesz w jakimś "podziemnym" warsztacie demontował wszystkie systemy bezpieczeństwa,

jeśli w ogóle będziemy jeszcze mogli sami, prowadzić jakieś pojazdy:(

A w temacie ABS-u to jestem zdania że w sytuacji krytycznej - pomaga.

Natura człowieka jest taka, że wciska "heble" na max-a i zamyka oczy (piszę o przeciętnym kierowcy)

 (większość myśli że ABS cudownie zatrzyma pojazd - a tak nie jest)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek- dzięki za życzenia :P . Ja tam wynalazłem coś lepszego niż ABS - mój sposób to przewidywać i nie doprowadzać do sytuacji krytycznych...Jedyny wyjątek ograniczenia stosowania to pogoda ale wtedy zamiast zamykać oczy zawsze można zacisnąć zwieracze, nogi na asfalt i za kierownicą trzymać motonga aby się nie położył (oczywiście nie zapominając o hamulcu) :P...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Łysy_75

ja powiem tak,jeździłem z i bez ABS i oczywiście "z" było trochę lepiej ;)

jeżdżę na motongu drugi rok i kupiłem go bez żadnych dodatkowych opcji a to dlatego żeby lepiej się nauczyć.

w ten sam sposób zaczynałem naukę jazdy puszką...fiatem125,polonezem,bmw 3...wszystkie bez wspomagania,ABS itp. golasy,a teraz wiem że w razie jak coś przestanie działać prawidłowo to też sobie poradzę...

jak już technikę jazdy opanuję do perfekcji to pomyślę o czymś "lepszym"

pozdrawiam wszystkich i życzę bezpiecznej jazdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.