Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Nowe przepisy...


Qubens

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zacząłem prawo jazdy na koniec sierpnia lecz nie wyrobie się do końca roku, gdyz brakuje mi czasu. I chciałem się zapytać czy po 19 stycznia będę musiał zdawać na nowych zasadach egzamin? Czy uwzględnią to, że zacząłem w zeszłym roku i mogę na starych zdawać? To jest bardzo ważne dla mnie. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobno parlament nie zdazy z uchwaleniem nowych przepisow i dlatego data 19 stycznia jest nieaktualna

Przepisy wykonawcze są uchwalane przez odpowiednie ministerstwo, a nie parlament. A rozporządzenie w sprawie szkolenia oraz drugie w sprawie egzaminowania zostały dawno podpisane i wchodzą w życie 19 stycznia. Chyba, że WORDy nie sprostają wymaganiom związanym z infrastrukturą, to marszałkowie mogą prosić o vacatio legis.

Na dzień dzisiejszy na wiosnę mamy nowy plac i nową "teorię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Egzaminy po 19 stycznia oczywiście na nowych motocyklach i nowym placyku, testy oczywiście też nowe.Dla wszystkich przyszłych motocyklistów ważną poprawkę do ustawy przegłosował w ostatnich dniach Sejm. Nowela wprowadza zapisy, że osoby które nie  ukończyły 24 roku życia, a mające ukończony kurs kat. A będą mogły na podstawie posiadanego zaświadczenie ubiegać się o prawo jazdy kat. A2. Dotyczy to oczywiście wszystkich, którzy nie zdążą zdać egzaminu praktycznego kat. A do 19 stycznia 2013 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Egzaminy po 19 stycznia oczywiście na nowych motocyklach i nowym placyku, testy oczywiście też nowe.Dla wszystkich przyszłych motocyklistów ważną poprawkę do ustawy przegłosował w ostatnich dniach Sejm. Nowela wprowadza zapisy, że osoby które nie  ukończyły 24 roku życia, a mające ukończony kurs kat. A będą mogły na podstawie posiadanego zaświadczenie ubiegać się o prawo jazdy kat. A2. Dotyczy to oczywiście wszystkich, którzy nie zdążą zdać egzaminu praktycznego kat. A do 19 stycznia 2013 roku.

 

poczytaj sobie ustawe o kierujacych Art. 128 ust. 3 pkt 2 a pozniej art.28

 

moze sie ucieszysz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YogiSC masz rację, dwa lata karencji na przygotowanie infrastruktury, z tym, że na wiosnę będą już czterysetki i sześćsetki w WORDach.

Rozsądne będzie szkolenie tylko dwieście pięćdziesiątką w dalszym ciągu, gdy WORDy będą na egzaminie udostępniać duże maszyny?

jak będą to wtedy się bedziemy martwic póki co nie przymierzają się, bynajmniej u mnie bo im to tez nie bardzo odpowiada :)

nie ma stresu, jak kupia sprzęty to my juz mamy. a jesli chodzi o kat. A to jazda na 600 będzie finalną częscia kursu bo nikt o zdrowym rozsadku nie wrzuci poczatkujacego kierowcy na 600, niektórzy nie moga dobrze 250 ogarnać :)  a marzą o 600 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bartekER6N

szczerze mowiac ja jestem ciekawy jak bedzie ze zdawalnością, te manewry wydają się dosyć trudne dla osoby, która teoretycznie przesiedziała na motocyklu 20 godzin. no i ciekawe ile osób sie wyglebi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Yogi. Motocykle na wiosnę będą w marcu będą zakupy, bo rozmawiałem z osobą od zamówień publicznych w WORD.

Legnica jest już gotowa dla przykładu: http://www2.word-legnica.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=245

Motocykle też odpowiednie posiadam.

Ja się boję tylko o kursantów, którzy pójdą do szmaciarzy, którzy nie mają pojęcia o motocyklach i się pozabijają.

 

W Tychach w listopadzie na spotkaniu PWPW na temat nowego systemu informatycznego dyrektor WORD wyraził swoje obawy o zdrowie i życie zdających. Powiedział również, że możliwe, że zrobią mur ze słomy/opon na końcu toru zadania omijania przeszkody przy 50km/h.

Prawdopodobnie egzamin na kat. A nie będzie się odbywał w Rybniku, ze względu na brak warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak pytanie wgl z innej beczki. 
Co np wy instruktorzy myślicie o zmianie tych przepisów. Nie od strony więcej kursów i egzaminów = więcej kasy. Tylko z perspektywy dobre dla kursantów i bezpieczeństwa późniejszego ruchu.
Ja odnosze wrażenie, że te zmiany spowodują wpisywanie nie istniejących blokad w papiery itd. Tak jak ma to miejsce z dwusuwowymi 125-tkami wpisywanymi na a1 czy tam skuter. 
Tyle że może i nie jednego uratuje nie posiadanie pełnego wyboru motocykli na początek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to są nowe bzdury.Zmiany takie powinny byś konsultowane z ośrodkami szkolenia motocyklistów i ze światkiem motocyklowym.

Chyba że znowu nie chodzi o bezpieczeństwo a o co innego.Niestety kursanci jak potulne owce będą musieli sprostać tej głupocie.

Oczywiście, że były konsultacje społeczne. Zawsze się odbywają przed wdrożeniem nowych przepisów.

Byli motocykliści. Jeden pokazał biurwom but Sidi i zapytał "dlaczego ten but jest nie przepisowy na egzamin państwowy, a trampki tak?"

Przepisy przeszły niezmienione. Nikt ludzi ze środowiska nie chce słuchać.

 

 

A tak pytanie wgl z innej beczki. 

Co np wy instruktorzy myślicie o zmianie tych przepisów. Nie od strony więcej kursów i egzaminów = więcej kasy. Tylko z perspektywy dobre dla kursantów i bezpieczeństwa późniejszego ruchu.

Ja uważam, że dobre strony mimo wszystko przeważają.

1. Konkretna teoria motocyklowa i poznanie dynamiki maszyny w sali.

2. Troszkę mniej ludzi będzie miało pierwszą styczność z techniką prowadzenia na forum, a więcej na kursie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak pytanie wgl z innej beczki. 

Co np wy instruktorzy myślicie o zmianie tych przepisów. Nie od strony więcej kursów i egzaminów = więcej kasy. Tylko z perspektywy dobre dla kursantów i bezpieczeństwa późniejszego ruchu.

Ja odnosze wrażenie, że te zmiany spowodują wpisywanie nie istniejących blokad w papiery itd. Tak jak ma to miejsce z dwusuwowymi 125-tkami wpisywanymi na a1 czy tam skuter. 

Tyle że może i nie jednego uratuje nie posiadanie pełnego wyboru motocykli na początek. 

Dlaczego uważasz, że będzie więcej kursów?? Bardziej bym się obawiał tego że będzie ich jeszcze mniej z uwagi na to że będzie kurs droższy i że będzie o wiele trudniejszy do zdania a co za tym idzie część z kandydatów będzie wolała jeździć bez prawka i ryzykować niż zapłacić zdać egzamin i jeździć na legalu.

Napewno ustawodawca dobrze pomyślał na temat szkolenia motocyklistów by troszkę utrudnić zdawanie a co za tym idzie podnieśc umiejętności kursantów. co się zmieniło:

- nowy plac

- nowe zadania na egzaminie ( opis w rozporządzeniu na temat szkolenia jest żenujący np. przeciwskręt podnóżkami ha ha ha :)

- brak trasy egzaminacyjnej, mamy cale miasto do dyspozycji  ( plus bo nauczy się większego obycia z różnymi sytacjami drogowymi na mieście, minus kto będzie ponosił odpowiedzialnośc za winę kursantów, czy nikt nie może zrumieć ze szkolenie motocyklistów jest o wiele trudniejsze na mieście niz na kat. B, C. D przeciez nie mamy nad nim żadnej kotroli, zadnej.

- nic nie znalazłem na temat czasu pracy instruktorów ( wcześniej było 8h i nie wiecej niż 12h łącznego czasu pracy) teraz nie znalazłem nawet słowa na ten temat.

- i wreszcie ilość godzin, nadal pozostało 20h na owiele trudniejszy plac i całe miasto. Już widze jak to niektórym wystarcza. Ale niestety ludzie są tacy że nie potrafią zrozumieć, że większa ilośc godzin przyniesie im tylko kożyść a nie wyjdzie na złe.

Ogólnie według mnie ten rok będzie bardzo ciekawy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zdawalność teorii z Krakowa: http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf/ID/JPAK-946JGQ

Ciekawe jak sobie poradzą motocykliści, którzy na kursie nie mają nic z motocykli :D

 

 

- brak trasy egzaminacyjnej, mamy cale miasto do dyspozycji  ( plus bo nauczy się większego obycia z różnymi sytacjami drogowymi na mieście, minus kto będzie ponosił odpowiedzialnośc za winę kursantów, czy nikt nie może zrumieć ze szkolenie motocyklistów jest o wiele trudniejsze na mieście niz na kat. B, C. D przeciez nie mamy nad nim żadnej kotroli, zadnej.

Można czasem usiąść na jednym motocyklu z kursantem. W końcu motocykl jest za zwyczaj dwuosobowy i pasażera wozić trzeba umieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zdawalność teorii z Krakowa: http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf/ID/JPAK-946JGQ

Ciekawe jak sobie poradzą motocykliści, którzy na kursie nie mają nic z motocykli :D

 

 

Można czasem usiąść na jednym motocyklu z kursantem. W końcu motocykl jest za zwyczaj dwuosobowy i pasażera wozić trzeba umieć.

to mając moją posturę i 190cm wzrostu usiądź na romecie 125 albo motorowerze 50ccm :)

ciekawe czy dasz radę 8h dziennie wytrzymać na plecaku he he he

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yogi wydaje mi się tak bo dojdzie kurs na AM, no i po kolei można zaliczyć 3 egzaminy = 3x kasa dla wordów.

No i trudny egzamin, czyli dużo mniejsza zdawalność, a co za tym idzie godziny dodatkowe u was. Oraz dodatkowe egzaminy poprawkowe i kasa się rozkłada między instruktorów(godziny) i wordy. 
No chyba że tak jak mówisz, ludzie przestaną podchodzić wgl do kursów.

Jak będzie oczywiście zobaczymy jak mówisz, ale może i jestem źle do tego wszystkiego nastawiony, ale wordy i ta cała polityka egzaminacyjna wydaje mi się, że jest robiona dla dobra kieszeni tych co to wymyślają i nikt nawet nie myśli o motocykliście. 
Widać to choćby po wzmiance z butami, trampy są ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yogi wydaje mi się tak bo dojdzie kurs na AM, no i po kolei można zaliczyć 3 egzaminy = 3x kasa dla wordów.

No i trudny egzamin, czyli dużo mniejsza zdawalność, a co za tym idzie godziny dodatkowe u was. Oraz dodatkowe egzaminy poprawkowe i kasa się rozkłada między instruktorów(godziny) i wordy. 

No chyba że tak jak mówisz, ludzie przestaną podchodzić wgl do kursów.

Jak będzie oczywiście zobaczymy jak mówisz, ale może i jestem źle do tego wszystkiego nastawiony, ale wordy i ta cała polityka egzaminacyjna wydaje mi się, że jest robiona dla dobra kieszeni tych co to wymyślają i nikt nawet nie myśli o motocykliście. 

Widać to choćby po wzmiance z butami, trampy są ok. 

zgodzę się jak najbardziej z Tobą ze kase WORD'y trzepna i to niezłą wkońcu spadnie zdawalnośc tez i na kat. A z 70% do może 20-stu pare%

odnośnie kat. AM tutaj nie liczył bym na cuda swego czasu miałem w ofercie przygotowanie do egzaminu na karte motorowerową za bagatela 100zł gdzie byly wykłady oraz jazdy. Wyobraź sobie ze rodzice dzwonili z pytaniami dlaczego tak drogo i od kiedy to się za takie rzeczy jak przygotowanie do karty motorowerowej pobiera pieniążki. Kur... ręce mi opadły i doszedłem do wniosku że już mnie nic w życiu nie zdziwi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.