Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Informacje dotyczace nowych przepisów


Radler

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Czy ktoś sie orjentuje w sprawie wchodzących nowych przepisów?

Dokładnie chodzi o to czy prawo będzie działało wstecz. Czy mając 18 lat(03.12 2012) przed wejściem ustawy moge zdawać na nowych zasadach, lecz w wieku 18-stu lat? Teoretycznie ustawa nie powinna mnie obowiązywac, ale wiadomo że egzaminy są zawieszone na ta część pory roku.

W wordzie powiedzieli ze raczej nie wejdzie ta ustawa w życie, bo podobno jakiegos przetargu nie było i wordy nie chcą sie zgodzic ze względu na to że bedzie mniejsza zdawalność. Dużo szkół chce sie wycofac z nauki na kat A, gdyż placyk dla 50-sięcio letniego Kowalskiego ktory pierwszy raz siedzi na motocyklu na jazdach może okazać się za trudny i niebezpieczny (omijanie przeszkody z predkosci conajmniej 50km/h i slalom minimum 30km/h). Wiem po moim tacie którego namówiłem na zrobienie prawka na motocykl, a nigdy wczesniej nawet nie siedział na motocyklu. Miał trudności z normalna jazda, a co dopiero robić takie manewry i nauczyć sie tego w 20-scia godzin z czego 3/4 to miasto.

Słyszałem również ina informacje że mają przenieść tą ustawe na maj 2013 i sie wtedy wyrobią.

Pewnie nie tylko ja jestem w takiej sytuacji. Jak to ma wejść rzeczywiście to prawko dopiero zrobie w 2018 roku. W tym sezonie zrobiłem 13000km i z tego ok 6000km bez prawka i dalej tak jeżdze , bo nie zamierzam sie przesiadać na pierdzikółka. Jedynym pocieszeniem jest prawo jazdy A1 które pozwoli mi obniżyc mandat o 200zł i przy wyrozumiałym policjancie pojechac dalej.

Wkurza mnie to że ja jeżdzac juz ponad 4 lata na jednośladach,robiąc przy tym ok 36000km na 6 motocyklach musze tyle czekac, a jakis dziadek co 40 lat temu siedział jako pasażerej na jakies "OSIE" może zrobić sobie teraz prawko na ponad 200 kone moto.

Jedynym punktem zaczepienia jest zrobienie w grudniu tylko egzaminu teoretycznego, i wtedy praktyke musza zrobic na starych zasadach, lecz mnie posiadacza A1 teoria na motor nie obowiązuje i dupa.

Czyli w najgorszym wypadku pozostaje mi jazda bez prawka do 2018roku, bo moje aktualne moto nie mieści sie nawet w wymaganiach na A2.

Jak ktoś ma jakies informacje( najlepiej pocieszajace) to niech napisze na co mam sie nastawić, bo w wiekszosci przypadków prawo działa wstecz, a tu jakoś to jest dziwnie. Powinno byc tak że wszcyscy co ukonczyli 18 lat do 19 stycznia 2013 roku moga zrobić prawo jazdy chodzby nawet po nowych zasadach lecz w wieku 18 lat.

Napewno będzie tak że ludzie Yamaszki R1 będa rejestrowac na A2 broniac sie tym ze ich moto niby zostało zdławione do tej wymaganej mocy i kto im coś udowodni przy kontroli. Widziałem już bandita 600 zarejestrowanego na A1, więc juz nic mnie nie zdziwi.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo 2 lata temu, bo już wtedy miały wejść te nowe przepisy. Urodziny mam pod koniec maja, ale zacząłem kurs w grudniu, bo doszły mnie słuchy, że jeśli zaczniesz kurs na starych zasadach to musisz go skończyć na starych zasadach. Jeśli masz 18stke w Grudniu i do tego czasu przejdziesz kurs i zostaną Ci tylko egzaminy to raczej nie ma opcji, żebyś musiał zdawać na nowych zasadach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja wiem to ważność ma (chyba 3 lata) badanie lekarskie, tylko trzeba iść po kopie do starsotwa. Np jak ktoś robił B i za rok chce A to nie musi lekarskiego i kursu pierwszej pomocy bo tez będzie jeszcze wazny(tez chyba 3 lata). Ważny pół roku jest tagże egzamin teoretyczny czasu czynnego. Np jak ktoś oblał praktyke na motocykl w listopadzie to ma ważne pół roku bez wliczenia czasu kiedy nie były robione egzaminy. Tyle moge dodac jesli chodzi o terminy.

Z tym kursem może tak być jak mówi ADAMS86MCE bo w szkole coś tak słyszałem.

Dalej czekam na informacje związane z nowymi przepisami jak ktoś słyszał ,albo cos wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno zrozumieć o co pytasz, bo niejasno formułujesz pytania.

Nie ma czegoś takiego jak "prawo działa wstecz". Nigdy tak nie było i być nie powinno.

Czyli. Jeśli skończyłeś kurs na starych zasadach to i tak musisz do egzaminu podejść na nowych zasadach po 19 stycznia 2013. Jeśli ustawa o kierujących pojazdami wejdzie w życie, a na dzień dzisiejszy wejdzie, to możesz się ubiegać w wieku lat 18 tylko o kat. A2 i po dwóch latach o kat. A.

Opinie o wejściu-nie wejściu w życie ustawy BYĆ MOŻE zasłyszałeś od pani z okienka, a za ich zdanie nie dałbym złamanego grosza, bo g.... wiedzą - znam to z autopsji.

Nowe kategorie prawa jazdy wejść muszą, bo wymaga tego od nas UE.

Gdzie słyszałeś, że szkoły będą rezygnować masowo z kat. A? Ale jest nieodparte wrażenie, że od dawna wiele szkół powinno sobie dać z tym spokój patrząc choćby na tą fotkę: http://imageshack.us.../dsc0127qz.jpg/ albo na to, że nie odbywa się zajęć z teorii "motocyklowej". Tak jak do tej pory przeciętny kursant mógł się nauczyć z bazy testów, że łańcucha nie zmienia się koniecznie co 5tys. km, tak teraz przy niejawnej bazie pytań, będzie fatalna zdawalność, bo pan Gienek sam zatrzymał się na epoce łańcucha bezoringowego, silnika dwusówowego MZ-tki.

Szmaciarze będą musieli odejść :)

Radler badanie lekarskie nie ma ważności, ale na orzeczniu lekarz zaznacza dla jakich kategorii robi badanie, jeśli ktoś robił prawo jazdy kat. B parę lat temu, to ma zaznaczone tylko B i będzie musiał zrobić ponowne badanie.

Kurs pierwszej pomocy trzeba odbyć ponownie tak samo jak resztę 26 godzin "teorii", pomimo posiadania przez kursanta kat. B, C, D, E, T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje i o taką właśnie mi chodziło. Żeby ktoś mi powiedział czy to na 100% wchodzi czy nie, bo do tej pory to już sam niewiedziałem, gdyz gdzie nie pytałem to dostałem inna odpowidź.

O tej rezygnacji słyszałem w mojej szkole jazd, ze teraz już jest duże ryzyko.

Robiłem A1 półtora roku temu i teraz B . Nie musiałem robić badania lekarskiego, ani kusru pierwszej pomocy. Kurs 26 godzinny odbyłem, lecz bez tej pierwszej pomocy.

Pojechałem do starostwa i dostałem moje badanie lekarskie (kopia) z pieczatkami i podpisami urzednika co mi wydał, a następnie zawiozłem je do mojej szkoły jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje i o taką właśnie mi chodziło. Żeby ktoś mi powiedział czy to na 100% wchodzi czy nie, bo do tej pory to już sam niewiedziałem, gdyz gdzie nie pytałem to dostałem inna odpowidź.

O tej rezygnacji słyszałem w mojej szkole jazd, ze teraz już jest duże ryzyko.

Robiłem A1 półtora roku temu i teraz B . Nie musiałem robić badania lekarskiego, ani kusru pierwszej pomocy. Kurs 26 godzinny odbyłem, lecz bez tej pierwszej pomocy.

Pojechałem do starostwa i dostałem moje badanie lekarskie (kopia) z pieczatkami i podpisami urzednika co mi wydał, a następnie zawiozłem je do mojej szkoły jazdy.

Ustawa jest "klepnięta" na 19 stycznia, rozporządzenia są również zatwierdzone na 19 stycznia, więc wchodzą w życie na dzień dzisiejszy! Możesz więc na wiosnę ubiegać się co najwyżej o kategorię A2.

W szkołach nie uczy się przeciwskrętu, a bez tego nie ma mowy o wykonaniu omijania przeszkody W OGÓLE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinni podnieść liczbe godzin do przynajmniej 30, bo na egzamin nie zawsze przychodzi osoba która juz wczesniej śmigała i te 20 może nie wystarczyć.

Jak bede mógł przerobić w dokumentach mój motocykl na A2 to zrobie, a jak nie to juz sam niewiem.....

Żeby trenować przeciwskręt to trzeba sie troszke oswoic z pojazdem. Wykorzystuje go kazdy. Nawet 6-cio latek na rowerze, ale nie kazdy o tym wie.

No nic to dzięki za odpowiedź konkretną i za oświecenie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinni podnieść liczbe godzin do przynajmniej 30, bo na egzamin nie zawsze przychodzi osoba która juz wczesniej śmigała i te 20 może nie wystarczyć.

Nie jest powiedziane, że każdy ma odbyć 20 godzin i po kursie. Kursant powinien odbyć co najmniej 20 godzin jazd. Ile faktycznie potrzebuje należy do oceny instruktora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pytanie troche z innej beczki,jesli teraz mam egzanim teoretyczny ( w grudniu) to czy zapisujac sie na egzamin praktyczny ( powiedzmy poczatek kwietnia) to egzamin praktyczny dalej bedzie na starych zasadach czy jakby to wygladalo? ew jesli teraz bym sie zapisal na daleki termin egzaminu praktycznego,a nowe zasady by weszly to jak to sie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bartekER6N

Jezeli chodzi o przepisy to tak, jest rozporzadzenie, ktore wchodzi teoretycznie od stycznia, jezeli tylko czesc przepisow ma wejsc w zycie to trzeba nabazgrac nowe rozporzadzenie. Wiec jest wielce prawopodobne ze przesuna calosc a nie tylko kilka przepisow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierownik mojej szkoły jazdy chciał tak zrobic, bo podobno wtedy muszą mi zrobić praktyke po staremu i w tym wieku.

Tylko mnie teoria nie obowiązuje bo mam A1 i nie ma tak jakby tego punktu przyczepienia. Osobiście nie chce mi sie wierzyć że word by sie zgodził na rozdzielenie tego egzaminu w taki sposób.

To jest tylko moja opinia. Najlepiej spytac w word'zie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ciekawy jest zapis o A2 w drugiej części. Do mocy 35 kW, ale wersja zdławiona może mieć max. 70 kW.

3) kategorii A2:
a) motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.