Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Wyprzedzanie na ciagłej.


tocz3k

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wyglada sprawa gdy motocyklista badz inny pojazd wyprzedza na ciągłej badz tez na skrzyzowaniu i uderzy w skręcający samochod w lewo.

Mialem taka sytuacje i to ja pokryłem gosciowi naprawe auta. ale czy słusznie? prosze o jakies paragrafy jezeli znacie sie na tym.

Z gory dzieki pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyglada sprawa gdy motocyklista badz inny pojazd wyprzedza na ciągłej badz tez na skrzyzowaniu i uderzy w skręcający samochod w lewo.

Mialem taka sytuacje i to ja pokryłem gosciowi naprawe auta. ale czy słusznie? prosze o jakies paragrafy jezeli znacie sie na tym.

Z gory dzieki pozdrawiam

wyprzedzales na skrzyzowaniu jadąc prosto i walnąłes w samochód , który na twoim pasie skręcał w lewo?

hehe dobre. i co byles 10 sekund szybciej w domu?...

jeśli nie dał migacza ze skręca to w kazdym sądzie masz wygrane, chyba ze sędzia nie lubi zapierd.... to przegrasz.

w kodeksie drogowym znajdziesz pare przepisów na to, że słusznie pokrywałes koszta,

poczytaj w wolnej chwili : http://forumprawne.org/prawo-wykroczen/345299-skre-w-lewo-na-skrzyzowaniu-wyprzedzanie.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyprzedzales na skrzyzowaniu jadąc prosto i walnąłes w samochód , który na twoim pasie skręcał w lewo?

hehe dobre. i co byles 10 sekund szybciej w domu?...

jeśli nie dał migacza ze skręca to w kazdym sądzie masz wygrane, chyba ze sędzia nie lubi zapierd.... to przegrasz.

w kodeksie drogowym znajdziesz pare przepisów na to, że słusznie pokrywałes koszta,

poczytaj w wolnej chwili : http://forumprawne.org/prawo-wykroczen/345299-skre-w-lewo-na-skrzyzowaniu-wyprzedzanie.html

Kierunkowskaz w takim wypadku nie ma żadnego znaczenia.

Jest takie coś jak zasada ograniczonego zaufania, bo np: właśnie mogła się przepalić żarówka i nawet gdyby włączył to i tak nie zamiga. Więc bez znaczenia wina wyprzedzającego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierunkowskaz w takim wypadku nie ma żadnego znaczenia.

Jest takie coś jak zasada ograniczonego zaufania, bo np: właśnie mogła się przepalić żarówka i nawet gdyby włączył to i tak nie zamiga. Więc bez znaczenia wina wyprzedzającego

Art. 22.

1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.

......

5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

z własnego doswiadczenia tylko powiem, ze prawo mamy niby jedno, ale interpretacja zalezy od sądu. poza tym zasada "ograniczonego zaufania" niekoniecznie musi być "PRZED" innymi zasadami zawartymi w KD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem pytanie niby banalne. wiem ze nie wolno na skrzyzowaniu wyprzedzać ale ... słyszalem taki opinie ze jezeli wykonujesz jakis manewr musisz byc 100% pewny ze nie zagrazasz bezpieczenstwu.

Czyli jezeli ja wyprzedzalem na skrzyzowaniu dostaję mandat za to a ten co skrencał i sie nie upewnił czy nie zagraza bezpiueczenstwu i jest winny. tak jak z wymuszeniem ze niby motocykl jedzie szybko i łamie ten przepis a kierowca wymuszajacy nie spodziewał sie ze nei zdazy i jest winny bo sie nie upewnił ze zagraza bezpieczenstwu.

wyprzedzales na skrzyzowaniu jadąc prosto i walnąłes w samochód , który na twoim pasie skręcał w lewo?

hehe dobre. i co byles 10 sekund szybciej w domu?...

poczytaj w wolnej chwili : http://forumprawne.o...przedzanie.html

no i co w tym dziwnego?? jechał powoli od dłuzszego czasu a kierunku jego nie widzialem moze ze słońce świciło. gaz i wyprzedzilem.

MisterTwister - to po co komentujesz?? teraz to ja ugryze sie w ... klawiature

Zastanawiam się jeszcze czy samochód skręcający w lewo też skręcał na ciągłej? :D.

a jak myslisz? <brawo>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 34, pkt 7 ustawy o ruchu drogowym

7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
  • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;
  • na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyraziłeś się tu jasno czy skasowałeś go na skrzyżowaniu czy na ciągłej- z tego co mi wiadomo skrzyżowanie z ciągłą nie ma najmniejszego sensu, więc nie wiem po co Ci ten aplauz ;).

A jeśli chodzi o to czy powinni go ukarać to nie. Istnieje coś takiego jak martwa strefa w lusterku. Do tego motocykliści nie zawsze są dobrze widoczni. Ty jako jadący za nim (pomijam już fakt złamania przepisów i wyprzedzania na skrzyżowaniu, co jest poważnym złamaniem prd) powinieneś także w 100% upewnić się czy koleś nie skręca- sam powiedziałeś, że nie widziałeś kierunków bo słońce czy coś tam, dlatego w takiej sytuacji powinieneś(tym bardziej na skrzyżowaniu) zachować szeroko pojmowaną szczególną ostrożność.

ciągłej badz tez na skrzyzowaniu

naucz sie czytac bądz tez - lub

Dzieki za wypowiedzi juz wszystko jasne pozdrawia m:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie no masakra jak to czytam. Podstawa na jakimkolwiek kursie prawa jazdy; na skrzyzowaniu sie nie wyprzedza, linii ciaglej nie mozna przekraczac.

Trzeba przewidywac sytuacje i ocenic zanim zaczniesz wyprzedzac. Jezeli uwazasz ze nie dasz rady wyprzedzic przed skrzyzowaniem i bedziesz musial dokonczyc manewr na skrzyzowaniu to go nie wykonujesz. Tak samo nie we wszystkie zakrety wchodzi sie z predkoscia 100km/h trzeba miec rozum i okreslac warunki na drodze, a nastepnie dostosowac styl jazdy i predkosc.

W tej sytuacji ja widze co najmniej 3 zlamane przepisy, wyprzedzanie na ciaglej, przed skrzyzowaniem i stwarzanie zagrozenia w ruchu, wymiszenie pierwszenstwa (?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołoże kilka słow.

Dopuszcza się wyprzedzanie na skrzyżowaniu, a co wolno, jak najbardziej. Tylko, że z prawej strony i jest jeszcze jeden warunek w tym wypadku, wyprzedany pojazd musi sygnalizować skręt w lewo :)

Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

Aaaaa jest jeszcze jeden typ skrzyżowania, na którym można... RONDO.

Domyślam się że kierujący nie był na rondzie i wyprzedał na skrzyżowaniu z lewej pojazd sygnalizujący skręt w lewo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale do tego jeszcze trzeba troche myslec. Jezeli ktos skreca w lewo mamy miejsce zeby go wyminac z prawej strony to logiczne ze to robimy. Nie tylko motocyklem. Co do wyprzedzania na rondzie to tutaj trzeba uwazac. Sporo ludzi nie wie jak sie wrzuca kierunkowskaz na rondzie tym samym myla innych. A druga sprawa ze sporo ludzi mysli ze z jakiegokolwiek pasa moze skrecac w jakimkolwiek kierunku. Wiec pomimo ze mozna wyprzedzac, skrecac z danego pada itd lepiej tego nie robic albo miec oczy dookola glowy. W przypadku samochodu wielkiej tragedii nie ma, wgniotka albo stluczony reflektor, na motocyklu wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie było proste i myślę, że równie prosta i jasna była odpowiedź.

Wina jest po Twojej stronie dopuszczając się takiego manewru.

Zastanawia mnie tylko, jakim cudem wpadłeś na to że może być odwrotnie. Chyba nie po tym jak się wyżaliłeś kolegą, że nie dość że masz uszkodzony motocykl to jeszcze trzeba było komuś pokryć koszta napray, a ich pocieszające rady nakierowały Cię na inny tok myślenia.

Dodam jeszcze, że powinieneś się cieszyć, że sprawa skończyła się tak błaho i nie odniosłeś większych obrażeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.