Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

świece irydowe - przebieg 12k - wymieniać ?


darek_z

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Panie i Panowie,

Przymierzam się do przeglądu motorka w postaci wymiany oleju, filtrów itp.,itd... po przebiegu 12 tyś km.

Serwis twierdzi, że powinienem wymienić też świece bo są irydowe....za co sobie życzy lekko 400 zł.

Prosiłbym  Was o rade  - czy trzeba to wymienić ?

Motorek to Kawa z1000sx (2012)

 

Dzięki za info i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś chciał zmienić świece to nie za 400 PLN Za komplet zapłacisz jakieś 160-200 + koszt przesyłki.A świeczki jak się nie mylę to CR9EIX. Znajdż w google manual tam pisze co ile wymiana zwykłych i irydowych. Możliwe że dopiero po 40k km. Niektóre manuale zalecają kontrole stanu świec po 24k km.

 

IMHO serwis chce cię rąbnąc na 200 PLN za niepotrzebną wymianę. Dostaną kase za free.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świece wytrzymuja spokojnie 24tys km(irydowe) zwykłe nalezy wymienic po  12tys km

Prosze jednak zwrócic uwage  na mylne stwierdzenie że jezlei świeca wyglad ajak nowa to nie nalezy jej wymieniac, świece sa tak zaprojektowane że wytrzymuja okreslony przebieg - potem coraz trudniej wytwarzają iskre więc zazwyczaj uszkodzeniu ulega układ zapłonowy, (głównie cewka) także wymieniajcie świece tak jak napisałem(co okreslony przebieg) To samo dotyczy samochodów.
Nie dziwcie sie jak padnie wam cewka bo świeca stawiała za duzy opór (wymagała wymiany)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawda, jak silnik jest sprawny to nawet po zwykłych świecach nie widac "zuzycia" 
NGKnormalna.jpg
Tak moze wygladac swieca po 2 tys przebiegu jak i 20 tys..
także warto pilnowac przebiegu i pomyslec jak cięzko ma ten element eksploatacyjny
z wytworzeniem iskry biorac pod uwage  cisnienie, obroty etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 tys. przelatałem na "zwykłych świecach". Wszystko było w jak najlepszym porządku, oprócz lekkiego "zowalizowania" głównej elektrody, co zmusiło mnie do wymiany na nowy komplet. Oprócz tego maszyna nie wykazywała żadnych niepokojących objawów. Wszystkie parametry życiowe w normie ;)

Na irydowych NGK około 40 tys.km i pewnie drugie tyle by obleciały, ale motocykl sprzedałem.

Oczywiście nikogo nie namawiam do takich praktyk, ale też specjalnie odradzać nie będę ;)

 

Wydaje mi się, że wszyscy macie trochę racji, ale nie można popadać w skrajności.

 

Kolego darek_z na Twoim miejscu przelatałbym na tych świeczkach spokojnie kolejne 12-15tkm i dopiero wtedy powrócił do tego tematu ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniłem irydówki w samochodzie po 80 tys ale już zaczynały się dziać cuda. W motocyklu bym nie ryzykował bo na trasie jak coś kleknie :angry:  to nie puszka ze się drzwi zamknie ,samochód zostawi i do domu jakoś wróci.Ja bym poszukał gdzieś świec w dobrej cenie i samemu przez zime wymienił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniłem irydówki w samochodzie po 80 tys ale już zaczynały się dziać cuda. W motocyklu bym nie ryzykował bo na trasie jak coś kleknie :angry:  to nie puszka ze się drzwi zamknie ,samochód zostawi i do domu jakoś wróci.Ja bym poszukał gdzieś świec w dobrej cenie i samemu przez zime wymienił.

Ma Twoj samochod  LPG ?

U kolegi  w mondeo wymienilem zwykle swiece przy 90 tys.Co prawda gornej  elektrody bylo tylko polowa  :P  a srodkowa upalona do porcelany ,ale mondzio chodzil. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój samochód nigdy nie miał LPG i nie ma do dzisiaj świece były dobre tylko przerwa za duża zamiast 0,9  było 1,4 mm i szarpać zaczynał na upartego wystarczyło przerwe ustawić i dalej jedzić.Nastepne dostał już zwykle świece,w oryginalne świece irydowe już nie inwestowałem bo by mogły podwoić wartość samochodu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak producent w księdze urodzaju zaleca wymieniać przy danym przebiegu to nie ma co eksperymentować z przebiegiem tylko wymieniać ,bo takie żeczy zaniedbane lubią się zemścić w środku sezonu i to daleko od domu,a w moto jest trochę dłuższy temat z wymianą świec niż w samochodzie no i samo dojście do świec nie za ciekawe żeby je na drodze wymieniać

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i chyba jednak wymienię te świecę.

 

serwis Ratki z Mikołowa polecacie ?

Nie przesadzaj z ta wymiana. Swiece spokojnie ci wytrzymaja jeszcze raz tak wielki przebieg. Co do ratki ja ich nie polecam. Mialem problemy z poprzednim moto. Cos mi zacinalo go podczas jazdy i mieli to naprawic. Odebralem moto po 2 dniach, zaplacilem kupe kasy a na drugi dzien znowu to samo. Pojechalem do nich gadali ze zrobia w ramach reklamacji. czekalem na moto pozniej tydzien. Pracownik sie wygadal ze nic nie robili tylko ratka sie nim przejechal i stwierdzil ze wszystko ok. I mnie o po prostu zbyli a problem pozostal. Teraz robie sobie wszystko sam przy moto i w dupie mam tych pseudo mechanikow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj z ta wymiana. Swiece spokojnie ci wytrzymaja jeszcze raz tak wielki przebieg. Co do ratki ja ich nie polecam. Mialem problemy z poprzednim moto. Cos mi zacinalo go podczas jazdy i mieli to naprawic. Odebralem moto po 2 dniach, zaplacilem kupe kasy a na drugi dzien znowu to samo. Pojechalem do nich gadali ze zrobia w ramach reklamacji. czekalem na moto pozniej tydzien. Pracownik sie wygadal ze nic nie robili tylko ratka sie nim przejechal i stwierdzil ze wszystko ok. I mnie o po prostu zbyli a problem pozostal. Teraz robie sobie wszystko sam przy moto i w dupie mam tych pseudo mechanikow.

no u Ratki mi powiedzielli za wymianę m.in. świec + olej + filtry ok 600 zł, a w ASO KAWY 1100 zł....

no i co tu zrobić ?

moto chodzi idalnie i nie chciałbym tego zepsuć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj z ta wymiana. Swiece spokojnie ci wytrzymaja jeszcze raz tak wielki przebieg.Jak ma za duzo kasy niech sobie co tydzien wymienia.(kto bogatemu zabroni) ;) Teraz robie sobie wszystko sam przy moto i w dupie mam tych pseudo mechanikow.Z tego samego to powodu juz od laaat  serwisuje i naprawiam sam swoje puszki i motorki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.