Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Pytania Zielonego Napaleńca


MORTYR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! W materii motocyklów jestem zielony,ale postanowiłem zrobić prawo jazdy kat A.Mam kilka pytań i wątlibości,więc postanowiłem poszukac odpowiedzi u znawców.Narazie jedynym pojazdem który samodzielnie kierowałem był rower,w sumie to żal ;) .1) Na chwilę obecną dalej obowiązuje granica 18 lat na prawko kat. A?2) Czy motocyklem można jeździć po autostradach i drogach szybkiego ruchu( jeśli tak to jakie są wyjątk)i?3) Czytałem że wymagana jest umiejętność kierowania moto jedną ręką przy egzaminie,ja mam trudności ze skręcaniem roweru lewą ręką( z powodów zdrowotnych)czy w moto jest łatwiej ze względu na silnik inną budowe i tp i td?4)czy moto wymaga perwekcyjnej mobilności kończyn czy raczej jest to tak jak w aucie że można nadrabiać braki zdrowszymi kończynami.5)czy istnieje nalepka umożliwiająca parkowanie na miejscu dla inwalidy( taka jak w aucie)?6)Czy istnieją jeszcze bezterminowe prawa jazdy?7)Jak rozpoczne kurs i zmieni się prawo w trakcie kursu( np. 25 lat ) to dalej mogę się szkolić,mimo iż nie będę spełniał warunków?8)czy jest nalepka zielonego liścia?myślę że jako pierwszy pojazd zakupie hondę cbr 125czy to dobry wybór?Niektórzy twierdzą że to nie moto.Najpierw myślałem o romet zk 125 ale w rzeczywistości wydaje się większym tandetnym skuteremcbr widziałem pare razy,nieco mały ale wygląda ok.Proszę o opinię dotyczące tego moto,zależy mi na:-niskiej cenie i wysokiej jakości-żebym mógł wodzić z powodzeniem 2 osobe(jaką się wtedy rozwija prędkość?)-czymś co jeździ na oparach(2-3l na 100 km)-nie znalazłem jakie ma przyspieszenie do 100?-ważę sporo koło 100 kg czy wyciągne 130 km/h-czy można lać zwykłą 95?-czy bardziej opłaca się nowy czy używany czy nowy z zeszłego sezonu?czy kupując w salonie można odwieżć moto do domu niezarejestrowane,czy facet w salonie da jakiś dokument tymczasowy,czy trza brać jakąś lawete?czy latwiej paśc ofiarą kradzieży(waży tylko 150 kg) a jakiś pudzian może się znależć ;) ?-ile można przewozić kg na tym moto?-ile kasy wydaje się na eksplatacje( w sensie czy przy regularnym jeżdzeniu 100-200zł na rok (nie licząc benzyny) wystarczy?-czy części są drogie w stosunku do innych moto i w stosunku do aut?szukam czegoś na kieszeń studenta do jazdy głownie po mieście,ale i na dalsze trasy(podobno ten moto się nie nadaje ze względu na małe owiewki)znam ludzi co pandą 5-cio osobową rodziną nad morze pod namiot pojechali,a i był gość na you tube co rometem zk 125 na Ukrainę pojechał.dużo przewożę rzeczy i to dziwnychna rowerze wiozlem już : świetlówkę,kartofle,siekierę topór,styl od łopaty,koło od samochodu,miecz samurajski(przywiązany do rurki)autobusem wiozłem szafkę a w zasadzie fragment meblościanki,a maluchem dywan na 2 m szeroki.(widziałem wędkarza co rowerm wiózł 2 wiadra z wodą i z rybami i wędki w futerale takim jak na gitare chyba)czy wogóle moto a w szczególności cbr ma możliwościprzeworzenia różnych długich i dużych przedmiotów i czy jest to legalne?czy można kupić przyczepkę do moto(czy zrobić trza samemu) i jakich gabarytów jest dopuszczalna?więc mam nadzieje że nikt sie nie urazi jak stwierdzę że motorem kartofle bede woził ;)Kaski są głównie w 2-och rodzajach :-szybka na oczy-szybka na całą twarzjaka jest między nimi różnica,które są bezpieczniejsze?Aha odnośnie kultury jazdybędąc pieszym i rowerzystą zauważyłem że w naszym regionie ojeśli motocykliści,kierowcy tirów,autobusów,furmanek są kultralnito kierowcy aut w szczególności kadra geriatyczna jest hamskajak jest to w przypadku jazdy moto?Chodzi mi o to że jak jade ulicą przepisowo rowerem to żadko jakiś kierowca uszanuje przepisy i moje pierwszeństwo.większość jedzie tak blisko że najchętnie zepchnęła by mnie do rowu.Makabryczna jest jazda jezdnią np. jeśli jest się 1-szym pojazdem na światłach,jedzie się poza terenem zabudowanym(na pasie rowerowym) Tutaj stesujące są zbyt szybkie auta nie widzące rowerzysty,no i tiry(podmuch przejeżdzającego)widzę że dużo osób jeździ chodnikiem i to jakieś rozwiązanie jestAle czy w stosunku do moto który porusza się prawnie środkiem jezdni i nie zajeżdza pasa przy skęcie w lewo,kierowcy są inni?Jak się odczuwa jadącego tira na trasie?Jakie są koszta ubespieczeń ?gdzie można na Śląsku znależć symulator jazdy moto(siedzi się na motorze,który się przechyla,jest ekran i tp)?Ostatnie pytanko odnośnie wypadkóww tv jest to sporo zdemonizowane i pokazane że moto to śmierć na kólkach.Osobiście nie wierzę w takie bzdury a nawet w bezbieczeństwo aut i poduszek powietrznychProducenci samochodów pokazują że przy 200 km/h można przerzyć zderzenie z betonowym murem.Ja się z tego smieje i myśle że auto jest o wiele gorsze bo można się spalić żywcem i tp.Jak to jest naprawde z tymi wypadkami?Zdarzyło się komuś złapać gumę przy znacznej pręd. i czy da się wtedy zapanować na moto?Proszę o odpowiedź przynajmniej na jakieś pytanko,i z góry przepraszam za moją niewiedzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Ci odpowiedzieć ale jak zobaczyłem ilość pytań to wymiękłem...Tu by trzeba książkę napisać. Albo pogadaj z kimś kto jeździ bo rozwinąć cały zakres tematów jakie poruszyłeś to jednak kawałek czasu albo podziel to na jakieś rozsądne ilości i najlepiej na tematy w odpowiednich działach dotyczących techniki jazdy, prawa jazdy, mechaniki, ogólny. W takiej formie wątpię by komuś chciało się odpowiadać bo zanim dojdzie się do połowy posta nie pamięta się już większości tego co było na początku, a gdzie tu do końca...Zapoczątkuje Ci dobrą passę i odpowiem na pytanie nr 1Jeszcze tak chociaż mają wprowadzić grupy wiekowe zależne od mocy motocykla. Po zmianach by prowadzić "najcięższe" motocykle trzeba będzie mieć ukończone 24 lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak, 18 lat. 2. Naturalnie, nie można tylko motorowerem.3. Kierownica ma 2 uchwyty, więc używasz 2 rąk.4. Zależy jaka niemobilność wchodzi w grę, jak masz np. niedowład palców u ręki, to może być problem.5. Nie wiem, nie spotkałem się.6. Jeszcze są, nowelizacja w drodze. Ponoć.7. Tak, te 25 lat nie odnosi się o całkowitego zakazu a jedynie do zakazu prowadzenia ponad jakąś tam moc silnika. (i tak nie prędko wejdzie, o ile w ogóle)8. Jest, większość ludzi zapewne rozpoznaje ten symbol. Nieobowiązkowy póki co.Daruj sobie cbr125, jest sporo lepszych motocykli, koledzy doradzą. Nie jest to motocykl zły, ale 125 szybko Ci się znudzi.No chyba, że podobają Ci się np. Maxiskutery, co przy twoich problemach zdrowotnych, może być ciekawą alternatywą.Na pierwszy motocykl nie polecam także nic nowego, zapewne gdzieś się wyłożysz, przewrócisz a szkoda kasy Nie nastawiałbym się na koszty rzędu 100-200 zł, ubezpieczenie, filtry, oleje (łańcuch) regulacje, jakieś drobne naprawy sporo jednak kosztują.Najmniejsze koszty utrzymania i spalanie chyba też, mają właśnie Maxiskutery, brak pewnych części eksploatacyjnych, prostota budowy.Przewożenie na motocyklu wszystkiego co wystaje poza kufry i odciąga uwagę od drogi to ogromne niebezpieczeństwo. To nie jest pojazd do tego przeznaczony i nie powinno się robić takich rzeczy, owszem można, ale warto ryzykować ?Rozważ to, że Maxiskutery mają dużo schowków i są w tym aspekcie bardziej uniwersalne.Przyczepa w motocyklu (poza GoldWingiem i innymi krążownikami) jest daremna.Kultura jazdy ? W Polsce, to jakaś fanaberia. Ale tak na serio, to zależy od człowieka, jak trafisz na idiotę, to on tym idiotą będzie, nie ważne czy będzie prowadził Tira, karetkę czy furmankę.Samochód zawsze będzie bezpieczniejszy niż motocykl. Auto wybacza masę błędów, motocykl nie, w aucie broni nas elektronika, poduszki, strefy zgniotu itd. na motocyklu chroni nas tylko ubiór (ważne aby był porządny ! Nie jakieś kaski za 50zł) i nasza świadomość.P.S. Sorry, że tak o tych Maxiskuterach, ale chyba lepiej pasują do twoich preferencji ;)Jakby co, zajrzyj www.burgmania.net (nie bijcie za tą drobną reklamę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz.. jak doczytałam o Twojej wadze.. no to 125ccm odpada myślę, ze całą przygodę należy rozpocząć od odpowiedzi: co dokładnie jest z Twoją reką? Bo potem reszta pójdzie jak z płatka Koszty:* niecałe 100zł przegląd* ok 200zł OC i NW w Pzu (bo pewnie zniżek nie masz)* a gdzie tu olej? filtr? płyn hamulcowy? w zależności jak będziesz jeździc opony co jakis czas, klocki reasumując 200-300zl nie starczy A co Ty chcesz przewozić tym motocyklem?Jakie masz upodobania? może jakis chrom?Motocykli jest tyle.., ze możesz ważyć i 120 i polecisz ponad 200km/h Zależy co Ty to masz z tą reką Myślę, ze jakiś chromik by pasował a i 130km/h pojedziesz w swoim czasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tv jest to sporo zdemonizowane i pokazane że moto to śmierć na kólkach.Osobiście nie wierzę w takie bzdury a nawet w bezbieczeństwo aut i poduszek powietrznychProducenci samochodów pokazują że przy 200 km/h można przerzyć zderzenie z betonowym murem.Ja się z tego smieje i myśle że auto jest o wiele gorsze bo można się spalić żywcem i tp.Jak to jest naprawde z tymi wypadkami?Zdarzyło się komuś złapać gumę przy znacznej pręd. i czy da się wtedy zapanować na moto?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmm... pytań wiele a czasu mało :-P..... z tym że jest zima więc automatycznie czas na czytanie forum...rozglądaj sie po tematach, linkach w nich podanych itp a na 99%pytań znajdziesz odpowiedzi...a przy okazji pozwoli Ci to na w pewien sposób uściślenie swoich upodobań i wyrobienie zdania...polecam też odwiedzić targi motocyklowe(najbliższe początek lutego silesia expo) tam można spotkac wielu ciekawych ludzi i dowiedzieć sie co i jak...wystarczy pytać....na pewno znów będą firmy produkujące motocykle z platformą pod wózek inwalidzki i zajmujący się podobnymi przeróbkami, może oni będą mogli Ci odpowiedzieć czy w swoim stanie możesz prowadzić 2oo...a wybór motocykla zostaw sobie na później...samo sie wyklaruje jak trochę "ogarniesz temat"no i może jeszcze jedno...200zł na rok to wystarczy tylko na ubezpieczenie...a przeglądy, serwis, naprawy to pochłaniaja średnio min 400zł dodatkowo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega zaszalał, widać ze nie chce mu się "googlować" i wertować internetu, albo chociażby m.in. przeczytać książki dotyczącej kat. A. Okres zimy sprzyja "wypocinom".1) Na chwilę obecną dalej obowiązuje granica 18 lat na prawko kat. A?www.google.pl lub http://www.scigacz.pl/Uprawnienia,do,prowa...ocykla,257.html10 sekund poświęć ze swojego czasu.2) Czy motocyklem można jeździć po autostradach i drogach szybkiego ruchu( jeśli tak to jakie są wyjątk)i?http://www.roadking.riders.pl/prawo/wymagania.htm4)czy moto wymaga perwekcyjnej mobilności kończyn czy raczej jest to tak jak w aucie że można nadrabiać braki zdrowszymi kończynami.Wg mnie raczej wymaga dobrej sprawności kończyn6)Czy istnieją jeszcze bezterminowe prawa jazdy?Istnieje.7)Jak rozpoczne kurs i zmieni się prawo w trakcie kursu( np. 25 lat ) to dalej mogę się szkolić,mimo iż nie będę spełniał warunków?Jeżeli "przepis" zacznie obowiązywać przykładowo od 1 lipca 2010 roku a Ty skończysz kurs 10 lipca 2010 roku, to....8)czy jest nalepka zielonego liścia?Nie ma, a nawet jakby była to?9. myślę że jako pierwszy pojazd zakupie hondę cbr 125czy to dobry wybór?Niektórzy twierdzą że to nie moto.Dla mnie kwestia gustu. Najpierw myślałem o Romet k125 ale w rzeczywistości wydaje się większym tandetnym skuteremRomek K125 nie jest skuterem. Część informacji sprawdź sobie m.in. na stronie producenta. Chcesz coś szybkie i taniego, mało palącego, itd....najlepiej żeby miał z 50 KM i palił 2 litry w mieście, 1,5 na trasie.Nie wiem co znaczy kieszeń studenta, bo znam różnych "studentów" i nie wiem co oznaczają "dalsze wypady". Dla mnie "dalszy wypad" to 1000 km zrobić w weekend. Motocykl to nie ciężarówka, jeżeli chcesz zawodowo wozić meble to kup sobie co najmniej samochód dostawczy, zacznij od Żuka, Nysy lub Tarpana. Chcesz kupić motocykl czy założyć firmę przewozową?Jakie są koszta ubespieczeń ?UBEZPIECZEŃ! Dzwonisz do ubezpieczalni i się pytasz, z 10 procentową zniżką za bezszkodową jazdę i zwyżką za wiek (30-50%) z NNW płace ok. 160złOSTATNIE PYTANIENie wiem czy producenci pokazują że przy 200 km/h można przeczyć, z takimi materiałami się nie spotkałem. Mało osób jeździ 200 km/h...nawet na autostradach niemieckich nie jest tak że każdy jedzie 200 km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że jako pierwszy pojazd zakupie hondę cbr 125czy to dobry wybór?Niektórzy twierdzą że to nie moto.Najpierw myślałem o romet zk 125 ale w rzeczywistości wydaje się większym tandetnym skuteremcbr widziałem pare razy,nieco mały ale wygląda ok.Proszę o opinię dotyczące tego moto,zależy mi na:-niskiej cenie i wysokiej jakości-żebym mógł wodzić z powodzeniem 2 osobe(jaką się wtedy rozwija prędkość?)-czymś co jeździ na oparach(2-3l na 100 km)-nie znalazłem jakie ma przyspieszenie do 100?-ważę sporo koło 100 kg czy wyciągne 130 km/h-czy można lać zwykłą 95?-czy bardziej opłaca się nowy czy używany czy nowy z zeszłego sezonu?czy kupując w salonie można odwieżć moto do domu niezarejestrowane,czy facet w salonie da jakiś dokument tymczasowy,czy trza brać jakąś lawete?czy latwiej paśc ofiarą kradzieży(waży tylko 150 kg) a jakiś pudzian może się znależć ;) ?-ile można przewozić kg na tym moto?-ile kasy wydaje się na eksplatacje( w sensie czy przy regularnym jeżdzeniu 100-200zł na rok (nie licząc benzyny) wystarczy?-czy części są drogie w stosunku do innych moto i w stosunku do aut?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wzgledu jaka kategoria PJ w tym momenciee obowiazuje mozna dokonac pewnych krokow aby I na przyszlosc bylo OK. ( o tym pozniej ).Motocyklem mozesz jezdzic po autostradach ( warunek pojazd rozwija ponad 60 km/h ).Motocykl prwadzi sie zawsze dwoma rekoma ( nie wiem kto Ci takich bajek nawciskal ). Tym bardzeij na egzaminie !Perfekcyjnosci, hmmm, musisz byc w stanie obslugiwac wszystkie elementy motocykla. Wnioskuje, ze masz jakas grupe inwalidzttwa. Jezeli decydujesz sie na robienie kat. A i zakup motocykla to powinienes wiedziec, ze:- sa firmy ktore specjalizuja sie w dostosowaniu motocykla dla inwalidy ktory np. Niema ktorejs dloni, nogi czy stopy. Motocykl naprawde mozna zrobic tak, ze z duzym inwalidztwem mozna nim jezdzic. Nie kosztuje to malo i w klasie 125 ccm napewno sie to oplacac nie bedzie. Tu polecilbym albo klase 500 w 2 cylindrach albo klase 600 w a cyl. Osobiscie wybralbym klase 600 i na poczatku zdlawil ja do 34 KM – latwiej bedzie Ci sie uczyc jezdzic. Po dwoch sezonach mialbys mozliwosc oddlawienia silnika i powrot do mocy seryjnej, jaka przewidzial producent. Dzieki takiemu zabiegowi oszczedzilo by Ci to kosztow przerobki po raz drogi.Jezdzac motocyklem nie musisz secjalnie martwic sie o parkowanie bo masz zupelnie inne mozliwosci, naklejki inwalidy mozna na motocyklu umiescic, z tym niema problemu. O tym czy dostaniesz bezterminowe PJ decyduje lekarz, warto bylo by sie wiec z takim skontaktowac i porozmawiac, polecam rowiez wizyte w urzedzie komunikacji.Nawet jezeli zmienia sie przepisy dotyczace kategori PJ i mocy motocykli to w przypadku ktory opisalem nie gra to zupelnie roli bo motocykl spelnia wymagane warunki. Co do naklejki zielonego liscia niestety nic Ci nie powiem – po prostu niewiem.Jazda motocyklem nie jest wcale Tania, robiac inspekcje I przeglady t wymiana podzespolow + opony moze okazac sie rowana utrzymaniu auta. Spalanie, hmmm, licz 6 l /100 km, bedzie realniej.Zapomnij o wozeniu czegokolwiek bo przy bledzie moze byc to koncem o ile nie dla Ciebie to dla osoby postronnej, oczywiscie, ze w plecaku mozesz przewiesc np. 25 km kartofli. To co da sie wlozyc w sakwy, kufry czy plecak, jest OK, katana rowniez. Kwestoia paliwa to raczej wybor modelu motocykla, pozatym roznica w cenie 95 a 98 oktanow, jakos nie powala na kolana.Jezeli bedziesz robil przerobki ( w zaleznosci od tego jakie, ile ich bedzie to zawsze decydowal bym sie na maszyme nowa, bedzie Ci dluzej sluzyc ( pod warunkiem, ze jej nie roztrzaskasz ). Kupujac uzywka, zawsze masz ryzyko trafienia miny ! Dostawa moto do domu to kwestia dogadanie sie ze sprzedajacym.Jezeli szukasz czegos na kieszen studenta, to moze zostan przy rowerze, mowie serio.Motoxcyklem mozna swobodnie podrozowac, niemniej autem podrozuje sie wygodniej tego jednak nikt na tym czy innym forum raczej nie bierze pod uwage. Przy uzywaniu przyczepki ( z tego co pamietam DMC to 100 kg. Ograniczen gabarytowych niema. Helm i jego rodzaj to juz raczej kwestia gustu, integralne sa bezpieczniejsze.Ze zlapaniem gumy trzeba uwazac, ze regoly gleba ( kwestia predkosci, umiejetnosci i innych )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje wszystkim za odpowiedź.Faktycznie mogłem nieco pokręcić treść posta Jak ugruntuje sobie jakieś konkrety to znów się zapytam.Odnośnie ręki -czytałem na jakimś forum że na kursie jak i na egzaminie wymagana jest umiejętnośc hamowania awaryjnego i kierowaniajazda i skręty (raz jedną ręką raz drugą)oraz hamowanie przy jednej ręce również na stojąco.Wygląda na to że jakiś tam forumowicz strzelił gafe. Co do mobilności dłoni problemu większego nie mam,chodzi o to że jest słabsza znaczniej jak u przeciętnego praworęcznego(stąd wymieniony manewr na rowerze sprawia kłopot).No i ojeśli z kompem i klawiaturką i tp,problemu nie odczuwam no to na pianinie by nie zagrał a jak podnoszę wersalkę to nadrabiam prawą.Źle nie jest i chyba problemu od tej strony nie będzie.Pozdrowienia! I jeszcze raz dziękiP.S czytałem też że w momencie poślizgu jest taka technika żeby jak już wiemy że "polecimy" na glebę wykonac kontrolowany "przewrót"(oczywiście przy normalnej prędkości).Wiem że mój opis nie czytelny i wygląda jak z filmu o bondzie(robiony przez kaskadera) ale to prawda że są sposoby na kontrolowane upadki?Można nauczyć się dobrych nawyków podczas upadków? Czy to kolejny mit szkółek jazdy,ściągający kilentów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dużo przewożę rzeczy i to dziwnychna rowerze wiozlem już : świetlówkę,kartofle,siekierę topór,styl od łopaty,koło od samochodu,miecz samurajski(przywiązany do rurki)autobusem wiozłem szafkę a w zasadzie fragment meblościanki,a maluchem dywan na 2 m szeroki.(widziałem wędkarza co rowerm wiózł 2 wiadra z wodą i z rybami i wędki w futerale takim jak na gitare chyba)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie ręki -czytałem na jakimś forum że na kursie jak i na egzaminie wymagana jest umiejętnośc hamowania awaryjnego i kierowaniajazda i skręty (raz jedną ręką raz drugą)oraz hamowanie przy jednej ręce również na stojąco.Wygląda na to że jakiś tam forumowicz strzelił gafe. Co do mobilności dłoni problemu większego nie mam,chodzi o to że jest słabsza znaczniej jak u przeciętnego praworęcznego(stąd wymieniony manewr na rowerze sprawia kłopot).No i ojeśli z kompem i klawiaturką i tp,problemu nie odczuwam no to na pianinie by nie zagrał a jak podnoszę wersalkę to nadrabiam prawą.Źle nie jest i chyba problemu od tej strony nie będzie.Pozdrowienia! I jeszcze raz dzięki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ręke ćwiczyć..ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.. cos pewnie wyćwiczysz.. bo rozumiem, ze posiadasz zanik mięśni..czyli do wyćwiczenia ( nie bedzie jak ta sprawna, ale zawsze coś)A przerwotki.. przy wypadku nie myslisz.. można mieć nawyki.. zapisz sie na judo..lub chociaż naucz sie upadać (judo sie kłania) ale to są miesiące..a nawet lata ćwiczeń tego elementu..by go wykonywać odruchowo..Czyli poczytaj o psie Pawłowa bo tam jest mowa właśnie o odruchach (warunkowych i bezwarunkowych)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S czytałem też że w momencie poślizgu jest taka technika żeby jak już wiemy że "polecimy" na glebę wykonac kontrolowany "przewrót"(oczywiście przy normalnej prędkości).Wiem że mój opis nie czytelny i wygląda jak z filmu o bondzie(robiony przez kaskadera) ale to prawda że są sposoby na kontrolowane upadki?Można nauczyć się dobrych nawyków podczas upadków? Czy to kolejny mit szkółek jazdy,ściągający kilentów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.