Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Zardzewiałe łby śrub


shogun_zag

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

Hmmm, temat w sumie nijaki, ale ... na pewno każdy z Was się z nim spotkał/borykał lub spotka. Chodzi mi o rdzawy nalot/rdzę w łbach śrub, głównie tych pod śrubokręty krzyżakowe, imbusy, gwiazdki i inne wynalazki. Wystarczy pojeździć po deszczu czy też umyć moto i pozostawić w wodą w przedmiotowych łbach śrub i ... mamy brzydkie, rude świństwo jak na poniższej fotce.

d247db45e73a6267.jpg

Co z tego, że cała maszyna wypucowana, lśniąca i błyszcząca, skoro jej urok zepsuje widok kilka śrubek j/w. Powiedzcie mi proszę, macie jakiś sposób na tę rudą france (z wyłączeniem wymiany śrub na nowe)? Mechaniczny raczej odpada z uwagi na zakamarki, chodzi mi po głowie jakiś środek chemiczny, który zeżre rdzę nie uszkadzając ocynku, czy czego tam, co nałożono na śrubę ... coś na zasadzie wytrawienia jej. Możecie coś podpowiedzieć, polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z trawieniem to ostrożnie, bo jak będzie trawić rdzę to trzy razy szybciej wszystko dookoła. Do trawienia i ta trzeba by je było zdemonowqć, potem przykręcić i zabezpieczyć lakierem bezbarwnym.

Albo jak poprzednik zastosować zaślepki, które nie tyle uszczelnią ile zamaskują.

Ja bym wymieniał na śruby nierdzewne ale z gatunku A2 lub A4, a nie ocynkowane. W Gliwicach jest sklep Mr Gwint - duży wybór; dobre ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Danu napisał:

coca-cola ;)

Tak, ciepło, też o tym myślałem, ale szkoda, że to mit wciąż powielany. Na przepitke może być, choć ostatnio sok pomidorowy dobrze mi służy :rolleyes: 

5 godzin temu, LBG napisał:

Z trawieniem to ostrożnie, bo jak będzie trawić rdzę to trzy razy szybciej wszystko dookoła. Do trawienia i ta trzeba by je było zdemonowqć, potem przykręcić i zabezpieczyć lakierem bezbarwnym.

Spokojnie, przecie całego moto nie będę kąpał w kwasie, tylko po śrubce, po śrubce, w końcu nie ma ich aż tak dużo. U siebie naliczyłem 12 szt., ale tyle wystarczy, by koliły w oczy. Przeważnie sa na pionowych lub prawie pionowych powierzchniach, gdzie wodzie jest całkiem dobrze w ich zakamarkach.

Ad. bezbarwnego ... sądzę, że raczej szkoda roboty i przy pierwszej próbie przykręcenia/odkręcenia śruby lakier odejdzie.

A raka ... chemią wykończe

Przekopałem internet i znalazłem takie cósik, jak odrdzewiacz w żelu co się zwie "Antirust Gel". Najważniejsze, że nie odbarwia metalu, tak że jest szansa, że uda się przywrócić poprzedni blask.

Zaślepki - OK, ale nie na rdze, serce by mnie bolało, najpierw trzeba ją wygonić, później ... choćby gumą do żucia pozaklejam.

Zamówiłem ten żel i zdam Wam fotorelacje pod koniec przyszłego tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli śruba rdzewieje to nie ma tam już ocynku. Po odrdzewiaczu zostaną ślady w miejscu gdzie była rdza . Przecież część stali się utleniła i tam pozostaną wżery. Lakierowanie jest dobrym rozwiązaniem . Oczywiście po odkręceniu śruby lakier się uszkodzi , ale to samo dzieje się z ocynkiem który fabrycznie pokrywa śruby. Dlatego tez śruby ozdobne, chromowane, odkręca się np. przez cienki materiał jak bawełna z imbusami, torxami jest gorzej , ale możma je zalakierować po przykręceniu. Można też śruby pokrywać bezbarwnym olejem lub smarem silikonowym, ale ta procedurę trzeba powtarzać bo smar czy olej po krótkim czasie schodzi. 

Żeby odświeżyć zardzewiałe śruby, najlepszym rozwiązaniem jest piaskowanie, lecz bardzo cienkim ziarnem. Warsztaty lakierujące felgi bez problemu powinny to zrobić za parę groszy. Można też śruby oksydować z tym że będą czarne . Opis tutaj http://detektorysci.pl/konserwacja-znalezisk-16/oksydowanie-czernienie-stali-na-zimno-i-goraco/ . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Maciejr21, znam dobrze temat oksydowania, szkiełkowania itd., przerabiałem to przy renowacji karabinka, ale tak jak piszesz - śruby będą czarne co nie za bardzo mnie interesuje.

Wczoraj dotarła przesyłka z tym zajzajerem. Wykonałem szybka próbę na "przyzwoicie" zardzewiałej śrubie (bez usuwania nadmiaru rdzy). Tak to wyglądało ... w trakcie.

19ba365b93f0d9d2gen.jpg

Przy okazji wyczyściłem pokrytą zieloną patyną popielniczkę, która zeszła w momencie ... patyna, nie popielniczka :P

20 minut później ... tam, gdzie rdza oblepiała śrubę (nie czyściłem szczotką) wyszło to ... tak sobie, ale tam, gdzie metal był podrdzewiały, bez grubej warstwy rdzy - całkiem fajnie.

c7e6cce739f72cf3gen.jpg

4bc37010931ad1e5gen.jpg

Prawdopodobnie, po powtórce zabiegu będzie OK. Sądzę, że wynikowo powinno być OK, a później psiknę je np. PKB (taka oliwa do broni) i powinno być cacy. Na śrubkach z moto zrobię w przyszłym tygodniu, teraz nie mam czasu się z tym bawić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.