Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

WYPADEK ! KARTA ROWEROWA PROSZE O POMOC !


Michal919

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam do Was takie pytanie może ktoś mi pomoże bo na internecie szukam i trudno mi cokolwiek znaleźć

Moja siostra jakiś czas temu miała wypadek na rowerze nie z jej winy kierowca karetki (nie jadąc na sygnale) wymusił i uderzył w samochod inny a ona jechała rowerami ze swoim chłopakiem pełnoletnim ulica i karetka przewracając sie na bok zahaczyła o nią i została poszkodowana wylądowała w szpitalu, wyszła wszystko OK , Siostra jest niepełnoletnia 17 lat i zgłosila sprawe do ubezpieczalni

kazali sobie wysłac kopie karty rowerowej <<< Siostra karty nie posiada ! ale mam wątpliwosci czy jesli była pod opieką osoby dorosłej czy taka karta jest wymagana? prosze o pomoc

za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuje

jesli temat napisałem w złym dziale prosze o przeniesienie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prowadzic rower lub motorower bez karty rowerowej moze tylko osoba pelnoletnia.

Guzik prawda.

Była pod opieką osoby pełnoletniej czyli jak najbardziej przysługuje jej odszkodowanie!

Miałem taką sytuację z młodszym bratem, czepło go auto jak jechaliśmy na rowerach.

Nie było żadnych problemów.

Policjant sporządził protokół i wpisał że był pod moją opieką.

I okazaliśmy go w PZU.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Proszę pamiętać, że siostrze należy się zadośćuczynienie za doznaną szkodę oraz zwrot za rehabilitację, leczenie, leki, dojazdy etc..

Oczywiście działając jako osoba fizyczna TU całkowicie będzie ignorować Pańskie pisma etc.. dlatego jeśli byłby Pan zainteresowany podjęciem współpracy Proszę o kontakt- [email protected]

DRB Centrum Odszkodowań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guzik prawda.

Była pod opieką osoby pełnoletniej czyli jak najbardziej przysługuje jej odszkodowanie!

Miałem taką sytuację z młodszym bratem, czepło go auto jak jechaliśmy na rowerach.

Nie było żadnych problemów.

Policjant sporządził protokół i wpisał że był pod moją opieką.

I okazaliśmy go w PZU.

Pozdrawiam!

Rower, a motorower to zasadnicza różnica.

Niepełnoletni może jeździć motorowerem tylko posiadając kartę motorowerową. Skoro osoba dorosła pozwoliła jeździć pojazdem mechanicznym, którym nie powinna, to o jakiej opiece dorosłego mówimy? Chyba o głupocie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower, a motorower to zasadnicza różnica.

Niepełnoletni może jeździć motorowerem tylko posiadając kartę motorowerową. Skoro osoba dorosła pozwoliła jeździć pojazdem mechanicznym, którym nie powinna, to o jakiej opiece dorosłego mówimy? Chyba o głupocie...

Ale w tym wątku nikt przecież nie mówi o jeździe motorowerem! Autor wątku wyraźnie napisał:

Moja siostra jakiś czas temu miała wypadek na rowerze...

Ubezpieczyciel zażądał kopii KARTY ROWEROWEJ.

Brojlet - Twoja wypowiedź w wątku powoduje tylko niepotrzebny zament. Czytaj następny raz ze zrozumieniem.

Nikt nie zadał sobie trudu, by swoją wypowiedź poprzeć podstawą prawną.

1. dzieci do lat 10 mogą kierować rowerem pod warunkiem że:

  • są pod opieka osoby dorosłej
  • jazda odbywa się po chodniku
  • są traktowane jako PIESZY!!!
  • Prawo o Ruchu Drogowym

    Dział I

    Przepisy ogólne

    Art. 2.

    18) pieszy - osobę znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej;

    Oddział 11

    Przepisy dodatkowe o ruchu rowerów, motorowerów oraz pojazdów zaprzęgowych

    Art. 33.

    5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego roweremjest dozwolone wyjątkowo, gdy:

    1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

  • 2. Jeżeli dziecko jest wieko ponad 10 lat może już samodzielnie prowadzić rower po publicznych drogach. Jedyne wymaganie formalne (poza wiekiem) to posiadanie Karty Rowerowej.
  • Karta Rowerowa obowiązuje do 18 roku życia - czyli rowerzyści powyżej 18 lat nie potrzebują żadnego dokumentu.

    Podstawa prawna:

    Prawo o Ruchu Drogowym

    Art. 96.

    2. Kartę rowerową lub motorowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek: 10 lat w przypadku karty rowerowej i 13 lat w przypadku karty motorowerowej.

  • Przypadek siostry Michal919 jest więc jasny. Siostra mając 17 lat na rowerze powinna poruszać się po drodze publicznej posiadając KARTĘ ROWEROWĄ!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.