Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Nowe zasady 2012 czy 2013?


Leoncjo

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 86
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 3 tygodnie później...

Witam wszystkich, cięzko znaleźć konkretne infrmacje na ten temat więc postanowiłem zapytać na forum. Jestem w trakcie kursu na kat.A zostało mi do wyjeżdżenia jeszcze kilka godzin....jestem z Bielska i ostatnio dowiedziałem się że niestety w WORDzie nie zapisują już na egzaminy na kat A w tym roku.....mam pewne obawy jak będzie z tymi nowymi przepsami....chodzi mi o wiek, bo mam 22 lata, w tym roku egzaminu nie będę miał dopiero egzaminy ruszają od marca przyszłego roku. Jak wiadomo oganiczenia wiekowe na kat.A mają być wyższe czyli od 24 lat....no ale ja zacząłem kurs w tym roku a przepisy wchodzą od nowego, z tego co mi wiadomo to prawo nie działa wstecz i skoro się zapisałem jeszcze w tym roku będę miał możliwość zdawania, nawet gdy wejdą nowe przepisy? Jak myślicie bo sam do końca nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Opolu przez cały rok można zdawać kat.A.

Nie prawda:

W związku z nadchodzącym okresem zimowym i pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi od dnia 01.11.2011r do dnia 29.02.2012r w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Opolu zostają zawieszone egzaminy praktyczne w zakresie prawa jazdy kategorii A oraz A1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, cięzko znaleźć konkretne infrmacje na ten temat więc postanowiłem zapytać na forum. Jestem w trakcie kursu na kat.A zostało mi do wyjeżdżenia jeszcze kilka godzin....jestem z Bielska i ostatnio dowiedziałem się że niestety w WORDzie nie zapisują już na egzaminy na kat A w tym roku.....mam pewne obawy jak będzie z tymi nowymi przepsami....chodzi mi o wiek, bo mam 22 lata, w tym roku egzaminu nie będę miał dopiero egzaminy ruszają od marca przyszłego roku. Jak wiadomo oganiczenia wiekowe na kat.A mają być wyższe czyli od 24 lat....no ale ja zacząłem kurs w tym roku a przepisy wchodzą od nowego, z tego co mi wiadomo to prawo nie działa wstecz i skoro się zapisałem jeszcze w tym roku będę miał możliwość zdawania, nawet gdy wejdą nowe przepisy? Jak myślicie bo sam do końca nie wiem...

Zdaj samą teorię (można zdawać cały rok) a potem masz pół roku na zdanie praktyki a z racji zawieszenia od listopada egzaminów praktycznych ten okres ulega o ten czas wydłużeniu. Dzięki temu powinieneś mieć na starych zasadach. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić. A najlepiej dopytaj się o szczegóły w WORDzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem odpowiedź na moje pytanie, może komuś się jeszcze przyda

"Ustawa wchodzi w życie “po upływie roku od dnia ogłoszenia”, czyli z dniem 11 lutego 2012 roku.

Ustawodawca przewidział jednak wyjątki.

-19 stycznia 2013 r. wejdą w życie przepisy odnoszące się do: uprawnień do kierowania w zakresie kategorii AM; kategorii A2, A i w kat. B – zespołu pojazdów (masa całkowita 4 250 kg) oraz kierujących kolejką turystyczną; minimalnego wieku kierowców pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii AM; kategorii A2 i kategorii A."

Czyli wiek 24 lata na kategorię A obowiązywał będzie od 19 stycznia 2013r

Cała ustawa - http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20110300151

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra Robaczki...jeszcze dla wyjaśnienia.

Byłem się dzisiaj zapisać na kurs na kat.A ;) Też się cieszę ;P

Pani z ośrodka mnie doinformowała:

Jeżeli się zapisałem teraz na kurs to zdążę w tym roku zrobić tylko teorię, a jazdy dopiero w 2012 na wiosnę. Egzamin wiadomo, że też dopiero w następnym roku, czyli po nowelizacji ustawy, ale...!

Prawo nie działa wstecz, więc jeżeli się zapisałem na kat.A to do końca robię kategorię A na starych zasadach ;) Czyli omijają mnie też ograniczenia pojemności moto.

Więc polecam zapisywać się już teraz, nawet umawiając się z ośrodkiem, że np zrobicie kurs dopiero za pół roku ;)

Informacje są z ośrodka więc w miarę z pierwszej ręki. Jeżeli ktoś ma inne też info to potwierdzać lub dementować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MadRat, post #11 wyjaśnia, że ograniczenia wiekowe wchodzą w życie w 2013 roku. Natomiast po lutym 2012 roku nie będzie, że "zapiszę się, a kurs zrobię kiedyś tam", ponieważ ustawa o osobach kierujących mówi, że rozpoczynając kurs musisz mieć rozplanowany cały przebieg szkolenia i ta informacja musi trafić do Starostwa najpóźniej dzień po rozpoczęciu szkolenia.

Teraz nie będzie, że "moga zrobić kurs ino na teoria nie musza chodzić?".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie teraz też teoretycznie kurs jest rozplanowany ;) Także nie sądzę, żeby to powstrzymało szkoły jazdy od omijania teorii. Z drugiej strony ominięcie teorii jest wygodne dla osoby, która ma już prawko innej kategorii i nie ma ochoty słuchać drugi raz tego samego gadania, które i tak ni jak ma się do prawdziwego ruchu drogowego.

Tak jest w moim przypadku - mam już kat.B, wykłady są i tak prowadzone równocześnie dla A i B i nikt nie będzie się na niej skupiał stricte na motorach, więc przychodzę tylko na część z pierwszą pomocą, bo ta jest obowiązkowa, chociaż przy moich zamiłowaniach militarnych i szkoleniach medycznych, które przeszedłem to i tak wydaje się półśmieszna i kompletnie nieprzygotowujące ludzi do działania).

Reasumując wcześniejszą wypowiedź - najważniejsze jest to, że zapisując się teraz zdaje na wiosnę na starych zasadach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest w moim przypadku - mam już kat.B, wykłady są i tak prowadzone równocześnie dla A i B i nikt nie będzie się na niej skupiał stricte na motorach

Czyli szkoła nieprzyjazna motocykliście.

więc przychodzę tylko na część z pierwszą pomocą, bo ta jest obowiązkowa,

Błąd, wszystkie godziny są obowiązkowe.

które i tak ni jak ma się do prawdziwego ruchu drogowego.

I tutaj też współczuję odbywania takiego "kursu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne chodzi Ci o to, że u Ciebie jest lepiej i w ogóle...rozumiem reklamę, ale nie powiesz mi chyba, że teoria (poza oczywistymi ogólnymi zasadami ruchu drogowego) przygotowuje na miasto? :D

Z doświadczenia jako kierowca samochodu, uważam że 2h "za kółkiem" daje więcej niż 10h przesiedziane w sali na teorii ;)

Szkoła polecana przez forumowiczów ;)

Do Żor mam za daleko :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja muszę nad pewnymi sprawami popracować jeszcze, to wiem. Ale wiem też, że ludzie są zadowoleni, że do mnie trafiają.

Mały edit.

Napisałeś: nie powiesz mi chyba, że teoria (poza oczywistymi ogólnymi zasadami ruchu drogowego) przygotowuje na miasto?

Przygotowuje, no bo trzeba wiedzieć co to za znak ustąp pierwszeństwa ;)

Szkoda tylko, że wieeeelu starych kierowców przychodzi bez pokory na kurs i wychodzą takie kwiatki jak przeświadczenie, że nie wolno wyprzedzać z prawej strony na jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu (czyli np każda autostrada, droga eksp. dwujezdniowa itd.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o przygotowanie psycho-fizyczne ;)

Na mieście wielu ludzi zapomina o wszystkim co się uczyli, bo przytłacza ich ilość rzeczy, które muszą ogarnąć.

Tego teoria nie nauczy. Zasady zachowania na drodze też o wiele szybciej uczy się w praktyce, bo jest to wtedy namacalne.

A suma sumarum i tak najważniejsze to, żeby dojechać do celu i być całym i zdrowym tak? A tu żadna szkoła jazdy nie pomoże, bo najważniejszy jest zdrowy rozsądek :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja mam pytanko skoro jest zainteresowanie tematem :) W marcu 2013r będę miał osiemnastke (dokładnie 3 marca). Skoro prawo nie działa wstecz, to mogę się zapisać na kurs powiedzmy 3 stycznia i będę jechać dalej starym tokiem egzaminowania? Mam już prawko kat. A1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.