Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Gniazdo zapalniczki


accord

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli pobór prądu będzie ograniczał się np. do ładowania telefonu itp. wystarczy gniazdo z dwoma kablami i bezpiecznikiem na plusie wpięte do akumulatora (prąd dostępny zawsze, również podczas postoju motocykla).

 

Jeśli Planujesz większy pobór prądu (jednoczesne ładowanie kilku urządzeń) warto wybrać gniazdo z przekaźnikiem. Prąd będzie dostępny wyłącznie po odpaleniu motocykla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, dokładnie tak. Żeby nie zapomnieć czegoś wyłączyć i rozładować akumulator, to zastosować przekaźnik podłączony np równolegle do obwodu zapłonu (cewka sterująca). Ale jak ktoś ma GPSa tylko na 12V bez akumulatora (np. ja), to napięcie na postoju też się przydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w moim trampku pod siedzeniem wożę dodatkowy akumulator żelowy 12V 7Ah - akurat jest tam idealnie pasująca wnęka pod taki akumulator. Wyprowadziłem z niego dwa obwody na dwa gniazda - jedno na kierownicy, drugie w kufrze...oczywiście hermetyczne... Taka pojemność jest wystarczająca, by zasilać nawigację, kamerę, telefon - nie ważne czy podczas jazdy, czy na postoju. Ładuję ten akumulator bardzo rzadko - morze raz w miesiącu, bez potrzeby wyjmowania. Po prostu wtyk zapalniczkowy zakończony kablami wpinam w jedno z gniazdek, pod te kable podpinam prostownik - zazwyczaj w pracy - 8h ładowania małym prądem wystarcza. Jakoś bał bym się podłączać cokolwiek pod akumulator motocykla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w moim trampku pod siedzeniem wożę dodatkowy akumulator żelowy 12V 7Ah - 

 

Dlaczego byś się bał? Przecież masz bezpieczniek, poza tym takie urządzenia jak GPS czy kamera biorą śladowe ilości energii. 

 

 

 

Czy gniazdo zapalniczki powinno mieć w obwodzie przekaźnik (trzeci kabel)

czy wystarczą tylko dwa kable i bezpiecznik ??

Po co w ogóle przekaźnik ??

 

Proste rozwiązanie twoich problemów - krzesiwo

 

Krzesiwo_kablakowe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym prądem ładowania bywa różnie - niektóre smartfony, czy inne gadżety elektroniczne mają prąd ładowania powyżej 1A - a to na postoju motocykla może być niebezpieczne. Zostawisz na kilka godzin taki gadżet w ładowaniu - a potem zonk...

Bezpiecznik powinien chronić przed zwarciem spowodowanym np. przetarciem się wiązki przewodów, albo nadmiernym poborem prądu przez ładowane urządzenie.

Do np iPada dedykowane są zasilacze 12W - czyli prąd ładowania 1A.

PS

12W przez port USB to nawet 2A!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za info, szczególnie przydatne są jak zwykle od Mr. Drzewo. :P:lol:

Motocykl to nie elektrownia, nie musi dostarczać prądu do kilku odbiorników naraz

a GPS-a czy fona raczej nie zostawiam na moto bo szybko mogą zmienić właściciela.

 

Wyrzuciłem przekaźnik z obwodu, zostawiłem bezpiecznik i to nawet działa   :D

 

Flavio, teraz montujemy u Ciebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.