Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Motor z kategoria "b"


73kisiel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie .Czy ktos moglby pomoc mi w znalezieniu marki motoru ktury niewymaga posiadania kategori A .Kilka miesiecy temu ogladalem program telewizyjny w kturym prezentowano motor prawdopodobnie amerykanski fotele troche jak w sportowym samochodzie ,bagazniki pobokach deska rozdzielsza na baku podobno rejestruje sie go jak samochod niestety niezapamietalem nazwy .Czy ktos moze wie co to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

 To pierwsza sprawa, a druga to taka, że wynalazek o którym pisze kolega powyżej to bardziej quada przypomina i raczej to nie ta sama frajda...

... - po pierwsze - to nie wynalazek tylko motocykl trójkołowy (L5e) taki sam jak każda trajka - kwestia gustu, czy dwa koła z przodu czy z tyłu ;

- po drugie - frajda z jazdy to również rzecz indywidualna - dla mnie osobiście dużo większa niż na dwóch kołach :excl: więc niech każdy mówi za siebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już odkopaliśmy kotleta,to z ciekawości zapytam Rahli'ego:czy Twój sprzęt jest zarejestrowany jako motocykl?Normalnie trzeba mieć na niego kategorię A i ubierać garnek podczas jazdy.Na Rokicie jeden dziadek ma trójkołowca chyba z silnikiem malucha jak dobrze pamiętam,ma rejestrację BAJKA i zawsze jak go widzę,to śmiga bez kasku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już odkopaliśmy kotleta,to z ciekawości zapytam Rahli'ego:czy Twój sprzęt jest zarejestrowany jako motocykl?Normalnie trzeba mieć na niego kategorię A i ubierać garnek podczas jazdy.Na Rokicie jeden dziadek ma trójkołowca chyba z silnikiem malucha jak dobrze pamiętam,ma rejestrację BAJKA i zawsze jak go widzę,to śmiga bez kasku.

w dowodzie rejestracyjnym, w rubryce rodzaj pojazdu widnieje : motocykl więc prowadzę na A ; niemniej dopilnowałem, aby wydział komunikacji wbił mi w dowód w rubrykę J (kategoria pojazdu) magiczne "L5e" zgodnie z posiadanym wyciągiem z homologacji - więc można prowadzić Spydera na B.(na wypadek gdyby moja połowa chciała sobie poprowadzić oczywiście mocno rzadko:-)))

kask oczywiście wkładam ; nawet gdyby była możliwość jazdy bez, raczej bym się nie skusił ; Jurek z bajki-trajki ma pasy więc śmiga bez garnka ale to maszyna z innej bajki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg zmiany w ustawie prawo o ruchu pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszeniu kół jest motocyklem, więc należy posiadać kat. A.

Dodatkowo prowadząc motocykl i tak zwane czterokołowce należy mieć kask ochronny, chyba, że czterokołowiec jest wyposażony fabrycznie w pasy i zamknięte nadwozie, a motocykl tylko w pasy bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg zmiany w ustawie prawo o ruchu pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszeniu kół jest motocyklem, więc należy posiadać kat. A.

Dodatkowo prowadząc motocykl i tak zwane czterokołowce należy mieć kask ochronny, chyba, że czterokołowiec jest wyposażony fabrycznie w pasy i zamknięte nadwozie, a motocykl tylko w pasy bezpieczeństwa.

.... to co ustawa po zmianie mówi o kat. L5e w sensie uprawnień ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kolego - z tego wynika że L5e to motocykl trójkołowy - więc w tym temacie wszystko po staremu...

temat szeroko wałkowany na wszelkich forach trajkersów, bo ich ta kategoria szczególnie mocno dotyczy

Motocykl trójkołowy, czyli jaka kategoria prawa jazdy obowiązuje dla tego typu pojazdu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" W art. 88 ustawy Prawo o ruchu drogowym, w ust. 2 pkt. 4 określono, że do kierowania trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla uprawnia prawo jazdy kategorii B1. Jest ona niższej rangi niż kat B, więc posiadanie kat. B uprawnia też do kierowania wspomnianym pojazdem. "

LUB

"motocykl trójkołowy,kategoria homologacji L5E".
Ustawa "prawo o ruchu drogowym"Diał1.art.2,pkt33>definicja "pojazdu samochodowego".art.2,pkt.45>definicja "MOTOCYKL".
Rozporządzenie MIn.Infrastruktury z dn 28.07 2005>kategoria homologacji L5E(definicja"MOTOCYKL TRÓJKOŁOWY".)
Motocykl i motocykl trójkołowy w/g cyt.wyżej przepisów,to dwa odrębne pojazdy.Do prowadzenia motocykla zgodnie z ustawą uprawnia prawo jazdy katA(A1).Do prowadzenia motocykla trójkołowego B(B1).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo musiałem czytać Twój post aby cokolwiek zrozumieć. Zgadzam się z Tobą, że do tej pory motocykl trójkołowy nie do końca się "komponował" w definicję motocykla z art. 2 pkt. 45 ustawy prawo o ruchu drogowym.

Chodzi o to, że ustawa o kierujących zmienia brzmienie tej definicji:

 

45) motocykl — pojazd samochodowy zaopatrzony
w silnik spalinowy o pojemności
skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy
lub z bocznym wózkiem — wielośladowy;
określenie to obejmuje również pojazd
trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu
kół;

 

Czyli to, czym się podpierasz od 19 stycznia jest nie aktualne

Dodam jeszcze artykuł z ustawy o kierujących pojazdami:

 

 

 

Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia
do kierowania:

1) kategorii AM:
a) motorowerem,
B) czterokołowcem lekkim;

 

5) kategorii B1:
a) czterokołowcem,
B) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii
AM;
6) kategorii B:
a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie
całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem
autobusu i motocykla,
B) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym
mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym
mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka,
o ile łączna dopuszczalna masa całkowita
zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg,
z zastrzeżeniem ust. 2,
d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii
AM;

 

 

Motocykl trójkołowy odpada dla posiadających kategorie prawa jazdy B. Takie moje zdanie, o.

Zawsze można zasięgnąć interpretacji z ministerstwa za 70zł, a wtedy taka interpretacja jest wiążąca.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, jeśli policjant Ci poda starą definicję motocykla, to sobie daruj rozmowę z nim.

Raz przy kontroli drogowej policjant mi przytoczył przepis, który zanegowałem, to on na to, że "było tak 6 lat temu". Myślałem, że walnę na zol i się kopytami nakryję.

Tak oto drogówka jest na czasie ze swoją pracą.

EOT

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.