Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Łańcuch i zębatki


Czapel

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 lata później...

nie zakładam nowego tematu, dzisiaj była próba naciągnięcia łańcucha, praktycznie śruby regulacyjne poszły o jeden obrót i łańcuch był strasznie sztywny, trochę popuściłem i znowu luźny, ciężko trafić w środek, macie jakiś sposób? no i druga sprawa jak dokładnie zrobić odpowiednią odległość po obu stronach ośki, mierzyłem to itp, zeby bylo idealnie (no ale nie da się tak do końca), czy moze wystarczy że będzie mniej więcej (z naciskiem na więcej) równo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch naciągnij metodą prób i błędów aż w końcu będzie odpowiedni czy to będzie pół obrotu czy 3/4. Odległość suwmiarką tak jak pisał Marcin lub postarać się zachować tą samą wartość obrotu na obu śrubach.

A najlepiej to kup moto na mono wahaczu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zębatki zdawczej względem łańcucha? w którym miejscu mierzysz?

 

udało mi się zrobić odpowiedni naciąg, ale z ustawieniem koła był cyrk z prozaicznego powodu - brak odpowiedniego narzędzia :) przyda się kupić jakąkolwiek suwmiarkę, dzisiaj ustawiałem linijką i starałem się wymierzyć te znaczniki na wahaczu po obu stronach, ale idealnie chyba nie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw to musisz sobie sprawdzić czy masz równomiernie rozciągnięty,potem chwytasz go pacami na tylnej zębatce i próbujesz odciągnąć go do tyłu. Jeśli łańcuch jest w dobrym stanie luz będzie minimalny. Jeśli na więcej, niż ok. 2 mm oznacza to, że kwalifikuje się do wymiany.Ja jeszcze mierze tak jak serwisówka podaje.

Dopiero potem ustawiasz luz.

Jest tez inna technika :jak nie strzela i jest jeszcze jak naciągnąć to jest gitara,można zapierdalać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

mam pytanko co do czyszczenia łańcucha, czy trzeba do tego używać specjalnego środka? tzn. czy moglby być np. zmywacz w spreyu do tarcz hamulcowych? przyznaje ze mialem castrola do czyszczenia i pachnie dokładnie tak samo jak ten zmywacz, ale nie wiem czy np zmywaczem nie uszczkodze łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie kiedyś tak spieprzyłem łańcuch bo wyczyściłem nie tym co trzeba.Na ścigaczu jest o łańcuchach artykuł i wypowiada się jakiś powszechnie szanowany mechanik że łańcuch ma zdolności samooczyszczające i nie ma sensu tego robić.

Ja bym tym nie psikał bo to odtłuszcza bardzo skutecznie,ropa też wchodzi w reakcję z gumą a uszczelniacze w łańcuchu są gumowe.Naftą ludzie czyszczą ,ja niczym ,czasami szmatą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przecieram tylko łańcuch z boków zaraz po smarowaniu zwykłą szmatą aby nie wyglądał niechlujnie . Ogniwa same odrzucają syf wchodząc na zębatki przy większych szybkościach.Co do napinania chętnie wypróbuję sposób z linijką bo dotychczas ustawiałem wg znaczników na wahaczu i sprawdzałem suwmiarką (o ile synowie odłożyli na miejsce) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i powiem szczerze ze mialem zasyfiony łańcuch i nikt mnie nigdy nie przekona juz ze wystarczy na sucho przetrzeć szmatą, wypsikałem całego castrola do czyszczenia tak ze łańcuch sie swiecil, potem umyłem całe moto i jak wyschło to przesmarowałem łańcuch castrolem, zniknął problem ktory mialem w ostatnich dniach czyli szarpanie na niskich obrotach i przestał szumieć, wiem że nadaje się juz powoli do wymiany, ale na pewno ten moment spokojnie moge jeszcze odłożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz z tego co piszesz to przeżywa on teraz reinkarnację.

JT zapowiadało że zacznie sprzedawać bdb a tanie łańcuchy,zębatki tez maja tanie a dobre,zbierasz na x-ringa 200 coś plus zębatki.

Ja tam na razie jednak wolał bym did bo jakość tego jest 100% pewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.