Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Prostowanie felgi


Akar

Rekomendowane odpowiedzi

Po zimowej przerwie kolega (kierowca jajka) zauważył, że zeszlo mu powietrze z opony. Poza tym w trakcie jazdy czuje lekkie drgawki. No i padło podejrzenie, że felga jest krzywa. Prosił abym napisał na forum czy ktoś wie gdzie można to zdiagnozować i ewentualnie wyprostowac? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niekoniecznie felga, może opona się odkształciła po zimowaniu motocykla.

Najpierw sprawdź ciśnienie potem zobacz stan opony, czy nie jest wyząbkowana i wyważenie koła. Na wyważarce będzie też widać czy felga jest prosta. Równie istotna rzecz to sprawdzenie czy w oponie nie ma skroplonej wody bo i z takimi przypdkami się spotkałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzio, a jest woda nieskroplona? :P Tak przekornie.

Warto upewnić się, że warsztat do prostowania felg nie dysponuje tylko palnikiem i brechą. To go dyskwalifikuje.

a widzisz tak woda jako związek chemiczny (H2O) występuje w postaci stałej, cieklej i gazowej, oraz w wyjątkowych warunkach w postaciach pośrednich.

Tak informacyjnie ;) dla śpiących na chemi :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a widzisz tak woda jako związek chemiczny (H2O) występuje w postaci stałej, cieklej i gazowej, oraz w wyjątkowych warunkach w postaciach pośrednich.

Tak informacyjnie ;) dla śpiących na chemi :P

 

Magik Ty chyba za dużo czasu spędzasz w necie, a za mało w realnym świecie :) Daj sobie siana i przestań sypać "dziwnymi" definicjami, na które (chyba) lecą tylko gimnazjalistki. Nomenklatura jest tak różna, jak różni są jej twórcy i jak bardzo wniknęła w codzienne życie i słownictwo. Z wiki:

 

Woda (tlenek wodoru; nazwa systematyczna IUPACoksydan) – związek chemiczny o wzorze H2O, występujący w warunkach standardowych w stanie ciekłym. W stanie gazowym wodę określa się mianem pary wodnej, a w stałym stanie skupienia – lodem. Słowo woda jako nazwa związku chemicznego może się odnosić do każdego stanu skupienia.

 

Nie bez powodu pogrubiłem słowo "standardowy". Jak widzisz nie każdy sypie określeniami technicznymi i chemicznym w pełnym zakresie ich znaczenia, ale na B(b)oga... Jest coś takiego jak język potoczny, którego używa się nawet w określeniach czysto naukowych podczas konferencji, w artykułach, a nawet na sympozjach. W znaczeniu codziennym woda to stan ciekły, lód - stan stały, a para to gaz.  Podobnie jak płyn, który dla wielu jest cieczą, a w sumie też jest gazem. Zaś skroplić może się woda, ale jak skropli się para to też będzie ok :)

 

Co do opony to również uważam, że może to być powód odkształconej opony po zimowaniu. Pełzanie robi swoje (mimo niskich temp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pełzania: guma dość łatwo pełza, albo relaksuje się (jedno zjawisko polega na tym, że ulega stałym odkształceniom pod wpływem stałego nacisku, zaś drugie ulega spadkowi naprężenia pod wpływem stałego odkształcenia). Ja to zjawisko akurat spotykam w stalach, ale guma z metalowym kordem jak najbardziej również ulega takim zachowaniom (w miejscach, gdzie właśnie jest potrzebna największa szczelność :) ). Jeśli motong stał w garażu i ciśnienie w oponach było prawidłowe, to wątpię, żeby od samego stania felga sama się ugięła. Nie znam się na wulkanizacji, ale wydaje mi się, że byle jaki zakład szybko to zdiagnozuje. Ja po zakupie motonga pierwsze co zrobiłem to kupiłem stojaki, bo straszono mnie z różnych stron, że z koła zrobi się "jajo" :) Więc chyba coś w tym jest.

/post edytowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega na zimę kupił stojaki, a przed zakończeniem sezonu zmienił oponę z tyłu. Mówiłem mu o Waszych podejrzeniach, ale on upiera się, że to krzywa felga i szuka po prostu dobrego miejsca gdzie mu to naprawia jak należy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.