Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Rumunia 2012


adziu

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Kiedy w 2009 roku laureatką literackiej nagrody Nobla została Herta Müller - niemiecka pisarka rumuńskiego pochodzenia, zainteresowanie Rumunią znacznie wzrosło. Do tej pory wydawało się, że jest to tylko zacofany kraj, przez lata zniewolony przez komunizm i dyktaturę Ceausescu. Obraz tego kraju położonego u stóp Karpat i nad Morzem Czarnym nie jest pozytywny w książkach noblistki, ale trzeba wziąć pod uwagę, że czasy, które pamiętała i opisała, były straszne. Mroczniejsze jeszcze niż lata świetności hrabiego Draculi czyli piętnastowiecznego księcia, znanego również jako Vlad Palownik. Dla osób lubiących mniej aktywny wypoczynek idealnym jest spędzenie czasu wolnego nad Morzem Czarnym. Piękne plaże, czysta woda to idealne otoczenie dla zwolenników kąpieli w morzu. Ponadto wiele straganów, budek z piwem i restauracji wzbogacają krajobraz i możliwości.


 

Folklor

Rumunia jest pięknym krajem, możemy tam liczyć na wielką gościnność i szacunek. Kobiety nadal całuje się w rękę. W wielu miejscach spotkamy mieszkańców w regionalnych strojach, które noszone są nie tylko na potrzeby turystyki, ale dlatego, że folklor jest tam bardzo żywy i otoczony staranną opieką. Rumuni wiedzą, że jest ich skarbem. Są narodem praktycznym, pomysłowym i bezkonfliktowym, Mówi się, że Rumun poradzi sobie w każdej sytuacji. Szczególne znaczenie dla rumuńskiej kultury ma muzyka, żywa i skoczna grana na fujarkach, fletniach, piszczałkach i cymbałkach. Jest ona doskonale wkomponowana w krajobraz rumuńskich miasteczek, opisując ich nastrój. We wrześniu w pierwszą niedzielę w Lesu w okręgu Bistrata-Nasaud odbywa się "Rapsodia Triscasilor" - koncert najsłynniejszych
zespołów fujarkowych z okręgu Maramures i Vilcea.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w RO dwa razy w odstepie jednego roku. I juz mi sie wydawała różnica na plus. W Bukareszcie, szukałem oleju do moto, to jeden chłopak zamknął sklep, wziął skuterka 125 i mnie poprowadził do sklepu gdzie mieli ten olej. Poza tym stał pod bankiem i pilnował mi moto, jak wymieniałem kasę (jeszcze w tym sklepiku nie mozna było płacic kartaa. Mówił, że RO jest bezpieczna, tylko Cyganie zabierają wszystko, co jest luzem i robia złą opinie Rumunom. Za to źle wyrażał sie o Bułgarach; (pewnie Bułgarzy źle io Rumunach :D). A własnie w Bułgarii, w Warnie, miałem sytuację lekko denerwujacą, ale spyliłem w inna dzielnicę :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wyprawa do Rumuni w lipcu 2012 i pierwszy filmik :)

 

Yo - wybieram sie do Rumunii w dlugi majowy weekend 2013. Mozesz troche podpowiedzec: jak  ksztaltuja sie ceny noclegow (nie camping) i ich dostepnosc, stan drog, bezpieczenstwo, co warto zobaczyc a gdzie lepiej nie zagladac. Z gory dzieki za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.