Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Poswiadoma , intuicyjna jazda


lukkce

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba byłeś łaskaw pomylić ch.. z ogórkiem :D

Jazda podświadoma to jazda z wyłączoną świadomością - np w głębokim zamyśleniu. Ja to nazywam odmóżdżeniem.

Jazda intuicyjna to wykorzystywanie nabytego doświadczenia w sposób pozwalający przewidywać sytuację na drodze z krótkim wyprzedzeniem lub (co robię często) przejazd przez nieznane miasto "na logikę" z wykorzystaniem umiejętności określania stron świata :D

To dwie różne jazdy - jedna zła druga niezła ;) Przecinek sugeruje jazdę "na logikę" w stanie odmóżdżonym - to się wyklucza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz pisze o co mi chodzilo....znajduje sie w jakies nietypowej sytuacji wykonuje jakis ruch cialem ,kierownica czy cos innego i wychodze calo :D nie wiedzac ,ze tak powinienem zrobic

aha: nie dziwcie sie ,ze pisze o podswiadomosci ,intuicji itd,mam psychologie na tym semestrze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz pisze o co mi chodzilo....znajduje sie w jakies nietypowej sytuacji wykonuje jakis ruch cialem ,kierownica czy cos innego i wychodze calo :lol:nie wiedzac ,ze tak powinienem zrobic

aha: nie dziwcie sie ,ze pisze o podswiadomosci ,intuicji itd,mam psychologie na tym semestrze :P

Polecam zgłębienie wiedzy na ten temat.

Reakcja podświadoma (intuicyjna) to np zjawisko zamknięcia oka przed muchą zanim jeszcze uświadomisz sobie, że to złośliwe bydle do oka leci. W skrócie - odruch.

Odruchów się uczymy przez powtarzanie. Naturalnym odruchem człowieka na którego leci słoń jest unik/ucieczka. Twarz chronimy zasłaniając ją rękami.

Generalnie odruchy które mamy zakodowane genetycznie w żaden sposób nie pomagają nam dziś, bo czasu na reakcję mamy coraz mniej. Dynamika zagrożenia jest zupełnie inna niż ta, która wykształciła w nas odruchy obronne i bylibyśmy dziś już w większości nawozem gdyby nie umiejętności adaptacyjne.

Ucząc się i trenując jazdę na motocyklu, tresujemy również naszą podświadomość karmiąc ją wieloma zależnościami typu:

- winkiel, złożenie się, piach - gleba

- stojący samochód - otwierające się drzwi - przeciwskręt (balans) - brak dzwona.

- skrzyżowanie - jazda środkiem pasa - hamowanie - plama oleju - gleba.

itd

Tego uczy się mózg po to, by w sytuacji zagrożenia wydać ciału komendy omijające ośrodek decyzji jakim jest świadomość, bo liczy się czas, a logiczna analiza sytuacji byłaby zgubna w skutkach.

Jeśli więc powtórzysz na placu wiele razy gwałtowne ominięcie przeszkody np cegły, z dużym prawdopodobieństwem ominiesz otwartą studzienkę zanim sobie uświadomisz jak to zrobić - to dokładnie to samo co zamykające się w odruchu obronnym oko (ten sam mechanizm).

Dlatego żołnierzowi się tyle razy każe powtarzać pewne zachowania. To właśnie powoduje różnice w zachowaniu się nienaumianego cywila i żołnierza po usłyszeniu strzału.

Jeżeli więc nie będziesz jeździć i ćwiczyć na moto - to zapomnij o skuteczności, bo wykonasz pewnie "jakis ruch cialem ,kierownica czy cos innego" tyle, będzie on przypadkowy, a szanse na wyjście cało będziesz miał znikome.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.