Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Gleba na egzaminie


Moto Christo

Rekomendowane odpowiedzi

Po prostu musisz na prostej drodze przy jakiejœ tam znacz¹cej prêdkoœci nagle zahamowaÌ. Moto Ci mo¿e zgasn¹Ì ale nie mo¿esz siê wywaliÌ. Mi to nie sprawi³o ¿adnych k³opotów, naprawdê nie jest tak strasznie Ale wiem ¿e podczas egzaminu nerwy potrafi¹ zawieœÌ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobi³em taki b³ad, ze wcisn¹lem przedni hamulec. Polecialem na kierownice i razem z motocyklem na lewy bok. Na kursie hamowa³em w³asnie w taki sposób. Najpierw mocno hamulec nozny i w momencie gdy tylne ko³o zaczyna³o traciÌ przyczepnoœc tuz przed zatrzymaniem siê dobija³em hamulcem przednim. Ten przedni to byla taka kropka nad i. Wlasciwie powodowal tylko, ze tylne kolo nie zd¹zylo sie zablokowac i cale hamowanie odbywalo sie na tocz¹cych sie kolach (tak jak z ABSem ) Tyle tylko, ze na tym motocyklu na kursie hamulec przedni byl taki sobie i dalo sie to zrobic. A w tym egzaminacyjnym to byla brzytwa. Ja juz sie prawie zatrzymale gdy, zgodnie z nawykiem, wcisn¹³em przedni hamulec. I to byla prawie katapulta. Cud, ze przez kierownice nie przelecia³em. Teraz juz wiem, ze nie mozna wciskac przedniego hamulaca. Nawet jakby droga hamowania by³a d³u¿sza i tylne ko³o mia³o siê zablokowac. Pche³a! Rób tak, zeby zahamowac nie dotykaj¹c hamulca przedniego i siê nie przerwóciÌ. Te dwa warunki wystarcz¹. Motocykl mo¿e zgasn¹c.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WÂłasnie o to chodzi, ze najlepiej siĂŞ hamuje przednim. Najskuteczniej. Tyle, ze nigdy nie wiesz na jaki motocykl trafisz na egzaminie. Dlatego lepiej cwiczyĂŚ juz bez przedniego. Przed egzaminem egzaminator mĂłwiÂł, zeby go nie ruszac. Ale wiadmo, mĂłwil tysiÂące innych rzeczy i potem na hasÂło "Hamuj" zapominasz o tym co mĂłwiÂł dzisÂłasz automatycznie tak jak CiĂŞ wytresowano na kursie. Ja wÂłasciwie hamujĂŞ noznym a tylko na sam koniec dobijam rĂŞcznym. WystarczyÂło. Jakby motocykl przyspawaÂło do asfaltu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moto Christo, ja hamujĂŞ tylko przednim, a tylny do pomocy jak juzwidzĂŞ, Âże przedniego braknie. Poprostu poleciaÂłeÂś na kierownicĂŞ, bo siĂŞ nie zaparÂłeÂś rĂŞkami i przy wciÂśniĂŞciu przedniego poleciaÂłeÂś. Jeszcze siĂŞ nauczysz jak hamowaĂŚ. NIGDY nie leĂŚ na zbiornik, ale to juÂż wiesz :? BĂŞdzie dobrze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blade! Oni wÂłasnie chcÂą sprawdzic czy w razie sytuacji awaryjnej delikwent nie przewrĂłci siĂŞ pod nadjezdzajÂący autobus dlatego, ze nie potrafi gwaÂłtownie hamowac. [ Dodano: 2005-06-30, 21:58 ]KudÂłaty! Przy takim hamulcu zaparcie sie spowodowaÂło by, ze przelecialbym przez przednie koÂło razem z motocyklem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wogole cos takiego na egzaminie?? Ja nie mialem... Ale wedlug mnie to nie powinno czegos takiego byc bo jakby nie bylo to jest to troche niebezpieczne dla poczatkujacych riderow...
A jeÂśli takiemu poczÂątkujÂącemu riderowi przytrafi siĂŞ hamowaĂŚ awaryjnie ale juÂż nie na egzaminie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeÂśli takiemu poczÂątkujÂącemu riderowi przytrafi siĂŞ hamowaĂŚ awaryjnie ale juÂż nie na egzaminie?
No to bedzie mial problem Ale czekajcie bo ja nie wiem czy dobrze mysle - to hamowanie jest na drodze normalnie tak? Takie "awaryjne" hamowanie na egzaminie to nic tylko proszenie sie o glebe i jakis uraz wiekszy. No chyba, ze odbywa sie to na placu i z jakas w miare niewielka predkoscia. Nie wiem, nie mialem czegos takiego. Jesli jest na placu to jest OK, ale jesli na drodze to tak jak pisalem niebezpieczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na drodze. Predkoœc nie wiêksza niz 50 km/h (wiadomo, miasto) Ale przynajmniej daj¹ sygna³ w momencie gdy nic nie jedzie z przeciwka. Swoj¹ drog¹ s³ysz¹³em, ¿e w któryms miescie w Polsce zrezgnowali z tego manewru jak jeden goœc siê znalaz³ w szpitalu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tyle,przedni to podstawa i kazdy mnie chyba popsze,a co do chamowania na egzaminie to zawsze przed jazd¹ albo w trakcie naprzyk³ad slalomu mo¿esz sprawdziÌ sobie delikatnie jak chwyta przedni,przypuszczam,¿e nawet jak by CI kazali robiÌ nag³e hamowanie to zawsze mozesz spytaÌ egzaminatora czy mo¿esz sprawdziœ jak chwyta przedni,co by nie by³o niespodzianek,albo najlepiej przed ruszeniem zaciskaÌ delikatnie przedni i nogamisiê odpychaÌ zobaczysz mniej wiêcej jak i w którum miejscu ca³kiem zablokuje ko³o. Natomiast jeœli nie masz takiej mo¿liwoœci to tylko pozostaje jechaÌ dac po heblu( byle nie by³o pioasku) zapszeÌ siê iaj ak poczujesz ktapulte to momentalnie odpuœÌ przedni ( jak odpuœcisz odpowiednio póŸno to zrobisz efektywn¹ stujke na przednim 8) )A tak na marginesie to dizœ lecia³em sprzêtem przez miasto i mia³em awaryjne chamowanie bo goœciu mi wumusi³a i jak da³em po cheblu ko³o sz³o na pó³ poœlizgu do momêtu jak nie wpad³o na diure których mamy ile mamy i siê zablokowa³o kierownica mi w bok uciek³a,ale naszczescie zd¹¿y³em odpuœciÌ i tylko ty³em zawino³em na bok i siê uda³o,ale dawnosiê tak nie spoci³em (po holere ten przedni w jawie robi³em )Pozdrawiam i powodzenia zycze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze awaryjny na miescie ? slyszalem ze mial byc na placu ... no nic ... w katowicach i tak awaryjne hamowanie odbywa sie na jeden ulicy i kazdy wie ze tam mozna by przycisnac ale na bank bedzie awaryjne.... zobaczymy jak to bezdie ... dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KudÂłaty! Przy takim hamulcu zaparcie sie spowodowaÂło by, ze przelecialbym przez przednie koÂło razem z motocyklem.
mylisz siêw ŒM kiedyœby³ o tym atryku³ i wypadkowa si³a cie¿koœci zestawu 'motocykl - kierowca' przy hamowaniu przechodzi za przednim ko³emwiec motocykl si³¹ rzeczy jest dociskanyfizyka ju¿ prêdzej zablokujesz ko³o i z³apiesz œlizga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to siĂŞ zmienia jak w Ktowicach zdawaÂłem to nie byÂło tam czegoÂś takiego jak awaryjne hamowanie, a Pchela w katowicach nadal majÂą tÂą rebelke?? bo jak tak to na niej smiaÂło moÂżesz chamowac przez kierownice nie prze;ecisz jedynie uwazaj co by na bok nie wywrĂłciĂŚ siĂŞ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saint, caÂłkowicie siĂŞ z TobÂą zgadzam. Tyle tylko, ze jak sÂłyszysz w uszach hasÂło "StĂłj" to zapominasz co mĂłwiÂł egzaminator i o tym jaki jest ten hamulec i hamujesz tak jak sie nauczyles na kursie. Dziala automat. [ Dodano: 2005-06-30, 22:18 ]O wÂłasnie. Jak uslyszalem, ze nastĂŞpny egzamin moge miec za 4 tygodnie to przeniosÂłem papiery do Katowic bo tam sie czeka 2-3 tyg. Powiedzcie coÂś o tej Yamasze, ktĂłra tam jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aa Pchela jeszcze jedna rada nie wiem czym uczy³eœ siê na kursie,ale jeœli bêdziesz na egzaminie œmiga³ wyrzej wymienion¹ rebelk¹ to polecam ósemke na dwójce bez gazu robiÌ wtedy bez problemu krecisz ósemek ile chcesz,a na jedynce to ju¿ ciê¿ej bo prêtkoœÌ mniejsza i trzeba dobrze równowage utrzymywaÌ,a jak dodajesz gazu to jest piekielnie wra¿liwa i okazÌ siê moze ¿e za du¿ó dodasz i wyjedziesz poza linie. [ Dodano: 2005-06-30, 22:20 ]Moto Christo, dlatego na kursie trzeba siê dobrych nawyków na uczyÌ, nie takich tylko pod motocykl jakim akurat sysponujesz na kursie,ale g³ównie pod ten co bedziesz mia³ na egzaminie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.