Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Olej w moto??


thematgan

Rekomendowane odpowiedzi

Uparł się bo ma moto i silnik już ponad 20 letni. Sam też by nalał mineralny bo w zimę motorem się nie jeździ i nie trzeba rzadszego oleju. Dodatkowo jeśli miał mineral wcześniej to po wlaniu pół/syntetyka może mieć wycieki. Najlepiej nalać taki sam jak był ale kolega chyba nie wie co tam teraz jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze rodzaj oleju nie mówi o tym czy olej jest rzadki czy gęsty. Odpowiada za to SAE oleju.

Po drugie wycieki z silnika to bajka i mit rodem z czasów PRL. Sami producenci olejów zalecają lanie pełnego syntetyka nawet do starszych silników.

Polecam poczytać sobie np. to http://www.autocentrum.pl/technika/syntetyczny-olej-silnikowy-zalety-wady-i-mity/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. My z bratem wlaliśmy full syntetyka do Horneta z 2002 i silnik pracuje jak złoto. Dodam, że latał wcześniej na półsyntetyku. Według mitów "forowych" taka operacja kończy się tylko w jeden sposób - zatarcie i rozszczelnienie silnika :)

Napewno syntetyk/półsyntetyk wyjdzie to na dobre silnikowi - zwłaszcza starszemu z większym przebiegiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wazna jest napewno specyfikacja oleju, bo niektóre starsze silniki ze wzgledu na technologie budowy

i to że mając znaczny przebieg Tworza sie osady i smoły które uszczelniaja silnik, może sie okazac

ze po wlaniu syntetyka który zawiera spora ilośc detergentów jak 'ruszy' ten syf to pozatyka wszystko lub rozszczelni silnik.

Wlewając np olej 0W30 do silnika z lat 80 o przebiegu ok 100 tys moze zakonczyc sie jego zatarciem bo olej może okazac sie za żadki.

tak samo sprawa ma sie z silnikami z hydroregulatorami. olej który nie posiada dodatków uszlachetniających w tym celu spowoduje 'stukanie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze rodzaj oleju nie mówi o tym czy olej jest rzadki czy gęsty. Odpowiada za to SAE oleju.

A jakie SAE ma syntetyk, półsyntetyk i mineralny? Jeszcze nie widziałem minerala np. 5W20.

A co do rozszczelnienia to syntetyk zawsze wymyje osady (chińczycy mają na to sposób - bez uszczelek a jedynie silikon). Może też dość do mniejszej wydajności pompy oleju co jak się skończy to można sobie wyobrazić. Najlepiej lać olej zalecany wg serwisówki. A Hornet z 2002 to nie aż taki staruszek i nie aż taka stara technologia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie SAE ma syntetyk, półsyntetyk i mineralny? Jeszcze nie widziałem minerala np. 5W2

może miec np te same przykład:

20W50 moze byc mineralny, półsyntetyk lub pełen syntetyk (oleje HD np revtech czy genuine scremin eagle)

tak samo ma sie to z 10W40

owszem wielu mechaników samochodowych czy tez sklepowych twierdzi że oleje oznaczane oW30 to sa syntetyki a 10W40 pół i 20 W... mineralne.. a Ci ostatni juz wogóle nie maja pojęcia co oznacza pierwsza liczba z W i druga bez w oznaczeniach jak tez klasa oleju i specyfikacja i do czego mozna to 'wlać"

ps 5W20 mineralny? - jest taki olej do zawieszeń motocyklowych produkowany przez quakerstate.

równiez z takim smaym oznaczeniem z penzoila (olej silnikowy mineralny)

http://www.ebay.co.uk/itm/Pennzoil-5W-20-Mineral-Engine-Oil-US-Quart-/380417897783?pt=UK_Vehicle_Oils_Lubricants_Fluids&hash=item5892ac7537

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie SAE ma syntetyk, półsyntetyk i mineralny? Jeszcze nie widziałem minerala np. 5W20.

Danvield mnie wyręczył. :)

A co do rozszczelnienia to syntetyk zawsze wymyje osady (chińczycy mają na to sposób - bez uszczelek a jedynie silikon). Może też dość do mniejszej wydajności pompy oleju co jak się skończy to można sobie wyobrazić.

Pompa tylko na tym zyska. Lepsze smarowanie i olej stabilny temperaturowo, który ma podobną gęstość zarówno jak jest gorący, jak i zimny. To jedna zalet syntetyka.

Co do środków myjących to jest tak samo jak w SAE. Rodzaj oleju o tym nie decyduje. Odpowiada za to liczba zasadowa TBE. Często syntetyki i półsyntetyki mają zbliżoną lub tą samą wartość TBE. Nie chce mi się szukać tabelki z porównaniem.

Liczba zasadowa - TBN

Jest to jeden z najważniejszych parametrów oznaczanych w olejach silnikowych, charakteryzujący zdolności myjąco-dyspergujące oleju. TBN jest miarą zawartości detergentów i dyspergentów w oleju. Im liczba zasadowa jest większa, tym olej ma lepsze właściwości myjące i neutralizujące kwaśne produkty spalania paliwa czy oleju. Liczba TBN maleje w miarę, jak olej się zużywa. Gdy osiągnie zero, kwaśne substancje chemiczne zaczynają powodować korozję i zmniejszanie prześwitu kanałów olejowych. We współczesnych olejach z reguły TBN wynosi 7-12 mg KOH/g (wodorotlenku potasu). Oleje do silników wysokoprężnych charakteryzują się zazwyczaj wyższymi liczbami zasadowymi, niż oleje do silników benzynowych.

Źródło: http://chudzikj.repu...a/Olej/olej.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki bardzo, ja generalnie jestem mechanikiem, ale nigdy nie miałem doczynienia z moto wiec sie pytam, a wiem ze przebieg 60 tyś dla moto to nie mało. Wleję tego motula 5100 10w40. Mam jeszcze jeden problem, jeśli ktoś by miał na sprzedaż pokrywe z prawej strony silnika z fzr 600. Ta pokrywa przełożenie z rozrusznika do koła zamachowego??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro temat jest świeży i mam równiez pytanie o olej to sie podepnę.

Jakie znaczenia ma norma API? Czy jeśli w specyfikacji mam SF lub SG to czy mogę zastosować SJ?

Motul 5100 10W40 ma API SG/SH/SJ/SL więc bez problemu ale już przu Castrolu wyczytałem tylko SJ. Mogę go wlać czy lepiej dopłacić i wlać Motula?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

Pompa tylko na tym zyska. Lepsze smarowanie i olej stabilny temperaturowo, który ma podobną gęstość zarówno jak jest gorący, jak i zimny. To jedna zalet syntetyka.

Co do środków myjących to jest tak samo jak w SAE. Rodzaj oleju o tym nie decyduje. Odpowiada za to liczba zasadowa TBE. Często syntetyki i półsyntetyki mają zbliżoną lub tą samą wartość TBE. Nie chce mi się szukać tabelki z porównaniem.

Tutaj nie chodzi o gęstość, a lepkość oleju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.