Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Kilka pytań - egzamin.


Pix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jutro mam egzamin na kat.A.

Mam kilka pytań.

Czy ważne jest od której strony zacznie się robić slalom? Jak powinien wyglądać prawidłowy objazd(nie chodzi mi o oglądanie itp.). Zaczynam slalom, jadę do końca, a następnie robię ósemkę pięć razy i robią powrót slalomem, tak?

Szukałem różnych informacji jednak to co mi mówił instruktor a to co znalazłem w sieci, mija się troszkę... Być może nie są to aktualne informacje.

Po części teoretycznej jest część praktyczna. Zaczyna się od sprawdzenia dwóch wylosowanych elementów, tak? Następnie jest sprawdzeniae stanu technicznego motocykla (amortyzatory, hamulce, naciąg łańcucha), przeprowadzenie go 5 metrów i przygotowanie do jazdy (kask, lusterka itp) i dalsza część czyli placyk, czy tak to mniej więcej wygląda?

Z góry dziękuję za pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem świeżo po egzaminie, bo odbył się on wczoraj, więc myślę że pomogę. Slalom nie ma znaczenia z której zaczynasz, choć może się okazać że ustawienie po przeprowadzeniu wymusi daną stronę. Jeśli chodzi o wykonanie zadań - to egzaminator powinien powiedzieć jak ma on wyglądać, jeśli nie mówi dopytaj. Nam powiedział że jedziemy najpierw slalom 2x, potem nawrotka i jedziemy na ósemkę 5x. Jedynie zapytał co chcemy najpierw - slalom czy ósemkę. Też oglądałem filmiki w sieci, ale są one ciut stare.

Jeśli chodzi o sprawdzanie stanu itp - to komp losuje Ci 2 elementy np. światła mijania i sygnał dźwiękowy. Ale że system jest głupi wrzuca czasem np sprawdzenie świateł awaryjnych:) wtedy sprawdzasz kierunki. Pozostałe elementy to: poziom oleju i poziom płynu hamulcowego (tutaj istotne jest żebyś moto wyprostował - chłopak wczoraj sprawdzał na stopce i kolo powiedział że źle bo moto było nie wypoziomowane), później: sygnał dźwiękowy, światła mijania, drogowe, postojowe/pozycyjne, kierunkowskazy. Na koniec zawsze sprawdzasz naciąg łańcucha ( nas o to pytał bo nie ma tego elementu wylosowanego - więc padło pytanie - co oprócz tych 2 elementów jeszcze będzie pan sprawdzał?). Tak to mniej więcej wygląda. Generalnie jak nie mówi o sprawdzaniu hamulców i amortyzatorów - nie musisz tego robić - lub zapytaj dla pewności. U nas chłopak przed ruszaniem wachlował kierownicą to egzaminator mu zwrócił uwagę że po co to robi?.

Ogólnie część praktyczna wygląda tak:

- ubierasz kamizelkę i kask, po czym podchodzisz i losujesz elementy do sprawdzenia,

- sprawdzasz 2 wylosowane elementy i naciąg łańcucha,

- zdejmujesz ze stopki i przeprowadzasz 5m (ustalone 5m)

- stawiasz na stopkę

- siadasz ustawiasz lusterka, zwalniasz stopkę, rozglądasz się i ruszasz na slalom,

- po slalomie jedziesz ósemkę (lub te 2 elementy w innej kolejności)

- jedziesz na podjazd,

- hamowanie do wskazanego miejsca z 50 km ( w teorii z dynamicznej prędkości)

- hamowanie awaryjne

- odstawiasz moto i czekasz na miasto:)

Mam nadzieję że pomoże i zdasz:) Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź! O coś takiego mi właśnie chodziło jak to rzeczywiście wygląda. Teraz mam tego pełen obraz. Tak to tylko wiedziałem co niby trzeba robić ale w jakiej kolejności poszczególne elementy się odbywają nie wiedziałem. Oglądałem różne filmiki ale tak jak mówisz, były niezbyt aktualne i rzeczowe wg mnie.

Wczoraj jak zdawałem C to egzaminator wszystko bardzo jasno wytłumaczył bez żadnych niedomówień, mam nadzieję, że i jutro też tak będzie.

No nic , jutro 7:30 zaczynam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko ubierzesz kask, od razu go zapinaj! ;)

Bo ludzie w stresie czasem zapominają i oblewają przez to.

Łańcuch na pewno będzie miał zdecydowanie za duży luz i pewnie będzie wyciągnięty - nie przejmuj się.

Mówisz, że sprawdzasz naciąg łańcucha, sprawdzasz i tyle. Nieważne, że teoretycznie nie nadaje się on do jazdy :D

A o kolejności wykonywania poszczególnych elementów poinformuje Cię egzaminator :D

Powodzenia jutro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc zdałem:D Na 11 osób 4 zakończyły egzamin z wynikiem pozytywnym... Wszyscy co oblali - zakończyli na placu manewrowym. Kilka osób nie dało rady na górce, inni zapomnieli czegoś sprawdzić, "upewnić się"... Egzaminator bardzo dokładnie wszystko wyjaśnił - slalom bez kierunków, w mieście prosze się nie zatrzymywać w celu przepuszczania pieszych B)

No cóż, w sumie do mnie nie miał zarzutów.

Na tą chwilę zostaję przy swojej 125tce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.