Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Zadanie


Leon

Rekomendowane odpowiedzi

Dwóch znajomych, matematyków, po latach braku kontaktu spotyka się na rogu ulicy. Opowiadają sobie co u nich słychać i jeden z nich mówi, że ma trzy córki.- W jakim są wieku?- Hmm, jakby Ci to fajnie powiedzieć... już wiem. Iloczyn wieku każdej z nich daje 36, a suma - numer tego domu po drugiej stronie ulicy. Zgadniesz?Drugi facet myśli dłuższą chwilę, po czym mówi:- Wiesz, podałeś mi za mało danych. Nie da się na tej podstawie powiedzieć w jakim wieku są twoje córki.- Hmm, masz rację. To podpowiem ci jeszcze, że najstarsza jest blondynką.Podaj: Numer domu po przeciwnej stronie ulicy, wiek wszystkich córek, wskaż ile lat ma córka, która jest blondynką.Nie potrzeba więcej informacji. Zadanie da się rozwiązać.Pozdrawiam,M.PS: Evil - do dzieła
Mnie się wydaje że numer domu to 10 ; 2 córki mają po 9 lat a blondynka 18 ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwóch znajomych, matematyków, po latach braku kontaktu spotyka się na rogu ulicy. Opowiadają sobie co u nich słychać i jeden z nich mówi, że ma trzy córki.- W jakim są wieku?- Hmm, jakby Ci to fajnie powiedzieć... już wiem. Iloczyn wieku każdej z nich daje 36, a suma - numer tego domu po drugiej stronie ulicy. Zgadniesz?Drugi facet myśli dłuższą chwilę, po czym mówi:- Wiesz, podałeś mi za mało danych. Nie da się na tej podstawie powiedzieć w jakim wieku są twoje córki.- Hmm, masz rację. To podpowiem ci jeszcze, że najstarsza jest blondynką.Podaj: Numer domu po przeciwnej stronie ulicy, wiek wszystkich córek, wskaż ile lat ma córka, która jest blondynką.Nie potrzeba więcej informacji. Zadanie da się rozwiązać.Pozdrawiam,M.PS: Evil - do dzieła smile.gif
Hmm nie wiem czy moze być wiecej odpowiedzi ale tak chwile pomyslalem i wyszło mi ze,Jedna córka może miec 2 lata, druga 4 lata a najstarsza blondynka 6 i nr domu to 12.Dobrze mi wyszło?W ogole nie wiem co ma kolor włosów do tego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwóch znajomych, matematyków, po latach braku kontaktu spotyka się na rogu ulicy. Opowiadają sobie co u nich słychać i jeden z nich mówi, że ma trzy córki.- W jakim są wieku?- Hmm, jakby Ci to fajnie powiedzieć... już wiem. Iloczyn wieku każdej z nich daje 36, a suma - numer tego domu po drugiej stronie ulicy. Zgadniesz?Drugi facet myśli dłuższą chwilę, po czym mówi:- Wiesz, podałeś mi za mało danych. Nie da się na tej podstawie powiedzieć w jakim wieku są twoje córki.- Hmm, masz rację. To podpowiem ci jeszcze, że najstarsza jest blondynką.Podaj: Numer domu po przeciwnej stronie ulicy, wiek wszystkich córek, wskaż ile lat ma córka, która jest blondynką.Nie potrzeba więcej informacji. Zadanie da się rozwiązać.Pozdrawiam,M.PS: Evil - do dzieła
moim zdaniem numer domu to 14 a cory maja roczek 4 i 9 (blondi) latale moze gupi jestem ;)choc jest tez mozliwosc ze cory maja2 , 3 i 6. Lat i numer domu to 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem, że matematyk znał numer domu po przeciwnej stronie ulicy zanim otrzymał podpowiedź dotyczącą koloru włosów najstarszej córki. Musiało więc być tak, że wahał się między dwiema możliwymi odpowiedziami. To zadanie ma tylko jedno rozwiązanie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem, że matematyk znał numer domu po przeciwnej stronie ulicy zanim otrzymał podpowiedź dotyczącą koloru włosów najstarszej córki. Musiało więc być tak, że wahał się między dwiema możliwymi odpowiedziami. To zadanie ma tylko jedno rozwiązanie!
No mowilem ze dla mnie sa dwa rozwiazania i numer domu jest konieczny. a z racji tego ze stali na przeciwko to musial go znac lub miec hcoc jakis wybor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbijam
Chyba przerobiłem już większość możliwych kombinacji... Matematycznie oczywista bzdura.W życiu jest przeważnie tak, że jak partnerzy w biznesie dzielą między sobą zyski to dochodzi do sytuacji: "ok, Stasiek. Zarobiliśmy 13.000PLN więc ja biorę połowę czyli 8.000PLN".... i było to do wczoraj jedyne rozwiązanie jakie przyszło mi do głowy mające poparcie w rzeczywistości Już miałem się poddać, kiedy przypomniałem sobie starą jak świat zagadkę z zapałkami - przestawiając jedną lub dwie z zapałek zmieniało się w jakiś sposób wyrażenie matematyczne, pozornie nieprawidłowe, w prawidłowe.13/2=8 - sporo zapałek... masa kombinacji i... porażka.Potem jednak ułożyłem ten zapis cyframi rzymskimi XIII podzielone na pół (linią poziomą) daje VIII.VIII/\IIICzy to jest rozwiązanie?Jeśli tak to będę zawiedziony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zagadki z matematykami: 36 możemy sobie rozbić na kilka iloczynów:1*1*362*2*92*1*183*2*63*3*49*4*112*3*11*6*6Skoro więc matematyk się wahał, mimo, że znał nr domu to znaczy że co najmniej 2 zestawy liczb dają taką samą sumę. Rzeczywiście tak jest: 6,6,1 i 9,2,2. Potem dostał informację o kolorze włosów. Równie dobrze mógłby to być nr buta. Chodziło o istnienie najstarszej córki, czyli TYLKO zestaw 9,2,2 jest poprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.