Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Brak tytułu, id 4686


haitz_zimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyœ w USA budowali prawdziwe choppery, dziœ jest zupe³nie inaczej. Chopper by³ lekki, mia³ prost¹ budowê i nie zawiera³ ¿adnych nie potrzebnych elementów. Zbiornik paliwa by³ ma³y. Kierownica by³a wysoka, przednie zawieszenie by³o trapezowe a widelec d³ugi i wysuniêty do przodu. Moim zdaniem najlepsza firma buduj¹ca tego typu motocykle to Denver's Choppers z Henderson w stanie Nevada. Firmê za³o¿y³ Denver Mullins w 1967 roku. Gdy Mullins zgin¹³ w wypadku ³odzi wyœcigowej w 1992 roku, przedsiêbiorstwem zaj¹³ siê jego wspólnik Mondo Porras. Star¹ szko³ê budowania motocykli reprezentowa³ równie¿ Indian Larry (R.I.P), przeciwstawi³ klasyczny styl, przeciw nowszemu stylowi motocykli budowanych przez m³odych konstruktorów. Dziœ takie firmy jak Orange County Choppers tworz¹ du¿o pokazowych motocykli które s³u¿a do ogl¹dania. Wszystko sk³adaj¹ z zamawianych czêœci, przyspawaj¹ jakies badziewia i pomaluj¹. Powstaje dziwna maszyna, ale nie motocykl, ani kosiarka do trawy, ani wóz stra¿acki, ³adnie to wygl¹da ale nic poza tym.Takie jest moje zdanie co do OCC, inni producenci te¿ tworz¹ jakieœ dziwactwa, krzy¿uj¹ choppery z innymi typami motocykli i wychodz¹ jakieœ ciê¿kie pojazdy z mnóstwem ciê¿kich elementów, a przecie¿ idea choppera polega na tym aby mia³ tylko to co niezbêdne.http://www.choppers.ovh.org/temp/chopper.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KiedyÂś w USA budowali prawdziwe choppery, dziÂś jest zupeÂłnie inaczej. Chopper byÂł lekki, miaÂł prostÂą budowĂŞ i nie zawieraÂł Âżadnych nie potrzebnych elementĂłw. Zbiornik paliwa byÂł maÂły. Kierownica byÂła wysoka, przednie zawieszenie byÂło trapezowe a widelec dÂługi i wysuniĂŞty do przodu.
KtoÂś to kiedyÂś swietnie skwitowaÂł jednym zdaniem:"Triumf ducha nad rozsÂądkiem"
DziÂś takie firmy jak Orange County Choppers tworzÂą duÂżo pokazowych motocykli ktĂłre sÂłuÂża do oglÂądania. Wszystko skÂładajÂą z zamawianych czĂŞÂści, przyspawajÂą jakies badziewia i pomalujÂą. Powstaje dziwna maszyna, ale nie motocykl, ani kosiarka do trawy, ani wĂłz straÂżacki, Âładnie to wyglÂąda ale nic poza tym.
WyobraÂżasz sobie, zeby cos takiego pospawane na szybko migomatem mogÂło pojezdzic dluzej niz 2 sezony ?Przeciez ci goscie nie biora zadnej poprawki na obciazenia jakie dany element przenosi, tylko spawajÂą jak leci.Druga sprawa to fakt ze pewnie na tym sie dalej nie da pojezdzic jak z knajpy do knajpy bo zaraz kregoslup zaczyna napierd.....
Takie jest moje zdanie co do OCC, inni producewnci teÂż tworzÂą jakieÂś dziwactwa, krzyÂżujÂą choppery z innymi typami motocykli i wychodzÂą jakieÂś ciĂŞÂżkie pojazdy z mnĂłstwem ciĂŞÂżkich elementĂłw, a przecieÂż idea choppera polega na tym aby miaÂł tylko to co niezbĂŞdne.
Choper to choper, a tutaj to juz chyba wkroczyÂłes w cruisery ? Nie ten segment.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja siem nie do koĂąca zgodzĂŞ - bardzo ceniĂŞ chÂłopakĂłw z occ - majÂą czasem naprawdĂŞ kapitalne pomysÂły....i tworzÂą teÂż czasem klasyczne oldschoolowe choppery (wiadomo gatunek ewoluuje)na potwierdzenie 9 dowodĂłw (zaczaerpniĂŞtych z ich strony)post-198723-0-11171800-1382950434_thumb.post-189519-0-57972800-1383149268_thumb.post-189519-0-13212400-1383149288_thumb.post-189519-0-93935300-1383149341_thumb.post-200204-0-38195700-1383254369_thumb.post-200204-0-81689500-1383314327_thumb.post-200204-0-98505000-1383314337_thumb.post-205629-0-78868300-1383495859_thumb.swojÂą drogÂą Âżeby oceniaĂŚ trzeba poznaĂŚ caÂły dorobek a nie tylko to co na discovery pokazujÂą a ten moim zdaniem jest pokaÂźny....i czarna wdowa i comanche oraz lincoln sÂą piĂŞkne - po prostu dzieÂło sztuki...post-45-1140899776.jpgpost-45-1140899786.jpgpost-45-1140899794.jpgpost-45-1140899815.jpgpost-45-1140899824.jpgpost-45-1140899832.jpgpost-45-1140899842.jpgpost-45-1140899851.jpgpost-45-1140899860.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja siem nie do koĂąca zgodzĂŞ - bardzo ceniĂŞ chÂłopakĂłw z occ - majÂą czasem naprawdĂŞ kapitalne pomysÂły....i tworzÂą teÂż czasem klasyczne oldschoolowe choppery (wiadomo gatunek ewoluuje)na potwierdzenie 9 dowodĂłw (zaczaerpniĂŞtych z ich strony)post-198723-0-11171800-1382950434_thumb.post-189519-0-57972800-1383149268_thumb.post-189519-0-13212400-1383149288_thumb.post-189519-0-93935300-1383149341_thumb.post-200204-0-38195700-1383254369_thumb.post-200204-0-81689500-1383314327_thumb.post-200204-0-98505000-1383314337_thumb.post-205629-0-78868300-1383495859_thumb.swojÂą drogÂą Âżeby oceniaĂŚ trzeba poznaĂŚ caÂły dorobek a nie tylko to co na discovery pokazujÂą a ten moim zdaniem jest pokaÂźny....i czarna wdowa i comanche oraz lincoln sÂą piĂŞkne - po prostu dzieÂło sztuki...
..maszyny zajebiste tylko bardziej na pokaz niz do uzytku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.........dziÂś takie firmy jak Orange County Choppers tworzÂą duÂżo pokazowych motocykli ktĂłre sÂłuÂża do oglÂądania. Wszystko skÂładajÂą z zamawianych czĂŞÂści, przyspawajÂą jakies badziewia i pomalujÂą. Powstaje dziwna maszyna, ale nie motocykl........ - A JAK NAZYWAMY MASZYNE NA DWĂCH KOÂŁACH.....???? Kiedy budowaÂłem pierwsze dwa (trzy) domy, byÂło zabawnym siedzenie nad wyliczeniami. Ale po piÂątym staÂło siĂŞ juÂż nudne. Bloczek, ktĂłry uÂżywaÂłem w 2000r ma dzisiaj takÂą samÂą wytrzymaÂłoœÌ i przenosi te same naprĂŞÂżenia. MyÂślĂŞ, Âże ideÂą programĂłw tv tego typu (jak wspomniane tu np. OCC) jest ukazanie, jak powstaje dzieÂło sztuki i jak pracuje wyobraÂźnia, a nie ukazywanie biur projektowych itp... BawiĂŚ siĂŞ w wyliczanie naprĂŞÂżeĂą jake dostaje rama moÂżna przy pierwszych dziesiĂŞciu modelach. Reszta to tylko powielanie... Skoro efekt konstruktorĂłw Âściga siĂŞ na torze 1/4 mili z dragsterami osiÂągajÂąc prĂŞdkoœÌ poniÂżej 10sek. (9,966) i lepiej, to nie jest maszynÂą tylko na wystawe, a z pewnoÂściÂą pojeÂździ dÂłuÂżej jak dwa sezony."haitz_zimmer" i "Klarkson" - nie b³¹dÂźcie w temacie......, bo nie dam wam rozgrzeszenia...!!!?! Poczytajcie (oprĂłcz tv) jeszcze troche ksi¹¿ek...Idea - sÂłuszna i trafiona... Wnioski ........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- A JAK NAZYWAMY MASZYNE NA DWĂCH KOÂŁACH.....????
Jak to jak ? - rzeŸby na ko³ach. Dobrym przyk³adem jest Web bike - dziwactwo które stworzy³ Paul Jr. - paliwa w zbiorniku wystarczy na pó³ godziny jazdy, promieù skrêtu jest tak wielki ¿e nie da siê tym normalnie je¿dziÌ a prawie ka¿da czêœÌ to jakaœ pospawana pajêczynka.http://www.orangecountychoppers.com/images/allbikes/thumbs/greenwebbike_tx.jpg
MyÂślĂŞ, Âże ideÂą programĂłw tv tego typu (jak wspomniane tu np. OCC) jest ukazanie, jak powstaje dzieÂło sztuki i jak pracuje wyobraÂźnia, a nie ukazywanie biur projektowych itp...
JeÂśli chodzi o tego typu programy, to najlepsza jest seria Biker Build-Off (Producenci motocykli) oraz filmy dokumentalne o West Coast Chopers - Motorcycle Mania 1,2,3.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chopper to chopper, to zupe³nie inny gatunek, mo¿na rozmawiaÌ o rozwi¹zaniach wizualnych czy mechanicznych, ale rozwodzenie siê nad sensem istnienia tych maszyn nie ma chyba sensu, poniewa¿ niektórzy nie wyobra¿aj¹ sobie ¿ycia bez tego typu sprzêtów. Dla niektórych to dzie³a sztuki na dwóch ko³ach dla której nie ma ¿adnej alternatywy - tylko na nie mo¿na wsi¹œÌ i koniec. Jak ktoœ kocha tego typu sprzêty, to nawet dupê i krêgos³up ze stali sobie zafunduje, ¿eby tylko móc dosiadaÌ takie maszyny.Jedno jest pewne dla mnie, jako motocyklisty - w b³oto to nie wjedzie, a nawet jeœli, to ju¿ siê tego nie wypcha Mo¿na traktowaÌ jako out of topic, oczywiœcie P.S. Ale - bardzo dobry temat! gratulujê! Wreszcie coœ konstruktywnego. Bêdê pilnie œledzi³!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm ja myœ³e ¿e na pocz¹tek powniniœmy w pewnym sensie ustaliÌ granice miêrdzy chopperem, a customem bo wed³ug mnie to o nie jest ona jednolita w dzisiejszych czasach. Pozatym kiedyœ by³y inaczej wykonywane, nie bylo takiego dostepu to róznych czeœci itp. wiêc maszyny powstajace dziœ trudno porównac to tych z dawnych lat.Ale wed³ug mnie jedno cieszy,a mianowicie ¿e s¹ tacy ludzie jak w occ czy innych firamch konstruujacych motocykle, mo¿e nie ka¿dy uwa¿a ¿e s¹ piêkne ,praktyczne itp. ale s¹ i ca³yu czas powstaj¹ wizje któe mo¿emy ogl¹daÌ.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak moze nie do konca w temacie sie wypowiem ale sama idea (czytaj wyglÂąd) choppera to jakies nieporozumienie. drag bike, cruiser owszem ale nie cos co wyglada jak komar z koÂłem od kolazowki kierownica od bmxa i zawieszeniem z rurek od kaloryfera. saint a samo pojecie custom dotyczy moze dotyczyc choppera, sportowego motocykla czy naked bikea. bo to nie jest odrebny styl czy tam typ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm ja myœ³e ¿e na pocz¹tek powniniœmy w pewnym sensie ustaliÌ granice miêrdzy chopperem, a customem bo wed³ug mnie to o nie jest ona jednolita w dzisiejszych czasach. Pozatym kiedyœ by³y inaczej wykonywane, nie bylo takiego dostepu to róznych czeœci itp. wiêc maszyny powstajace dziœ trudno porównac to tych z dawnych lat.
No wÂłaÂśnie ta granica jest bardzo cieĂąka , przynajmniej mi siĂŞ tak wydaje.Pewnie znacie honde rebel. To jest chopper, czy soft cruser, bo i z takim przydziaÂłem na moje moto siĂŞ spodkaÂłem i to na stronach amerykaĂąskich.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbudowa³em w zyciu 3 choppery ma³o ale z racji wieku wszystko sie równowa¿y.Jak wygl¹da scena customerów polskich pierwszej ligii buduj¹cy choppery na silnikach EVO, TC88 lub innych amerykaùskich potworach sami wiemy...Zauwa¿am, ¿e ludzie w szcególnoœci zaczynaj¹cy przygodê z customizingiem zaczynaj¹ myliÌ pojêcia drag, chopper, a czasami nawet cruiser.Tak o to ludzie mówi¹ na byle przerobionego komara jawe czy junaka niewiedz¹c o standardowych ró¿nicach miêdzy owymi maœciami motocykli. Osobiœcie gustuje w chopperach z lat 60,70, 80 no i niektóre lat 90 tych narodzonych w USA kszta³tuj¹cy obraz buntownika, z³ego ch³opca. ¯adkoœci¹ jest spotkaÌ prawdziwego rockersa , dziœ czêœciej to menedŸer niŸ buntownik, domator ni¿ ,,The Wild One''. Maszyny owych ludzi nie mia³y byÌ jak zwyk³y motocykl do przemieszczania siê mialy oddawaÌ ich charakter. Wed³ug mnie chopper kiedyœ by³ motocyklem inne ni¿ wszystkie lecz zaczêto produkowac je seryjnie i znikn¹³ klimat niepowtarzalnej maszyny. Do dziœ dnia jednak ¿yj¹ zapaleùcy buduj¹cy motocykle typu SAM b¹dŸ przerabiaj¹ orginalne motocykle. Wracaj¹c do tematu wed³ug mnie prawdziwy chopper powinien byÌ z³o¿ony na silniku v2 z ty³u najlepiej b³otnik Bob teil, z przodu Ape changer czyli wysoka kiera, jedna go³a lampa (w ¿adnym wypadku light bar) d³ugi przód(mile widziany trapez) oczywiœcie niskie siedzenie, opony (tu nie ma miejsca na przepychanki w stylu szerokich opon typu 280 czy nawet 300) to ma byÌ lekka i zwinna maszyna, róŸnica wysokoœci opon powinna byÌ dwu numerowa czyli np. przód 18 ty³ 16. Hardcorowcy montuj¹c ramy spawali je takby jeŸdzi³y one na sztywnym ty³e. Ingerencje w uk³adzie wydechowym niebyly rzadkoœci¹. Nietypowe dla dzisiejszych konstruktorów motocykli z Milwokee czy innych podobnych, a stosowane kiedyœ to np. no¿ne sprzêg³o ze zmian¹ biegów w rêku. Grzechem by by³o niewspomieÌ o klimatycznym pasie transmisyjnym z silnika na skrzynie pracuj¹cym bez ¿adnej os³ony. Amerykaùskie motocykle czêsto mia³y malowane baki w kolorze i wzorze ich flagi, mój ulubiony choc i mo¿e najbardziej charakterystyczny chopper to p³omienie na baku a reszta na czarno z chromami. Maj¹c na uwadze film ,,Born to ride'' nawi¹zujê tu do podrasowywaniu seryjnych silników motocykli cywilnych. Tak wiêc przedstawi³em wam bracia i siostry obraz mojego wyœnionego choppera, który mam nadzieje przedstawia obraz rasowùca z USA, oczywiœcie mo¿ecie siê niezgadzaÌ, ale taki jest mój obraz i wydaje mi siê, ¿e idê dobr¹ drog¹.Poni¿sze foty to przyk³ady klasycznych chopperów lat 70 80 œci¹gniête z netapost-1495-1141320979.jpgpost-1495-1141321044.jpgpost-1495-1141321068.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sÂądze Âże ocenianie przydatnoÂści chopperĂłw to zupeÂłnie nie ta bajka.... i te stare oldschoolowe i te nowe tak samo sÂłabo nadawaÂły siĂŞ do jazdy i zapewniaÂły mizerna wygodĂŞ ale miaÂły to coÂś...to coÂś co kaÂżdy wÂłoÂżyÂł w nie aby stworzyĂŚ maszynĂŞ niepowtarzalnÂą wyraÂżajÂącÂą wnĂŞtrze uÂżytkownika.... i chyba o to w tym chodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.