Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

bez sprzĂŞgła


Arczi

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy wybraÂłem odpowiedni dziaÂł, no ale... Dzisiaj prĂłbowaÂłem zmieniaĂŚ biegi w gĂłre bez sprzĂŞgÂła. Mam pytanko: czy taki manewr moÂże uszkodziĂŚ skrzyniĂŞ biegĂłw :?: Biegi wchodzÂą gÂładko, bez zgrzytu i praktycznie bez szarpniĂŞcia (Gadged mi swiadkiem )Powiem tle, Âże jest to dosyĂŚ przydatna technika np: gdy chcemy kogoÂś pozdrowiĂŚ i akurat musimy wrzuciĂŚ wyÂższy bieg, przydaje siĂŞ rĂłwnieÂż przy dynamicznym wyprzedzaniu. Ale mam wÂątpliwoÂści czy nie uszkodzĂŞ przypadkiem skrzyni :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiane biegĂłw bez sprzegÂła stosuja zawodnicy wyÂścigowi, ale w tych motocyklach jest zamontowany (np na guziku z klaksonu) odcinacz zaplonu - zawodnik nie ujmuje gazu a jedynie na ulamek sekundy odcina zaplon i wtedy zmienia bieg. Ponoc bez odciecia zaplonu nie dalo by sie przerzucic biegu, ale oni to robia przy obrotach maxymalnych. W kazdym badz razie R6 Nygi z 2002 roku wytrzymala jeden sezon (okolo 7 eliminacji) i padla skrzynia. Najepiej poradz sie jakiegos dobrego mechanika ktory mial z takim tematem stycznosc i bedziesz wiedzial. Moim zdaniem napewno nie wyjdzie to skrzyni na zdrowie, jak nie odrazu to po dluzszej eksploatacji. Co innego, jak bedziesz tak robil tylko "okazyjnie" - przy wyprzedzaniu czy pozdrawianiu... moze XJtka to zdzierÂży pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da rade zmieniac biegi bez sprzegla. Mozna tak nawet w MZ robic.Zacznij od wyzszych biegow 4,5,6.Ja robie to tak:- naciskam na dzwignie biegow, tak delikatnie- odjecie gazu, tez z wyczuciem- bieg powinien wskoczyc sam- i gazTrzeba po prostu wyczuc ile odjac gazu i na jakich obrotach.Zeby niezakatowac skrzyni podczas nauki polecam lekkie wysprzeglanie,tzn. tak jakby polsprzeglo tylko w druga strone, przy wciskaniu klamki.No a zmiana z 1 na 2 bez sprzegla na wysokich obrotach to juz extraklasa.Pozdro.PS. Cwicze to caly czas, bo sprzeglo juz do wymiany, a dwojka moze do konca sezonu wytrzymie ))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez zmieniam biegi w gore bez sprzegla, biegi wchodza jak w maselko nawet z 1 na 2 nie ma zadnych dziwnych trzaskow czy szarpniec... Ja wychodze z zalozenia ze jak cos nie skrzrypi , trzaska to jest gut Bez sprzegla zmiana bieow jest nie dosc ze szybka to wygodna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.