Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Pomoc w wyborze gumy na tył


Ree

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji że na nowy sezon chcę wsadzić nową oponkę na tył, prosiłbym o kilka rad. Aktualnie wsadzona jest 170/55/ZR17, ale chcę wrócić do oryginalnego rozmiaru 160/60/ZR17. I teraz kilka pytań:

1. jakie konkretne oponki polecacie?

2. co oznacza oznaczenie (masło maślane) R i ZR?

3. gdzie najlepiej się zaopatrzyć? internet? sklep na miejscu?

Moto SV 650S

Za wszelakie rady z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenie VR lub ZR to wplecione w rozmiar opony indeksy prędkości. Oznaczenia VR i ZR mówią, że daną oponę można użytkować z pełnym dopuszczalnym obciążeniem do wskazanych prędkości:

  • VR - do 210 km/h,
  • ZR - do 240 km/h.

Dla przykładu:

225/45 ZR17 91 W oznacza, że oponę można użytkować z pełnym obciążeniem do prędkości 240 km/h, a prędkość maksymalna dla opony 270 km/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R i ZR to indeksy prędkości:

1961_Kopia_Kopia_indeksy.JPG

Więc zależy, jak bardzo szybko chcesz śmigać ;)

R - do 170 km/h

ZR - powyżej 240 km/h

Jak kupisz przez warsztat - to przeważnie za darmo Ci je założą, choć ceny oponek czasem wyższe niż w sklepie/internecie.

Ale jak kupisz w sklepie/internecie taniej, to potem jak zapłacisz dodatkowo za zmanę oponek, to czasem wychodzi drożej niż w warsztacie kupić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

160/60ZR17 69W TL

znaczy to 160mm szerokości 60mm wysokości maks. odciążenie 326kg podawane dla prędkości 240,W-maks. prędkość 270, rozmiar 17 cali TL-opona bezdętkowa.

Ja bym poszukał z indeksem nośności 76 bo DMC masz 400kg ale zobacz w dowodzie.

W Polsce niema znaczenia jakie masz opony ale w Niemczech czy Słowacji to nie przejdzie przeglądu gdy osiągi motocykla przekraczają indeksy opon i czasami policja się tego czepia ja miałem taki problem samochodem indeks prędkości był za mały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiary to ja czaję, ale czy 60 to nie jest przypadkiem procent szerokości? tak bynajmniej w oponach samochodowych jest (dla przykładu opona 225/55 jest znacznie większa niż 175/55, mam na myśli bok opony) . Jeśli chodzi o indeks nośności to sama instrukcja podaje 69, no i ogólnie ciężko znaleźć indeks 76 przy takim rozmiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiary to ja czaję, ale czy 60 to nie jest przypadkiem procent szerokości? tak bynajmniej w oponach samochodowych jest (dla przykładu opona 225/55 jest znacznie większa niż 175/55, mam na myśli bok opony) . Jeśli chodzi o indeks nośności to sama instrukcja podaje 69, no i ogólnie ciężko znaleźć indeks 76 przy takim rozmiarze.

Przepraszam chodzi o procent jakoś tak odruchowo mm wpisałem

z tym indeksem ZR czy VR to się tak nie przejmuj oznacza on tyle że opona spełnia wymagania testu dla danego obciążenia.

to w ramach wyjaśnienia.

  • Dla opon kategorii VR maksymalne obciążenie podawane jest dla prędkości 210km/h.

  • Dla opon kategorii ZR maksymalne obciążenie podawane jest dla prędkości 240km/h.

  • Dla opon z indeksem V należy zmniejszyć obciążenie o 3% co 10km/h w zakresie od 210 do 240km/h.

  • Dla opon z indeksem W należy zmniejszyć obciążenie o 5% co 10km/h w zakresie od 240 do 270km/h.

  • Dla opon z indeksem Y należy zmniejszyć obciążenie o 5% co 10km/h w zakresie od 270 do 300km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.