Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Wiatr Boczny - Wasze Rady


Kuba_Rozpruwacz

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

Ja raz tez złożony w zakręcie dostałem nagły silny boczny wiatr i troszkę mnie zniosło prawie na czołowe z seicento :P Wtedy pamiętam zrobiło mi się ciepło :]

Oj teraz patrze że niezłe wykopy archeologiczne zrobiłem :blush: Sorki.

Jakim cudem idzie sie tak na forum zgubić że żeś tak głęboko sie dokopoł :P Ale dobrze bo....

Ja bym tu jednak rozróżnił wiatry boczne :D

Wiatr stały. Tak mi się jechało z motobazaru w Łodzi 3 lata temu. Wiał wtedy bardzo silny wiatr z zachodu. Nawet w TiVi pokazywali wywrócone przez wiatr tiry.

Jazda w takich warunkach jest upierdliwa ale w miarę przewidywalna. Trzeba się sprężać przy wyjeździe zza każdej przeszkody osłaniającej od wiatru.

Upierdliwa, bo faktycznie dość spory dystans trzeba pokonywać w pochyleniu motocykla "pod wiatr" - to męczy.

O wiele bardziej niebezpieczne moim zdaniem są silne porywy boczne. Wiatr kręci, raz z jednej raz z drugiej. Wieje z różną siłą. Nie ma opcji żeby trochę wyluzować, bo spodziewać się podmuchów trzeba ciągle i ich kierunek potrafi zaskakiwać.

Zresztą co tu gadać - taki jest urok motocykielka, że reaguje na nierówności i wiatry - za to go kocham, bo zachowuje się jak żywe stworzenie, a że wymaga od kierownika więcej uwagi, refleksu i koncentracji niż katamaran? No nikt nie obiecywał, że będzie letko.

Gęsty wiatr boczny czyli woda z koleiny ;)

W zeszłym roku, gdy wracałem 16 maja ze zlotu w Łodzi, lało jak jasny pieron (to był ten deszcz, który wywołał powodzie).

Jechałem, bo twardym trza być a nie miętkim :D ale co w czasie jazdy do siebie gadałem, to ino kask wie.

Szyba zachapana od środka więc ją podniosłem na linię brwi żeby cokolwiek widzieć i tak mrużąc oczęta pomykałem mniej więcej 130-140.

Mordę mi deszcz tak wypunktował, że była czerwona jak dupa pawiana ale nie w tym rzecz - okoliczności przyrody tylko opisałem.

Jadę więc solidnie i wyprzedzam wszystko co jedzie, bo za tirem mnie nie widać, a poza tym po kilku minutach jazdy miałem w paszczy i w oczach piasek.

Na długim prostym odcinku wyprzedzam kolejnego tira z dosyć dużą różnicą prędkości i w momencie gdy byłem mniej więcej w połowie jego kabiny, wjechał kołami w głębokie w tym miejscu koleiny.

Ludzie, jakim cudem ta wanna wody, którą przyjąłem na klatę nie zrzuciła mnie ze sprzęta - nie wiem.

Częściowo na bank zawdzięczam to szybie ale jakby mi ktokolwiek wcześniej opowiadał, że po takim prysznicu miał siniaki na klacie - nie uwierzyłbym.

Jak zobaczyłem tą masę wody idącą na mnie, to zamknąłem tylko oczy i cały się spiąłem dając dodatkowo z garści (chyba zadziałała wpojona mi zasada, że najlepszą obroną jest atak ;) )

Sekundę później byłem już przed nim czując, że kombinezon przeciwdeszczowy działa przeciwdeszczowo w obu kierunkach i nie wypuszcza wody, którą ma w środku. :D

W czasie bardzo silnej ulewy nie ma co wsiadać na moto ale jak nie ma wyjścia, to weźcie pod uwagę to co opisałem.

W życiu czytając forum tak się nie uśmiałem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z czego tu się śmiać, dla kogoś kto się rozkręca w dalszych trasach to jest ważny temat, może i dla wielu oczywisty, ale dla nowego ważny :)
Ja na początku bałem się wiatru, chyba każdy tak miał...praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka! A jak mocno wieje to składam się w stronę wiatru i do przodu :) Chociaż nie wiem jak to się ma przy większych prędkościach, 250 km/h nie robię, ale przy większych prędkościach chyba boczny wiatr już nie będzie problemem, co nie ?

Mnie ten tekst rozbroił :)

Jak zobaczysz przy silnym wietrze motocykl jadący prosto pochylony pod kątem 50 stopni w przeciwną stronę to będzie jechał Dejv  :P 
dejv: z lewą w górze  :lol: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.