Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Pytanie Odnosnie Opłat...


MadJack

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!Mam takie pytanie odnosnie oplat za sprzadnie autka.Wiem, ze jezeli cena na umowie jest powyzej 1000 pln to trzeba cos zaplacic w Urzedzie Skarbowym (jakis tam procent). Ale moje pytanie troche z innej beczki. Jezeli sprzedajesz auto przed uplywem 6 miesiecy od momentu jego nabycia to tez jest jakas smieszna oplata... I teraz moje pytanie brzmi czy jezeli sprzedam auto przed uplywem tych 6 miesiecy ale na umowie bedzie mniej niz 1000 pln to czy tez bede musial placic te oplate za "wzbogacenie" czy jak to inaczej nazwac? Jesli ktos jest w temacie to pewnie wie o co mi chodzi. Ja szukalem na necie i w roznych zrodlach roznie piszą.Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sprzedajesz przed uplywem 6 miesiecy to placisz podatek dochodowy, z tego co sie orientuje to w wysokosci 19%wartosci. dlatego ze jestes traktowany jako handlarz. moge sie mylic oczywiscie bo przepisy ostatnio zmieniaja sie za szybko. ale tak bylo jeszcze okolo 3lata temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sprzedajesz przed uplywem 6 miesiecy to placisz podatek dochodowy, z tego co sie orientuje to w wysokosci 19%wartosci. dlatego ze jestes traktowany jako handlarz. moge sie mylic oczywiscie bo przepisy ostatnio zmieniaja sie za szybko. ale tak bylo jeszcze okolo 3lata temu.
podatek dochodowy tak, ale od wartosci jaka zarobiłeś na samochodzie..czyli np kupiles za 5000 zl, sprzedales do 6 msc za 6000 zl, to placisz 19% od 1000 zl.. Co do podatku od wzbogacenia to jezeli kupujesz samochod na fakturę to nie placisz podatku od wzbogacenia, jezeli na umowe kupna sprzedazy, to przy rejestrowaniu placisz podatek od wzbogacenia (2%)od wartosci rynkowej pojazdu... Jest chyba 30 dni na zaplacenie podatku od wzbogacenia od daty zakupu pojazdu..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jezeli na umowe kupna sprzedazy, to przy rejestrowaniu placisz podatek od wzbogacenia (2%)od wartosci rynkowej pojazdu... Jest chyba 30 dni na zaplacenie podatku od wzbogacenia od daty zakupu pojazdu..
Poza obowiązkiem zapłaty podatku trzeba pamiętać o dosłaniu na czas deklaracji PCC do skarbówki. Ja zapłaciłem w terminie 140 pln podatku a deklarację wysłałem 1 dzień za późno (data stempla na poczcie) i dostałem karę 130 pln. To najniższy możliwy wymiar kary Pozdrawiam,M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mylicie pojęcia!Podatek dochodowy (potocznie zwany podatkiem od wzbogacenia) a podatek od czynności cywilno prawnych (PCC) to dwa różne podatki!PCC płacimy od zakupu samochodu dokumentowanego umową kupna sprzedaży (lub np. pożyczki, ale nie wsączajmy się) chyba że w umowie jest inaczej.Natomiast podatek dochodowy płacimy od dochodu. Od osób fizycznych 18%. Cena sprzedaży - cena zakupu = dochód razy 18% = podatek. Wykazujemy to w rozliczeniu rocznym!Zaraz podam podstawę prawną.MadJack - nie będziesz musiał :-) Podatek dochodowy płacimy wg definicji od dochodu. Jeśli w umowie zakupu masz 700 sprzedajesz za 650 to masz 50 zł straty. Nie ma podatku.Podstawa prawna podatku dochodowego: Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych Art. 10.pkt.8 d)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to lepiej sobie przypomnij, bo jesli nie zapłaciłeś pcc to prędzej czy później skarbowy Cię zapyta dlaczego. a jak skarbowy pyta dlaczego to z regóły jest już za późno.pcc (podatek od czynności cywilno-prawnych) w wysokości 2% od wartości pojazdu (zazwyczaj us bierze wartość z eurotaxu a nie z umowy) masz obowiązek zapłacić w terminie 14dni od daty na umowie kupna-sprzedaży. Bez znaczenia jest fakt iż auto ma tyskie rejestrację i się one nie zmieniły. Chyba że kupowałeś samochód od firmy i dostałeś fakturę to wówczas jesteś zwolniony z pcc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.