Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Brak tytułu, id 1923


Midanium

Rekomendowane odpowiedzi

Moge cos w tej kwestii powiedziec poniewaz mam przeszkolenie, tak wiec przy wypadku motocyklisty trzeba sciÂągn¹Ì kask aby obserwowac parametry zycia : oddech, tetno i czy drogi oddechowe sÂą droÂżne. W przypadku tylko nieprzytomnego nalezy drogi oddechowe udroznic poprzez ufiksowanie Âżuchwy, ale bez odchylania krĂŞgosÂłupa szyjnego poniewaz musimy zakladac ze wystepuje uszkodzenie kregoslupa. a TERAZ NAJWAÂŻNIEJSZE NIGDY NIE PODEJMOWAC SIE ÂŚCIÂĄGANIA KASKU W POJEDYNKE, ZAWSZE W DWIE OSOBY: JEDNA SCIÂĄGA KASK A DRUGA WSUWA RECE POD KASK I STABILIZUJE KREGOSLUP SZYJNY !!!!! I TAK TRZYMA DO PRZYJAZDU POGOTOWIA, DLATEGO TEN KTO PODEJNUJE SIE STABILIZACJI MUSI PRZYJÂĄC DLA SIEBIE WYGODNÂĄ POZYCJE TAK ABY NIE WYKONYWAC RUCHĂW RÂĄK!!!! :wink: JESLI SÂĄ JESZCZE JAKIES PYTANIA TO PROSZE MOZE ZDOÂŁAM UDZIELIC MEDYCZNEJ ODPOWIEDZI :wink: [ Dodano: 2005-08-28, 11:33 ]a tak w ogĂłle to mozna by na jakims zlocie zrobiĂŚ maly instruktarz udzielania pierwszej pomocy, wÂłasnie sciÂągania kasku i stabilizacji gÂłowy, uÂłoÂżenia w pozycji bocznej bezpiecznej itd... Mysle ze kazdemu moze sie cos takiego przydac nie koniecznie w przypadku poszkodowanego motocyklisty. Nigdy nic nie wiadomo co moze nas spodkac :?: :| Pozdrawiam i zycze by nie trzeba byÂło sie w takiej sytuacji znalesc oraz wszystkim zdrĂłwka Âżycze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasada jet jedna jeœli podej¿ewamy,¿e coœ nie tak z krêgos³upem jest coœ nie tak,a nie ma jkiejkolwiek potrzeby to kasku nie ruszamy.Natomiast jeœli chodzi ca³¹ pierwsz¹ pomoc to najlepiej pocwiczyÌ w "praktyce (czyt. kursach) gdzie mo¿na potrenowac masarz serca na manekinie.natomiast tak na marginesie juz za nie d³ugo bêdzie dostepny serwis infrimacyjny dostepny przez WAP i internet, w któeym bêdzie wszystko opisane co i jak,a ³¹cz¹c siê przez WAPa beda podawane poszczególne informacje co udzielaj¹cy pomocy bêdzie mia³ robiÌ i jak postêpowaÌ w róznych sytuacjach. Do tego tez bêde potrzebowa³ ma³ej pomocy z waszej strony, bo chce zêby by³a dostêpna baza numerów insurance któr¹ ztworzy³ Maciek XTZ ale na to potrzebuje zgody,¿ebym móg³ te numery tam wprowadzÌ.Pozdrawiam i co byœ my nie musieli siê przekonyw¹Ì ani udzielac pierwszej pomocy.P.SMo¿e kiedyœ zorganizujemy dla siebi kurs pierwszej pomocy. [ Dodano: 2005-08-28, 13:08 ]Midanium, akurat pisa³¹œ w tym momêcia co ja to dobry pomys³ z tym zebraniem siê i zrobieniem prostego kursy, pewnie wiecej jest tu osób przeszkolonych(ja wsumie te¿) to wspólnymi si³ami coœ stworzymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja niestety wczoraj uczestniczylam w wypadku... kasku nie trzeba bylo sciagac, bo sam spadÂł, a poszkodowany lezaÂł na asfalcie na brzuchu, nie wiem czy dobrze zrobilismy ale odwrocilismy go na plecy, byl nieprzytomny, siny a z ust i nosa leciaÂła krew, nie wiedzialam czy w bocznej ustalonej go klasc, bo jesli mialby uszkodzony kregoslup to moznaby cos poprzestawiac. NaszczĂŞscie akurat jechaÂł autem lekarz i sie nim zajaÂł, posprawdzal go i z pomoca innych panĂłw przeniosl na pobocze ja pobiegÂłam wezwaĂŚ pogotowie na stacji, bo 112 nie dziala...WiĂŞc Midanium, jakie zachowanie w tej sytuacji byloby najlepsze, np. gdyby poszkodowany nie odzyskaÂł przytomnosci? i gdyby byly nie wyczuwalne tetno,oddech? mozna przystapic do resuscytacji, nie wiedzac czy nie ma uszkodzen wewnwtrznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maisha, uszkodzenia wewnêtrzne nie s¹ takie ³atwe do zlokalzowaniea przez normalnego cz³owieka,ale jeœli by taki poszkodowany nie oddycha³ i nie mia³ teêtna do nale¿y oczyœciÌ drogi oddechowe,sprawdziÌ czy nic nie zalega w ustach i przyst¹piÌ do reanimacji w 1/3 mostak 15 uciskniêÌ i 2 wdechy ( przy wdmuchiwaniu powietrza nale¿y uwazac,abuy nie za mocno dmuchaÌ gdyz powietrze zostaje wpompowane do ¿o³¹dka i nam poszkodowany zwymiotuje) tak¹ reanimacje najlepiej przerowadzac w dwie osoby, gdyz jest wtedy ³atwiej,jeœ³i podej¿ewamy uraz krêgo³upa t dobrze,¿eby jedna osoba stara³a siê nie dopuœciÌ do przemieszczeù.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

suzi, Tyle mĂłwi art. 5 Ustawy o PaĂąstwowym Ratownictwie Medycznym, ktĂłra powinna wejœÌ w Âżycie w 2004 roku.ArtykuÂł ten niejako na kaÂżdego z nas nakÂłada obowiÂązek niesienia pomocy wszystkim osobom, ktĂłre tej pomocy w danej chwili potrzebujÂą. Reguluje to art. 162 Kodeksu Karnego, oraz w niektĂłrych przypadkach takÂże art. 93 Kodeksu WykroczeĂą. 1 ZASADA TO BEZPIECZEĂSTWO WÂŁASNE , czyli jak pisala Maisha o sytuacji na drodze, nie wyskoczysz z auta prosto pod tira bo widzisz kogos kto potrzebuje pomocy, bo wtedy przyjada nie po jednÂą osobe tylko po dwie. jesli juz jestes sama i nie wiesz co robic a juz wezwalas pogotowie to czekasz i obserwujesz funkcje zyciowe, mozesz skupic sie na innych obrazeniach np. zatamowac krwotok? jesli zacznÂą funkcje zyciowe zanikac...to juz inna bajka :wink: [ Dodano: 2005-08-29, 10:17 ]Maisha, uszkodzenia wewnetrzne nawet wykfalifikowany ratownik moze zrobic pacjentowi pn. przy masaÂżu serca, ale to nie wazne. Napewno byliscie delikatni, juz w chwili jak lezaÂł na brzuchu trzeba brac pod uwage uraz kregoslupa. Przenosili go w ilu w 4 czy pieciu? lepiej sie to robi w pieciu. dobrze zrobiliscie upewnic sie co do obecnosci funkcji zyciowych, zabezpieczyc i przenies na pobocze by go nic innego nie rozjechalo.Chce wam jeszcze powiedziec, ze "my" jako udzielajÂący pomocy tylko podejrzewamy uraz kregolupa bo rendgena nie mamy w oczach, ale wcale go nie musi byc, wiec stabilizacja gÂłowy wraz z szyjÂą i przy sztucznej wentylacji nie odginamy szyi do tylo tylko fiksujemy Âżuchwe. :wink: [ Dodano: 2005-08-29, 10:23 ]Maisha,

WiĂŞc Midanium, jakie zachowanie w tej sytuacji byloby najlepsze, np. gdyby poszkodowany nie odzyskaÂł przytomnosci? i gdyby byly nie wyczuwalne tetno,oddech? mozna przystapic do resuscytacji, nie wiedzac czy nie ma uszkodzen wewnwtrznych?
Odp. tak podejmujemy sie resuscytacji krÂązeniowo oddechowej, poniewaz juz 4 min niedotlenienia mĂłzgu prowadzi do jego smierci inne organy maja troszke wiekszÂą tolerancje. [ Dodano: 2005-08-29, 10:33 ]saint, robiÂłeÂś jakis kurs gdzie?czy jestes po szkole tak jak ja jestem po ratownictwie medycznym. Trzeba sie wymienic informacjamijak np. nowymi wytycznymi Miedzynarodowej Rady RKO bo oni czesto je odnawiaja. Ja mialam gdzies z 2003 roku a nowe tylko czytaÂłam, sÂą tylko niewielkie zmiany ale moze masz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Midanium, ja miaÂłem pierwsÂża pomoc przy kilku innych rzeczaj jak robiÂłem prawko, paten Âżeglarski i w szkole kiedyÂś,a ostanio w maju byÂłem w na zlocie riders.pl i FFG gdzie byÂł przeprowadzony peÂłny kurs specjalnie dla motocyklistĂłw(mieliÂśmy do dyzspozycji manekiny itp) zakoĂączony otrzymaniem certyfikatu potwierdzajÂącego go, a caÂły kurs byÂł przygotowany przez medyka z PaĂąstwowej straÂży poÂżarnej. Jak bĂŞde w domu to napisze dok³¹dnie jak oni siĂŞ nazywajÂą bo to jakieÂś stowarzysznie jest czy coÂś tylko teraz nie pamiĂŞtam.A wracajÂąc jescze do urazĂłw krĂŞgosÂłupa to zawsze moÂżna woziĂŚ przy sobie takie specjalne koÂłnieÂże(choĂŚ na motorze zabradzo miejsca nie ma) ale naprawde fajna sprawa polecam wsuwa sie takie cos pod kark ustawia rozmiar zapina i juÂż mamy usztywnieni i nie musimy siĂŞ baĂŚ o jakieÂś przemieszczenie. natomiast RKO miaÂłem w rekach raz ale nie przeczytaÂłem caÂłego. [ Dodano: 2005-08-29, 11:52 ]no i znĂłw siĂŞ naÂłoÂżyÂły imprezy szkolenie w Krakowie i wapienica. szkolenie potrwa pewnie ze 4 h wiĂŞc wapienice damy chyba rade jeszcze zaliczyĂŚ )WieĂŚ ja siĂŞ na to szkolenie pisze na 95% kaÂżdy papierek siĂŞ porzyda, szkegĂłle niz projektem jaki tworze( a raczej prace dyplomowÂą,ale otym napisze Wam wszystkim kiedy indziej)MarianKa, wybierasz siĂŞ an to szkolenie ??Kto jeszcze by jechaÂł ?? [ Dodano: 2005-08-29, 12:01 ]Midanium, jeœ³i Ci coÂś takiego mĂłwi to STOWARZYSZENIE INÂŻYNIERĂW TECHNIKĂW POÂŻARNICTWA przeprowadziÂło to szkolenie na ktĂłrym byÂłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja by siê ratownikiem nie nazwa³, tylo cz³owiek po przeszkoleniu i nie chia³ bym sprawdzaÌ mojej wiedzy i wyników tego przeszkolenie w wiadomej sytuacji,a do wpienicy przylece troszke póŸniej bo chce zaliczyÌ to co Muzyk organizuje ) takich papierków to nigdy zam ma³o mo¿e uda siê i znowu spobie podmucham w manekina ) oby tylko tak mi by³o dane dmuchac,a nie inacze.Wiec uwarzajcie na siebie ludziska bo pogoda siê superwoa robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.