Jump to content
Forum Śląskich Motocyklistów

Są tu też tacy, co rowerami (w tym elektrycznymi) pomykają.

Recommended Posts

Przeglądając "internety" natrafiłem na taki artykuł:

https://www.auto-swiat.pl/porady/prawo/prawo-dla-rowerzystow-10-zasad-jazdy-i-pierwszenstwa/5xwb854?fbclid=IwAR0Azunljv2YkLW4g-ytRyT2XNnwK81IdUkuQ9sFGoW-aHLbulXnmxV4UJM

A najbardziej, zaskoczyła wykładnia "roweru" i kiedy rower elektryczny jest jeszcze rowerem.

"rower elektryczny: do kiedy jest rowerem?

Rowerzysta jadący rowerem elektrycznym podlega pod te same prawa i obowiązki co „zwykły” rowerzysta. Pod warunkiem jednak, że jego „elektryk” wypełnia definicję roweru, a bywa z tym... różnie, delikatnie mówiąc. Przepisy skonstruowano tak, że rower elektryczny formalnie pozostaje rowerem, gdy jego osiągi nie są wyższe niż przeciętnego rowerzysty na zwykłym jednośladzie napędzanym wyłącznie pedałami. Kodeksowa definicja roweru brzmi:

rower – pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h;

A zatem jeśli rower ma manetkę gazu albo rozpędza się np. do 40 km/h, to już nie jest rowerem, a motorowerem. Ponieważ jednak nie można takiego pojazdu w Polsce zarejestrować, to nie wolno nim także poruszać się po drogach publicznych."

Moze "powiem" tak :wspomaganie wylacza sie do 0 po przekroczeniu 25 km/h , a  max  km/h  zalezy od tego ile ma sie pary w nogach.

Wspomaganie aktywne jest jak platformujesz :P

• Haha 1

Mam Meridę E Big.Nine 700 ze wspomaganiem Shimano Steps - zajebista sprawa, podpinam przyczepkę Thule, zabieram dwójkę dzieci i jadę 50, 70 a nawet i 100km. Polecam każdemu spróbować bo wbrew pozorom też trzeba się namachać ale jedziesz innymi prędkościami i robisz inne dystanse. Oczywiście mówię tutaj o takich normalnych użytkownikach rowerów, nie sportowców (mam kolegę co na zwykłym rowerze robi średnio 80km jak już wyjedzie z domu).   

• Like 1
12 godzin temu, Walgav napisał:

mam kolegę co na zwykłym rowerze robi średnio 80km jak już wyjedzie z domu

Również wychodzę z tego założenia (między 50-120km w zależności od czasu, formy i pogody ) ale nie uważam się za sportowca :)

Po prostu relaksuję się w ten sposób (lub idę pobiegać :blush:)

• Like 1
5 godzin temu, Baza napisał:

A średnio 50 na raz. To nie jest wyczyn.Na zdrowego chopa to tak normalnie.

Tak dokladnie , jak sie jest zdrowym iiiii stosunkowo mlodym ;) Bez urazy ale takie i wieksze przebiegi robilem na zwyklym rowerze (bez wspomagania) jak bylem w podobnym wieku,ale i to tez nie byl zaden wyczyn jesli spojrze na paru znajomych ktorzy rocznie robia pomiedzy 10 a 12tys.km rowerami bez wspomagania , ale za to samochodami nawet 2 tys. km nie nakręcą:P

• Like 1

W latach 80 tych mialem OKAZJE kupic rosyjski skladak trzy biegowy.Jabym to nazwal trzy stopniowy Hamulec ;) po wbuciu 3ki tylne kolo jakby zatarte , totalna masakra :D.Co to byl za żelezniok.Wazyl "chyba" z 40kg.Tym cudem przejechanie 10 km to byl wyczyn!!!

Ps Nie bylem pewien czy on byl z rurek stalowych grubosciennych czy pelnej stali ;)

• Haha 1
W dniu 26.08.2020 o 20:28, grzesiek_73 napisał:

Ale jak bez manetki, to musisz "platformować" :D

Ten rower ktory ja mam jest ze wspomaganiem elektrycznym , tak zwany pedelec (nie mylic z innym pojeciem):P, a nie z napedem elektrycznym.