Jump to content
Forum Śląskich Motocyklistów

Są tu też tacy, co rowerami (w tym elektrycznymi) pomykają.


Recommended Posts

Przeglądając "internety" natrafiłem na taki artykuł:

https://www.auto-swiat.pl/porady/prawo/prawo-dla-rowerzystow-10-zasad-jazdy-i-pierwszenstwa/5xwb854?fbclid=IwAR0Azunljv2YkLW4g-ytRyT2XNnwK81IdUkuQ9sFGoW-aHLbulXnmxV4UJM

A najbardziej, zaskoczyła wykładnia "roweru" i kiedy rower elektryczny jest jeszcze rowerem.

 

"rower elektryczny: do kiedy jest rowerem?

Rowerzysta jadący rowerem elektrycznym podlega pod te same prawa i obowiązki co „zwykły” rowerzysta. Pod warunkiem jednak, że jego „elektryk” wypełnia definicję roweru, a bywa z tym... różnie, delikatnie mówiąc. Przepisy skonstruowano tak, że rower elektryczny formalnie pozostaje rowerem, gdy jego osiągi nie są wyższe niż przeciętnego rowerzysty na zwykłym jednośladzie napędzanym wyłącznie pedałami. Kodeksowa definicja roweru brzmi:

rower – pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h;

A zatem jeśli rower ma manetkę gazu albo rozpędza się np. do 40 km/h, to już nie jest rowerem, a motorowerem. Ponieważ jednak nie można takiego pojazdu w Polsce zarejestrować, to nie wolno nim także poruszać się po drogach publicznych."

 

Link to post
Share on other sites

Moze "powiem" tak :wspomaganie wylacza sie do 0 po przekroczeniu 25 km/h , a  max  km/h  zalezy od tego ile ma sie pary w nogach.

Wspomaganie aktywne jest jak platformujesz :P

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Mam Meridę E Big.Nine 700 ze wspomaganiem Shimano Steps - zajebista sprawa, podpinam przyczepkę Thule, zabieram dwójkę dzieci i jadę 50, 70 a nawet i 100km. Polecam każdemu spróbować bo wbrew pozorom też trzeba się namachać ale jedziesz innymi prędkościami i robisz inne dystanse. Oczywiście mówię tutaj o takich normalnych użytkownikach rowerów, nie sportowców (mam kolegę co na zwykłym rowerze robi średnio 80km jak już wyjedzie z domu).   

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Walgav napisał:

mam kolegę co na zwykłym rowerze robi średnio 80km jak już wyjedzie z domu

Również wychodzę z tego założenia (między 50-120km w zależności od czasu, formy i pogody ) ale nie uważam się za sportowca :)

Po prostu relaksuję się w ten sposób (lub idę pobiegać :blush:)

 

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Baza napisał:

A średnio 50 na raz. To nie jest wyczyn.Na zdrowego chopa to tak normalnie.

Tak dokladnie , jak sie jest zdrowym iiiii stosunkowo mlodym ;) Bez urazy ale takie i wieksze przebiegi robilem na zwyklym rowerze (bez wspomagania) jak bylem w podobnym wieku,ale i to tez nie byl zaden wyczyn jesli spojrze na paru znajomych ktorzy rocznie robia pomiedzy 10 a 12tys.km rowerami bez wspomagania , ale za to samochodami nawet 2 tys. km nie nakręcą:P

 

  • Like 1
Link to post
Share on other sites

W latach 80 tych mialem OKAZJE kupic rosyjski skladak trzy biegowy.Jabym to nazwal trzy stopniowy Hamulec ;) po wbuciu 3ki tylne kolo jakby zatarte , totalna masakra :D.Co to byl za żelezniok.Wazyl "chyba" z 40kg.Tym cudem przejechanie 10 km to byl wyczyn!!!

Ps Nie bylem pewien czy on byl z rurek stalowych grubosciennych czy pelnej stali ;)

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites
W dniu 26.08.2020 o 20:28, grzesiek_73 napisał:

Ale jak bez manetki, to musisz "platformować" :D

Ten rower ktory ja mam jest ze wspomaganiem elektrycznym , tak zwany pedelec (nie mylic z innym pojeciem):P, a nie z napedem elektrycznym.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.