Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Rekomendowane odpowiedzi

Używa ktoś viaTOLLa w motocyklu?

Cena przejazdu autostradami GDDKiA samochodów osobowych i dostawczych do 3.5t to 10 groszy za kilometr.

Za motocykl zdaje się, że jest taka sama.

Płacenie na bramkach, jest strasznie upierdliwe.

Ściąganie rękawic, szukanie biletu, portfela, ubieranie.

A można podjechać pod (na ogół, pustą) bramkę viaTOLL

Urządzenia można kupić po 45 zeta z kwotą do wykorzystania 20 zeta. na stronie sklepu viaTOLLa.

Nie jest ono przypisane do pojazdu, więc normalnie można przekładać z auta do auta i w razie potrzeby do motocykla.

Choć na ogół staram się omijać autostrady szerokim łukiem, ale czasem bywa że się człowiek spieszy trochę bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłata za motocykl jest o połowę mniejsza, czyli 5 gr. Dlatego się nie kalkuluje. Ja korzystam czasami na bezpłatnym odcinku w Gliwicach i widziałem też innych motocyklistów. Najszybszy na bramkach jest zupełnie prawy pas, jeżeli masz via Toll. My w Gliwicach dostaliśmy via Auto za darmo :)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem, że połowa ceny jest na krakowskiej.

A w cenniku GDDKIA nie znalazłem motocykli.

W prawdzie jeździłem i płaciłem, ale nie przywiązywałem uwagi do ceny.

Tak jest jak płaci się "plastikiem"

Hmmm...

To może w aplikacjach,

do płacenia za drogi, uwzględnią motocykle.

Ale musieliby zamontować dodatkowe kamery, czytające tylny numer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Wrocka jest, bo jeżdżę

https://www.gddkia.gov.pl/pl/14/oplaty-za-autostrady

Ministerstwo Infrastruktury wskazało stawki opłaty za przejazd autostradami w Rozporządzeniu Ministerstwa Infrastruktury w sprawie stawek opłat za przejazd autostradą:

  • Stawka opłaty za przejazd 1 km autostrady dla pojazdów kategorii 1 (motocykle) wynosi 0,05 zł.
  • Stawka opłaty za przejazd 1 km autostrady dla pojazdów kategorii 2 (pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie
    całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) wynosi 0,10 zł.

Dodatkowo na Autostradzie A4:
Od SPO Kleszczów (węzeł Kleszczów) do PPO Sośnica (węzeł Sośnica) dla pojazdów osobowych (o dopuszczalnej masie
całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) i motocykli obowiązuje stawka 0 zł.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do pytania Grzegorza, bo auto mam służbowe ale na moto super sprawa; irytujące jest zdejmowanie rękawic, wyciąganie portfela itd... Co prawda dużo autostradą nie jeżdżę ale jeśli koszt viaAuto to 25 zł (bo 20 zł jest na przejazdy w cenie) to nie są to duże pieniądze.

Przeczytałem to co jest na stronie dot. viaToll ale nie ma nic o motocyklach; jest tylko w zakładce dot. opłaty manualnej. Napisałem do nich i zobaczymy co się uda dowiedzieć; może ktoś nad tym się ukłoni. Przed chwilą też zadzwoniłem i konsultant powiedział, że "nie ma takiej możliwości jak montaż viaAuto na motocyklu"; po głosie młody chłopak więc mógł nie wiedzieć albo nie spotkał się z takim pytaniem więc już nie drążyłem.

Z tego co rozumiem to motocykliści korzystający z viaAuto muszą "udawać" auta i wnosić stawki jak za samochód ? Chyba, że jest to zabronione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat nie daje mi spokoju więc zadzwoniłem raz jeszcze i już tym razem rozmawiałem z bardziej rozgarniętą Panią.

Można "udawać auto" i wnosić opłatę jak za samochód czyli 0,10 zł / km lub zdjąć rękawiczki i zaoszczędzić połowę ale stracić czas. Plus jest taki, że urządzenie można przekładać pomiędzy pojazdami czyli ja mogę zmieniać w zależności od motocykla albo jeśli zachciało by mi się jechać autem. Opcji dla motocyklistów innej nie ma ale w/w jest w pełni legalna.

Jak w takim razie z montażem i z zasięgiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasięg masz 5 m od bramki i lepiej zaczekać, aż poprzedni przejedzie. https://www.viatoll.pl/pl/pojazdy-osobowe/obsluga-klienta/miejsca-obslugi-klienta

Uchwyty sa TU: https://goo.gl/maps/YYPgkSd6qfYKEaNv9  Były po jakieś 5,50 płatne gotówką. Sam kupowałem ze 10 dla krewnych i znajomych królika. Żeby otworzył się się szlaban musisz mieć chyba ze min. 20 PLN na koncie albo kasy za najdłuższy odcinek . Wbrew temu co piszą, możesz przelać i 1,50 PLN. Można wszystko kontrolować apką (nie mam) lub zwykłym SMS (mam ;)) Na moto używam tylko dla odcinka darmowego; jak jadę dalej to ściągam i zostawiam w domu i płacę w gotówce (niecałe 10 PLN Sośnica - Wrocław). Jest specjalny woreczek ekranujący, żeby Ci nie kasowało podwójnie - cash i via Auto (przydało się, jak mi auto holowali z Goerlitz).

Widziałem parę motocykli, którzy też śmigali przez bramki (bezpłatne) z via Auto.

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy będzie łapać np. ze schowka, kufra bądź zza pazuchy ? Skoro zasięg 5m to teoretycznie powinno ale jak w praktyce ? Ładne to to nie jest więc na wierzchu uroku motocyklowi nie dodaje.

Czy zapłacić 16,20 zł czy lepiej 8,10 zł gotówką (za cały przejazd A4) do indywidualnej oceny; ja zacząłem się łamać, bo zawsze coś na kawę na Orlenie zostaje ;) Gdyby zrobili wersję "light" dla moto to nawet bym się nie zastanawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, wersji light nie ma. Ale z Gliwic do Wrocka masz 160 km. To akurat czas, że by się rozprostować i dychnąć nieco. Ja mam 10 PLN w tankbagu, w bocznej kieszonce. Nawet da się to obsłużyć w rękawicach.

Torebka foliowa metalizowana jest w komplecie z ViaAuto. Kolega oszczędny :) wozi viaAuto na desce rozdzielczej i czasami mu nie łapie. Na pewno w torebce i w schowku mi nic nie skasował. Możesz płacić mniej; jedziesz z Gliwic, zjeżdżasz w Kleszczowie, nawracasz i znowu wjeżdżasz i płacisz tylko z Kleszczowa do Wrocka (a słoma Ci z butów wystaje ;) )

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, z kombinacją, zjeżdżaniem i ponownym wjazdem na autostradę; nie o to mi chodzi, żeby "zaoszczędzić" 1-2 zł.

Płacenie ViaToll-em za moto jest o 100% droższą "przyjemnością" przejechania szybciej przez bramki.

"Kolega oszczędny :) wozi viaAuto na desce rozdzielczej i czasami mu nie łapie." - tego nie zrozumiałem, bo chyba urządzenie odczytuje miejsce wjazdu i zjazdu więc co kolega "oszczędny" zaoszczędzi ? Chyba chodzi jednak o to, żeby łapało, bo przecież się nie teleportujesz z Wro. do Gliwic. Stąd moje pytanie o miejsce montażu w motocyklu, czy będzie łapać np. ze schowka, kufra bądź zza pazuchy?

Alternatywnym rozwiązaniem, trzymanie jednej karty bankomatowej na smyczy i płacenie plastikiem - czyli nadal manual.

p.s.

Wysłałem zapytanie 19.02, do źródła i jak dostanę oficjalną informację to ją wkleję:

"W odpowiedzi na e-mail z dnia 19 lutego 2020 roku, informuję, że na podstawie przesłanej wiadomości zostało utworzono zgłoszenie o numerze 34567869 oraz przekazano do odpowiedniego działu. Gdy otrzymamy informacje o postępie sprawy niezwłocznie się z Panem skontaktujemy. Centrum Obsługi Klienta viaTOLL"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze jest to, jak jest organizowany jakiś złot ogólnoeuropejski gdzieś tu na południu.

Kiedyś zjeżdżali się właściciele Vesp, kiedyś "aniołki"

Co kilka kilometrów, kolejna grupa.

Na bramkach była masakra.

Na motocyklach mało zarabiają, więc nie inwestują w naszą "wygodę" i czas (czas akurat wszystkich)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, MikiZ75 napisał:

"Kolega oszczędny :) wozi viaAuto na desce rozdzielczej i czasami mu nie łapie." - tego nie zrozumiałem, bo chyba urządzenie odczytuje miejsce wjazdu i zjazdu więc co kolega "oszczędny" zaoszczędzi ? Chyba chodzi jednak o to, żeby łapało, bo przecież się nie teleportujesz z Wro. do Gliwic. Stąd moje pytanie o miejsce montażu w motocyklu, czy będzie łapać np. ze schowka, kufra bądź zza pazuchy?

Alternatywnym rozwiązaniem, trzymanie jednej karty bankomatowej na smyczy i płacenie plastikiem - czyli nadal manual.

Oszczędny, bo nie kupił uchwytu za 5,50 do drugiego auta ? i zaoszczędził 5,50.

Ja mam uchwyt przyklejony do szyby w moto. W miejscu gdzie mi najmniej przeszkadza.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Szanowny Panie,

w odpowiedzi na zgłoszenie numer 34567869 z dnia 20 lutego 2020 roku, uprzejmie informuję, że opłaty za korzystanie z autostrady są pobierane na podstawie przepisów ustawy o drogach publicznych oraz ustawy o autostradach płatnych oraz o krajowym funduszu drogowym, które definiują standardy autostrady płatnej oraz zasady poboru opłat. Jednocześnie informuję, że obecnie nie ma narzędzia do elektronicznego poboru opłat dedykowanego dla motocykli.

Niemniej jednak dziękuję za spostrzeżenia i uwagi przedstawione przez Pana w ww. zgłoszeniu i zapewniam, że priorytetem dla Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego jest wdrożenie najdogodniejszych rozwiązań usprawniających obsługę Użytkowników korzystających z sieci dróg płatnych.

Z poważaniem,
Centrum Obsługi Klienta viaTOLL"

 

Czyli "bla bla bla" i wszystko zostaje po staremu. Może gdyby ich skrzynkę mailową zarzucić takimi pytaniami dot. elektronicznej płatności za moto to, może faktycznie, ktoś coś by zrobił.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Formułka standardowa. Kopiuj - wklej.

Godzinę temu, MikiZ75 napisał:

"Szanowny Panie,

w odpowiedzi na zgłoszenie numer 34567869 z dnia 20 lutego 2020 roku, uprzejmie informuję, że opłaty za korzystanie z autostrady są pobierane na podstawie przepisów ustawy o drogach publicznych oraz ustawy o autostradach płatnych oraz o krajowym funduszu drogowym, które definiują standardy autostrady płatnej oraz zasady poboru opłat. Jednocześnie informuję, że obecnie nie ma narzędzia do elektronicznego poboru opłat dedykowanego dla motocykli.

Niemniej jednak dziękuję za spostrzeżenia i uwagi przedstawione przez Pana w ww. zgłoszeniu i zapewniam, że priorytetem dla Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego jest wdrożenie najdogodniejszych rozwiązań usprawniających obsługę Użytkowników korzystających z sieci dróg płatnych.

Z poważaniem,
Centrum Obsługi Klienta viaTOLL"

Większość motocykli jeździ "dla samej jazdy" więc omijamy autostrady i wybieramy, nie szybki a bardziej ładne, ciekawe i kręte drogi.

 

8 minut temu, LBG napisał:

ale to setna promila użytkowników - nie opłaci się

Samo sedno.

Motocykli jeździ mało i płacą mało a  inwestycja chyba spora.

Chociaż w czasach aplikacji, myślę, że rozpoznanie przez kamerę,  czy to motocykl, czy samochód,  nie jest jakimś wielkim wyzwaniem.

Wydaje mi się, że są ukierunkowani na zlikwidowanie bramek w ogóle, a wtedy muszą ująć w poborze elektronicznym również motocykle.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, grzesiek_73 napisał:

Większość motocykli jeździ "dla samej jazdy" więc omijamy autostrady i wybieramy, nie szybki a bardziej ładne, ciekawe i kręte drogi.

Dokładnie tak.

Ale w tym sezonie przewiduję trochę kursować do starej ekipy z Chorzowa, do siostry z Paniówek i być może również na jakieś spotkanie z kimś z forum, więc przynajmniej wracając będę jechać autostradą.

Myślę nadal nad viaToll-em, bo jako, że mi (jako motocykliście) zajmuje opłata za autostradę 2-3 razy dłużej to nie pcham się do przodu tylko grzecznie staje w kolejce. Grzeje się moto, ja zaczynam płynąć pod warstwą odzieży i przy okazji "delektuję się" zapachami spalin.

LBG 4: na ile faktycznie przelatuje się w Gliwicach szybciej na bramkach z Via.. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, grzesiek_73 napisał:

Większość motocykli jeździ "dla samej jazdy" więc omijamy autostrady i wybieramy, nie szybki a bardziej ładne, ciekawe i kręte drogi.

A ja właśnie lubię autostrady, a nie lubię krętych dróg :). Ja tylko się da, to do celu wybieram autostradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MikiZ75 napisał:

LBG 4: na ile faktycznie przelatuje się w Gliwicach szybciej na bramkach z Via.. ?

Nie mam pojęcia, ale czasami do bramek stoi się trochę. Z moich obserwacji i doświadczenia najszybszy jest prawy pas dla ciężarówek. Każda z nich ma viaToll i na jedno otwarcie bramki przejeżdża długość 3 samochodów osobowych. W jakiś sprzyjających warunkach, czyli bez korka, oszczędzam koło 3 aut, w korku przed bramkami to znacznie więcej. Praktycznie wtedy problemem jest dostanie się przez korek na ten prawy pas. Czasami jakiś jełop usiłuje przejechać prawymi bramkami bez viaAuto i wtedy jest suuuper. Jak ciężarówki muszą cofnąć, albo obsługa się zlituje. We Wrocku czasami sam zysk to tylko czas zmarnowany na płacenie , bo stoisz kilkaset metrów i tak w jednej kolejce. A w dodatku jak jest korek, to nie ma wydzielonych bramek i na wszystkich kasują, więc i tak stoisz ze wszystkimi. Nie jest to takie super.

A swoją drogą co trzeba być za baranem, żeby wybudować autostrady i zagradzać  je bramkami w poprzek??

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, LBG napisał:

A swoją drogą co trzeba być za baranem, żeby wybudować autostrady i zagradzać  je bramkami w poprzek??

Tak na całym świecie (oprócz Niemiec) - myto trzeba zapłacić.

4 godziny temu, LBG napisał:

We Wrocku czasami sam zysk to tylko czas zmarnowany na płacenie , bo stoisz kilkaset metrów i tak w jednej kolejce.

Samochodem zjeżdżam na ogół Wro. Wschód, bo mieszkam po południowo-wschodniej części Wrocławia, ale garaż mam w okolicach lotniska więc moto lecę na bramki na A4 i tu niestety trochę się stoi.

Cały czas się zastanawiam ale pewnie ostatecznie kupię i spróbuje więc będę mógł na jesieni wypowiedzieć się na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

No to dziś 30.09.2021 kończy działać viaTOLL 

Od czerwca działa nowy system e-TOLL

01.12.2021 znikają bramki (na autostradach GDDKiA)

Motocykle będą musiały wykupić e-bilet 

https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/nowy-system-oplat-e-toll-juz-od-czerwca-w-polsce-aplikacja-lub-bilet-na-autostrade/mlyht9b

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak system z ogromną ilością błędów. Forum Transportu Drogowego nie pozostawiło suchej nitki na pmysłodawcach. Nawet jakąś katastrofę wróżą w transporcie.... 

Bardzo dużo złych opinii w internetach. Ludzie plują jadem, ale ważne, że Pinokio Morazdziecki zakupi bryki donścigania lewusów na autobahnie za 120mln złotych..... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, grzesiek_73 napisał:

Podobno już kupili 102 sztuki furek ze skanerami tablic rejestracyjnych,

A zlikwidują 100 bramek ?

Pamietam jak viaTOLL startował, to tez lekko nie było :rolleyes:

 

No wiadomo, jakieś wpadki mogą się zdarzyć, ale może jednak czasem lepiej dopracować i udoskanalać coś co działa niż wprowadzać bubel..... 

Ale pewnie chodzi o kasę, jak to zwykle bywa.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że chodzi o kasę, ale chyba przy okazji o lokalizację.

Nowe urządzenia są oparte na GPSsie

Prywatnie mam stare viaauto, nie kosztowalo majątku i nie często z niego korzystałem (może 50zł rocznie)

Za nowe urządzenia będzie trzeba płacić abonament - około 20zeta na miesiąc - oczywiście plus opłaty za przekazy autostradami 

Rocznie sam abonament 240zlociszy 

i chyba o to chodzi, tzw stałe źródełko 

Ale jak wszyscy wiemy, bramki na autostradach to jest ZŁO 

i może jak wszystko się dopracuje, powinno być lepiej.

Szkoda tylko ze nie można wszystkich zlikwidować np. krakowskich 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.