Jump to content
Sign in to follow this  
motomotomoto

Panele fotowoltaiczne

Recommended Posts

Jakie macie zdanie na temat instalacji fotowoltaicznych? Czy Waszym zdaniem warto iść w tym kierunku? Czy jest obecnie możliwość uzyskania dofinansowania? 

Moim zdaniem warto.

Mam znajomych koło Koszęcina i tam miało być dofinansowanie (dość duże - chyba ok.90%) ale jak to u nas na ogół bywa - niestety (jak na razie) nie ma .

Czy się opłaca?

Pewnie tak.

I myślę, że z biegiem lat, będzie opłacało się coraz  bardziej.

Z dofinansowaniem bywa róznie ale z tego co wiem to wiele samorządów daje taką opcję. Sam nie zdecydowałem się bo u mnie założenie gazowej instalacji było tańsze ale zastanawiam się czy dobrze zrobiłem bo fotowoltaika z czasem się zwraca. 

Panele fotowoltaiczne to dość ekologiczne rozwiązanie. Panele fotowoltaiczne nie produkują dymu i nie zanieczyszczają środowiska. Ponadto, w przeciwieństwie do generatorów energii z wiatru czy wody, nie wydają żadnych dźwięków i zajmują bardzo mało miejsca. 

Fotowoltanika to złodziejstwo. Kowalski ma 2 opcje, wydać kase, nawet z dofinansowaniem.. i zakupić zestaw drogich akumulatorów.. które wytrzymuja jakiś okres czasu. Fotowoltanika w naszej szerokości geograficznej zwraca sie po ok 15 latach.. Lub wybór złodziejskiej umowy z OZE.  Niestety na tym swiecie wszystko jest skonstruowane na zasadzie monopolu.. aby zwykły Kowalski nie miał nic za półdarmo! Najbardziej efektywnym użyciem fotowoltaniki jest zestaw prosty z kilku paneli bezpośrednio podpięty do grzałki w bojleże wody.  Niestety fotowoltanika nadal jest droga i mało wydajna.  P.S zobaczcie przykład farm wiatrowych.. nikomu nie zależy na rozwijaniu zielonej energii.. gdyby to było tańsze i byłby na tym biznes to myślicie że w Polsce nie brakuje Januszy i Grażyn, które by na tym zrobiły biznes??  P.S Czas eksploatacji ogniw to 20 lat, potem ich wydajność spada. Dostepna dla "cywili" technologia jest stara o 40 lat..  http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,24568973,miala-byc-tania-energia-sloneczna-a-rachunki-za-prad-wzrosly.html?disableRedirects=true poczytajcie komentarze.

11 godzin temu, DANVIELD napisał:

Fotowoltanika to złodziejstwo.

To nie sama fotowoltaika jest zła, tylko ludzie i koncerny, które trzymają ta tym łapy.

Dofinansowanie - tyle kasy do przewałkowania - przetargi w miliony złociszy!

Robią tak, żeby szarakom jak najdłużej się nie opłacało.:(

W dniu 5.07.2019 o 05:34, DANVIELD napisał:

Fotowoltanika to złodziejstwo. Kowalski ma 2 opcje, wydać kase, nawet z dofinansowaniem.. i zakupić zestaw drogich akumulatorów.. które wytrzymuja jakiś okres czasu. Fotowoltanika w naszej szerokości geograficznej zwraca sie po ok 15 latach.. Lub wybór złodziejskiej umowy z OZE.  Niestety na tym swiecie wszystko jest skonstruowane na zasadzie monopolu.. aby zwykły Kowalski nie miał nic za półdarmo! Najbardziej efektywnym użyciem fotowoltaniki jest zestaw prosty z kilku paneli bezpośrednio podpięty do grzałki w bojleże wody.  Niestety fotowoltanika nadal jest droga i mało wydajna.  P.S zobaczcie przykład farm wiatrowych.. nikomu nie zależy na rozwijaniu zielonej energii.. gdyby to było tańsze i byłby na tym biznes to myślicie że w Polsce nie brakuje Januszy i Grażyn, które by na tym zrobiły biznes??  P.S Czas eksploatacji ogniw to 20 lat, potem ich wydajność spada. Dostepna dla "cywili" technologia jest stara o 40 lat..  http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,24568973,miala-byc-tania-energia-sloneczna-a-rachunki-za-prad-wzrosly.html?disableRedirects=true poczytajcie komentarze.

Na moto sie znasz ale tu głupoty piszesz z całym szacunkiem.

Sam mam (w sumie to ojciec się w to bawi) cały dom grzejemy prądem. Dopłata za prąd coś ponad 100zł za poprzedni rok. Co do oddawania prądu za kasę to się faktycznie nie opłaca ale do własnego wykorzystania jak najbardziej

Akumulatorów nikt normalny nie stosuje w przypadku paneli słonecznych. Podłączenie grzałki do nich to największa głupota jaka może być bo wykorzystujesz energie 1 do 1 .

Po prostu oddajesz prąd do energetyki i masz ileś tam kWh do wykorzystania. Wodę grzejesz pompą ciepła, a same pomieszczenia klimatyzatorem z funkcją grzania  - tylko jakimś z wysokiej półki a nie gównem marketowym. 

Akumulatorem w takim przypadku u mnie jest zbiornik 5t na wodę. 

Owszem trzeba było zainwestować ale z niczego niema nic.

Co do wiatraków to średni pomysł bo różnie wieje - w przypadku silnych wiatrów wiatrak się blokuje. Do tego dochodzą usterki bo jest dużo elementów ruchomych. No i Kwestia serwisowania. Zwyżka albo mocowany na zawiasie do podłoża.

Owszem wydajnosc ogniw spada. Jednak nigdy się nie robi tak np że potrzebujemy np 20 paneli i tyle montujemy. Zawsze należy zwiększyć ilość by w razie gorszej pogody uzysk był taki sam. Wiec nawet spadek wydajnosci za 20 lat nie bedzie straszny. 

• Like 2

A jaką powierzchnie ogrzewacie ( tak plus/minus) i jaką moc paneli na taką powierzchnie.

Lub jaka jest potrzebna moc paneli na 1m2 powierzchni?

Bo ostatnio rozglądałem się za klimą i jest przyjęte, że wystarczająca moc, to 1kW na 10m2.

23 godziny temu, Great Pretender napisał:

Na moto sie znasz ale tu głupoty piszesz z całym szacunkiem.

Nigdy bez powodu czegos nie napisałem.. Poniżej masz zestawienie "opłacalności". 
nmxaaw.jpg

ok patrzysz przez pryzmat zwrotu. Ja patrze przez pryzmat wygody.

I tutaj ta tabela jak czym innym ogrzewasz dom. Wiec dlatego sie tak długo zwraca. Jakby prądem to by były inne rachunki(10tys nie wystarczy na rok) i szybko by sie to zwróciło 

Jak stawiasz na fotowol.  to rezygnujesz z innych form energi bo inaczej faktycznie kiepsko to wygląda. Nie dość że tyle pieniedzy na panele to jeszcze węgiel/pelet itp

W dniu 7.07.2019 o 20:20, Great Pretender napisał:

ok patrzysz przez pryzmat zwrotu. Ja patrze przez pryzmat wygody.

I tutaj ta tabela jak czym innym ogrzewasz dom. Wiec dlatego sie tak długo zwraca. Jakby prądem to by były inne rachunki(10tys nie wystarczy na rok) i szybko by sie to zwróciło 

Jak stawiasz na fotowol.  to rezygnujesz z innych form energi bo inaczej faktycznie kiepsko to wygląda. Nie dość że tyle pieniedzy na panele to jeszcze węgiel/pelet itp

Można też spalać banknoty dolarowe w kominku. Wtedy inwestycja szybko się zwróci.

• Sad 1