Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Odpowietrzenie hamulców


brk88

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

po dłuższym postoju (około miesiąc, dwa) hamulec w moim moto stawał się miękki. Po odpowietrzeniu układu klamka twardniała i po miesiącu znowu to samo - miękka klamka schodząca aż do manetki tak jakby układ sam pomału się zapowietrzał.  

Postanowiłem kompleksowo podejść do problemu i zabrałem się dzisiaj za czyszczenie zacisków, tłoczków itp. Na koniec w pierwszej kolejności odpowietrzyłem pompę hamulcową poprzez poluzowanie śruby od przewodu, następnie zabrałem się za zaciski. Do odpowietrzenia użyłem specjalnej pompki podciśnieniowej do wyciągania powietrza. Zacząłem od lewego zacisku i wszystko ok, zaczął lecieć płyn z bąblami powietrza a po chwili już sam płyn. Przeszedłem do prawego zacisku i tu się zdziwiłem. Po utworzeniu podciśnienia, odkręciłem odpowietrznik i w rurce pojawiło się praktycznie samo powietrze. A utworzone podciśnienie szybko zaczęło spadać wymagając cały czas pompowania. A w rurce jak było powietrze tak cały czas leciało. Wygląda to tak jakby odpowietrznik był nieszczelny i zamiast kierować całą siłę podciśnienia na wyciąganie płynu, zasysał powietrze. Generalnie klamka hamulca jest w miarę twardą ale czuję, że to jeszcze nie jest hebel jaki powinien być - pewnie przez ten prawy zacisk.

Czy to możliwe, że odpowietrznik jest nieszczelny i to przez niego układ się zapowietrza po dłuższym czasie? Wszędzie jest sucho, nie ma żadnych przecieków. Przewody są jeszcze stare, gumowe. Motocykl to Honda CBR 929. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim wymienisz odpowietrznik, to sprawdź, jak wygląda gniazdo odpowietrznika w zacisku,a dokładniej to stożek.Być może,ktoś za mocno dokręcał odpowietrzniki i masz teraz jakby "podwójny stożek".To może powodować drobne nieszczelności.

Sprawdź też po dłuższym postoju,czy nie masz znikomych ilości płynu na gwintach odpowietrzników.

Pomacaj paluchami zaciski w okolicach odpowietrzników,jak znajdziesz tam ślady płynu to wiesz gdzie szukać problemu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem już dwa dobre odpowietrzniki z HELa. Wymienię je i zobaczę. Gdyby okazało się, że to jednak gniazdo w zacisku to chyba nie da się z tym nic zrobić? Trzeba wymienić zacisk?

Mam jeszcze pytanie - czy odpowietrznik można wymienić z płynem, czy trzeba zrzucić płyn i wymienić go "na sucho"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stożek można spróbować delikatnie rozwiercić wiertłem o odpowiedniej średnicy i odpowiednio zaostrzonym pod dany stożek. Da się to zrobić.Odpowietrznik siądzie nieco głębiej,ale zazwyczaj masz na samym odpowietrzniku mały zapas gwintu.

Co do wymiany odpowietrznika,to "zapompuj" klamką, trzymając ją, popuść odpowietrznik, aż zejdzie płyn,zablokuj klamkę w pozycji zaciśniętej np. trytytką, zamontuj właściwy odpowietrznik,dokręć,popuść klamkę i wszystko;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie ,wprawdzie nie o odpowietrzaniu tylko o klockach .Musiałem w mojej VT-750 zamówić nowe klocki ,miałem Nissina ...HH z 06 ( chyba rok ) i były OK ,ale takich samych już nigdzie nie znalazłem .Kupiłem Nissina ....NS ( po konsultacji ) i teraz jak przyszły zauważyłem ,że stare miały dodatkowo taką podkładkę ( chyba ceramiczną )i blaszkę z nierdzewki ,prawdopodobnie do lepszego odprowadzania ciepła . Można ( fizycznie ) to przełożyć do nowych klocków ,tylko nie wiem czy to jest potrzebne ?? gdyby ktoś wiedział ,to proszę o podpowiedź  :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.