Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Katalizator a skład mieszanki AFR


thrillco

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pytanie dotyczy składu mieszanki.

Mam katalizator (dwie siatki w kolektorze wydechowym). Foto poglądowe jak poniżej. Sondę lambda jest umieszczona jak na foto przed katalizatorem. 

I tutaj rodzi się problem. Jak zmieni się skład mieszanki po usunięciu katalizatora? będzie jeszcze bardziej uboższa czy odwrotnie? jak zmieni się wartość AFR? Można liczyć po strojeniu na jakiś lepszy wynik mocy?

Montaż sondy szerokopasmowej w module AT-200 (power commander V)  nie jest zalecany w dół, a minimum 10 stopni w górę od poziomu. Dlatego po usunięciu kata chciałbym przesunąć sondę bardziej do tyłu ( okolice drugiej siatki) montując ją pionowo. Nie będzie to za daleko na rzetelny pomiar? 

Podobny obraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skład mieszanki się nie zmieni. Sonda "nie wie" czy za nią jest katalizator czy go nie ma. Ona tylko mierzy proporcję paliwa i powietrza. I ta proporcja tez się nie zmieni. Zmieni się za to coś innego - pojemność układu wydechowego oraz opory przepływu spalin. A to już wymaga dostrojenia bo inaczej niczego nie uzyskasz. Poza oczywiście wzrostem hałasu i smrodu.

Nie jestem przekonany czy sonda szerokopasmowa wymaga wycięcia katalizatora. Wydaje mi się że to bez sensu. Albo wypieprzasz wszystko łącznie z sondą (ale pewnie trzeba poważnie zaingerować w ECU) albo nie wycinasz kata ale montujesz sondę szerokopasmową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonda szerokopasmowa nie wymaga cięcia kata. Ale jak sie bawić to się bawić ;) Nie mam oryginalnej sondy (usunięta). A zeby poprawnie zamontować sondę szerokopasmową ( w pionie) musze usunąc kata - tylko tam znajde miejsce na sonde za miska olejowa. 

 

Chcę całe modyfikację zrobić kompleksowo - wycięcie katalizatora, montaż sondy szerokopasmowej, demontaż systemu PAIR (dodawanie powietrza w układ wydechowy), filtr kn, wydechy przelotowe - strojenie przez Autotune w power comanderze. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.