Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Pamir 2017


rozan

Rekomendowane odpowiedzi

Kurde to jest tyle pisania że nie wiem czy starczy mi sił i chęci....

Jakoś nie napisałem od powrotu nic... no może z wyjątkiem wysłania krótkiej fotorelacji na konkurs do radio katowice... oczywiście wygrałem ;). Później była audycja :).

Po Chinach Gruzji  Hongkonku i Macau długo dochodziłem do siebie i marzyłem zawsze o tym żeby w końcu pojechać na taką wycieczkę po której już człowiek nigdy nie dojdzie do końca do siebie. To chyba była ta.... choć niedosyt pozostał.

No więc statystyka a później ewentualnie jak będziecie chcieli to więcej....

13,5 tyś km, 26 dni,

Start; ja w Mikołowie, Maciek (Honda Transalp) w Olsztynie , Tomek (Y Tenere) w Szczecinie. Spotaliśmy się w Dorohusku i tam po raz pierwszy wiedzieliśmy się razem :). Ryzykownie ale kto nie ryzykuje ten nie pije szampana ;).

A później

Ukraina-Rosja-Kazachstan-Uzbekistan-Tadżykistan-Kirgistan-Kazachstan-Rosja-Ukraina i w końcu Mikołów :).

Poniżej link do naszej trasy (Maciek od Hondy miał lokalizator satelitarny. Nota bene super wynalazek... polecam każdemu wybierającemu się w strony nieznane)

https://share.garmin.com/MaciekRides

6-krotnie przekraczane strefy czasowe

Temperatury od ujemnych w nocy na M41 (pamirski trakt) w części wysokiej oraz w korytarzu wakhańskim po 40 stopni na stepie kazachskim i uzbekistanie (na szczęście suche powietrze powoduje że nie cierpimy aż tak bardzo).

Motocykle bez szwanku.... Honda na Ak Bajtal (4655 mnpm) miała już poważne problemy ze spalaniem benzyny ale ostatecznie jakoś dało radę :). Mój w Uzbekistanie zaświecił kilkukronie kontrolkę temperatury po nalaniu trefnej wachy kupionej na czarnym rynku. W Uzbekistanie nie ma paliwa na stajach benzynowych. Wszyscy jeżdzą ne metanie!!! Tak, na metanie!!! Dlatego mnóstwo jeszcze starych ciężarowych ziłów z silnikami benzynowymi. Tenerka całkowicie bez szwanku ale ona miała przejechane dopiero 8 tyś km od nowości więc nie miała prawa wywinąć żadnego numeru ;).

Doobra... na chwilę obecną  tyle....

P.S. jak by tak kto kombinował jakiś wyjazd w tamtych kierunkach to ja z Maćkiem jedziemy w przyszły sezon...oczywiście już nie do Pamiru. No w każdym razie przygarniemy jednego,  dwóch motocyklistów :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi Maciek wprawdzie zajęty, ponadto z Olsztyna ale ja to co innego ;). Noo w kazdym razie zdjęcie profilowe już masz w sam raz na wyjazd ;)

Tak na szybko to sporo świetnych fotek jest tutaj

https://www.facebook.com/maciej.rozanski.90

lub

https://www.facebook.com/MaciekRides/?hc_ref=ARQ-04WwIb9bWNwx5h3wra-QHxw365OEhiRauF7CY9twGek_VavGkdvjR2T5HT8a6SA&pnref=story

Ale postaram sie też w końcu powrzucać fotki na serwer i tutaj zapodać.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ,no nie ma lipy ,wyjazd w tak dzikie (terenowo) strony to już prawdziwy hardcor _oklasky.gif .Co do ekipy zebranej na spontana _boisie.gif ,to chyba raczej musieliście się dobrze poznać w necie , z drugiej strony nikt niepoważny nawet nie myśli o takim wypadzie .Z tą chęcią wyjeżdżenia się na maxa coś jest , kiedyś oglądałem program o alpinistach ,którzy odmrożeni ledwo doszli do bazy ,a zamiast cieszyć się że przeżyli planowali nowe podejście . Szacun :motor: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizy 1300, paliwo w ukr 3,5zł, w rosji 2,5zł, kazachstan 1,6zł. Tadzykistan i Kirgistan ok 3 zł... zależy gdzie i jaka stacja. W uzbekistanie katastrofa z paliwem.... litr na czarnym rynku ok 1 dolara (paliwo parszywej jakości - jedynie transalp przepalał wszystko bardzo chętnie i bez zająknięcia :)).

Noclegi od 1 do 10 $. przeważnie 10 dolarów. Ale spisz tylko tam gdzie nie da się spać w namiocie lub chcesz się wyspać w jakichś ciut lepszych warunkach (choć z tymi lepszymi warunkami to ciężko :)). 

Całość gdzieś około 5-5,5 tyś zł.

Jak na taki wyjazd, takie wrażenia i takie odległości to raczej wg mnie niewiele.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tadżycka w ciągu 15 min drogą elektroniczną wraz z pozwoleniem na przejazd przez górny badachszan (GBAO)- tutaj tylko te 70 dolarów przelać i oni chyba nic nie sprawdzają tylko od razu przesyłają wizę ;). Uzbecka jest prze....ana. Wniosek nawet nie może być zgięty w pól. Trzeba wysyłać w twardej kopercie żeby nawet naroża kartki nie było czasami zgięte - czas oczekiwania ok 2-3 tyg.... coś takiego. W ogóle Uzbekistan to "trudny" kraj. Ruska 2 tygodnie -  tutaj wszystko jest opanowane.... nie ma żadnych wymyślań, głupot itp... wbrew temu co wieszczą nasze mass media Rosja to bardzo poukładany kraj.

Myśmy to załatwiali w marcu a więc mieliśmy duuuży zapas czasowy. Kazachska, Kirgiska, oczywiście ukraińska niepotrzebne. Z Kazachskom nie wiadomo jak będzie po nowym roku. W 2017 Kazachowie znieśli obowiązek wizowy ze względu na wystawę Expo. Nawet na stronie MSZ jest na czerwono uwaga że póki co nie ma obowiązku wizowego ale należy na bieżąco ten temat monitorować.

Pozdrawiam i służę pomocą i radą w kwestiach ewentualnych wycieczek.

P.S. będę koło kwietnia, maja ogarniał temat ponownie (z wyjątkiem uzbekistanu) więc jakby się ktoś chciał podpiąć pod arkę przemierzającą przez te wszystkie urzędowe sztormy i szkwały to pomogę przez nie przejść suchą stopą :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Palnik...  :).

Tak... z Bułgarem wcześniej się kontaktowaliśmy. On tam jechał z kumplem i myśmy jechali jego trasą. W zasadzie wszystkie punkty kontrole wyglądają nadal tak samo. Nad iskander kul mieszkaliśmy nawet w tym samym domu co Oni :). Bułgar w tym roku jechał do Mongolii w tym samym czasie co my do Pamiru. W przyszłym roku my jedziemy nad Bajkał.... też przez mongolię i ałtaj.... o ile oczywiście wiatry dobrze powieją....

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się zobaczy... póki co robi się duży film z Pamiru.

A co do wyjazdów to nie ma co odkładać "na później". Trzeba znaleźć przynajmniej jeszcze jedną osobę spakować się  i jechać. Tamte strony są bezpieczne i co najważniejsze arcyciekawe... Ja chętnie pojeździłbym też po skandynawii i alpach ale niestety trzeba tam mieć ze sobą złotą kartę. Uważam że są lekko oderwani od rzeczywistości żeby nie powiedzić że są zdziczali... dlatego dla samej zasady póki co moja noga a ściślej dwa koła po ich asfalcie nie będą się obracały. Może za jakiś czas jak trochę tam znormalnieją to i w tamte strony sie zapuszczę....

Maciek R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...alpejskie ścieżki to fakt trochę drogie jak na nasze polskie realia ale jak dobrze pokombinujesz to nie ma tak źle :)

Ale już Wam zazdroszczę wyjazdu nad Bajkał - mam w planach - ale na kiedy????? ...hmmm najpierw maszynę trzeba zmienić na odpowiedniejszą a potem można myśleć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie baw się w żadne ciężkie duże GSy bo to się w ogóle nie nadaje do jazdy poza asfaltem. Ponadto musisz to jeszcze umieć podnieść. Bo to że będą wywrotki jest sprawą oczywistą. Ja chyba ostatecznie pozostaję przy małym giesiku. X challenge za wysoki dla mnie. Jeszcze chodzi mi po głowie X country.... super bo tylko 140 kg, 50 KM... tylko że znów bak 9 litrów :(.
W każdym razie musi być lekki.... Banana dokupić na zad i ogień na tłok....;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rozan napisał:

Tylko nie baw się w żadne ciężkie duże GSy bo to się w ogóle nie nadaje do jazdy poza asfaltem. Ponadto musisz to jeszcze umieć podnieść. Bo to że będą wywrotki jest sprawą oczywistą. Ja chyba ostatecznie pozostaję przy małym giesiku. X challenge za wysoki dla mnie. Jeszcze chodzi mi po głowie X country.... super bo tylko 140 kg, 50 KM... tylko że znów bak 9 litrów :(.
W każdym razie musi być lekki.... Banana dokupić na zad i ogień na tłok....;) 

ani mi się śni targać się z GęSiami ;)

mam na uwadze poj.400-500ccm, pomimo że teraz póki co latam 250kilogramowym litrem :ph34r::P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.