Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Chopper (czy na pewno?) dla początkującego do 10 tys


Grzegorion

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jestem w trakcie wyrabiania sobie prawo jazdy kat. A i zastanawiam się nad kupnem motocyklu. 
Jeżeli chodzi o moje upodobania ze względu na styl i wygląd to zdecydowanie najbardziej preferuję Choppery.

Zastanawiam się czy ten typ motocykla to dobry wybór na pierwszy motocykl? Kilka osób proponowało mi może soszowo turystyczny, ale jakoś osobiście wolę Choppera - może ktoś jest w stanie przedstawić słabe punkty w odniesieniu do innych typów?

Skoro już jesteśmy przy chopperach to zastanawiam się nad:
- Hondą Shadow (ale martwi mnie rocznik - do 10 tys muszę na pewno rozglądać się za jednośladami z przed 2000 roku - czy to może być problem? Jak taki rocznik ma się do sprawności silnika?)
- Suzuki Intruder 
- Yamaha Virago 
- Yamaha Drag Star.

Najważniejsze jest dla mnie aby motocykl nie był zbyt mały (mam 190 cm), nie chcę wyglądać na nim jak "na psie" :D

Jeżeli chodzi o pojemność to myślę, że na start będzie coś w okolicach 600 lub 750? Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Grzegorion, ja zaczynałem swoją przygodę motocyklową właśnie od choppera Hondy Shadow VT750C2 i powiem Ci, że jak najbardziej nadaje się na pierwsze moto. Oczywiście znajdą się osoby, które powiedzą, że to nie jeździ, nie hamuje i nie skręca (co po części jest prawdą) ale umówmy się, takimi motocyklami nie ściga się po winklach tylko raczej spokojnie nawija kolejne kilometry ciesząc oko widokami :) Mam 183cm wzrostu i było mi bardzo wygodnie, często jeździłem razem z moją żoną i mocy też nie brakowało (choć nie spodziewaj się, że będziesz kozaczył na drodze). Po 2 sezonach zmieniłem na Yamahę XVS1300A Midnight Star i to już jest inna bajka - pojemność i moment robią swoje (szlifierka 600ccm musi się postarać na światłach). Mam ją do dzisiaj ale teraz przygotowuje się do zmiany na turystyczne enduro. Dlaczego? Bo faktycznie w porównaniu z takimi moto chopper nie jedzie, nie hamuje i nie skręca :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ja 7 lat temu wróciłem do bandy motocyklowej po dwudziestoparoletniej przerwie i dosiadłem od razu choppera kawasaki vn 900.Sportowe i turystyczne mnie nie bawią j....a ugniatają nogi drętwieją itp. w twoim  przedziale cenowym polecam vn 800 i tak jak kolega' bankus' napisał należało by się przywitać przedstawić itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Grzegorion napisał:

A możesz je wymienić? Ogólnie byłbym bardzo wdzięczny za konkretne odpowiedzi ;)

no właśnie tak jak wyżej wymieniono , mówi sie że to nie jeździ, nie skręca i nie hamuje. Osobiście dużo czoperem nie jeździłem, ale potwierdzam, że  jest to maszyna trudniej skrętna od pozostałych motorów, (wynika to z konstrukcji - wydłużony widelec), potwierdzam też że odejście ma wiele gorsze (zazwyczaj). Do tego dochodzi czasochłonne pucowanie no i niestety jeśli chodzi o starsze roczniki częsty problem z dostępnością do części.

Nie masz innego wyjścia jak się przymierzyć do czopera i do jakiegoś, nakeda czy turystyka np. http://www.motocykl-online.pl/testy/Honda-CBF-500-Kawasaki-ER-5-Suzuki-GS-500-F,4417,1

https://omko.pl/artykul/135/rozne-typy-motocykli-charakterystyka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wychodzę z założenia, że pierwsze moto, nie jest na zawsze-awsze.

Nauczysz się, zobaczysz czy Ci się podoba a kolejne kupisz takie, jakie będzie Ci pasować.

Mniejsze, lżejsze,słabsze moto = mniej stresu na początku, (ewolucja jest najlepsza:))

 

Tu masz stronkę, gdzie możesz swoją sylwetkę usadzić na wybrany motocykl :)

 

http://cycle-ergo.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi ;) Powiem szczerze, że nabrałem pewne wątpliwości co do Choppera. Tak na prawdę to nie wiem czego oczekuje od motocykla bo nigdy na nim nie jeździłem. 

No ale tak jak pisaliście - to nie jest zakup na resztę życia. Najwyżej po sezonie sprzedam jak będzie słabo. 

A jak jest z tym rocznikiem? Czy kupno motocykla który ma 20 lat lub więcej ma jakikolwiek sens? Wiem, że można trafić perełkę ale na ogół jaka jest średnia żywotność?

P.S. No i sorry za brak posta w dziale "Witamy" już odrobiłem zadanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma zasady, bo motocyklami robimy bardzo różne przebiegi. Wg moich obserwacji to dużo motocyklistów z tzw. zimnych krajów, gdzie nie jeździ się cały rok, robi średnio ok. 3000 km/rok. Poza tym jest tu o wiele mniej do ew. naprawy niż w samochodzie, a motocykliści raczej dbają o maszyny. No ale powyżej 20 lat rzecz ma prawo się psuć i to jeszcze nie problem, ale dostępność do części może być utrudniona. Pamiętaj też że tanich mechaników motocyklowych to raczej nie ma :)

Jednym słowem przy pierwszym moto chyba najlepiej nastawić się z góry że to testujący zakup. Na sprawnym motocyklu duzo nie stracisz finansowo za 2 lata, a może nawet wogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie "armatura" to nie tylko motocykl ,pojazd ,ale (chyba ) przede wszystkim styl życia .Musisz wiedzieć do czego ten motocykl ma Ci służyć .Jeżeli do czyszczenia w garażu -super wybór ,do lansu -super wybór ,do podróżowania -super wybór ... mógł bym tak w nieskończoność bo jestem fanem tego typu motorów :) . Ze wzgl .na to ,że nawijam po paręnaście tys. km rocznie mam więcej chromowanych sprzętów w garażu ,bo jeden mógł by tego nie strzymać , poza tym jak blisko ,to jadę 125-ką ,jak dalej sam- to ćwiartką ,a np do Portugalii z żoną 750-ką . Tak jak pisał Kolba ,musisz wpaść na jakiś zlot (teraz będą zakończenia sezonu) ,albo w czwartek do Chudowa i tam w realu zobaczysz motocykle jakie Cię interesują jak i inne .Teraz to jesteś w najlepszej sytuacji bo szukasz ,sprawdzasz i wszystkie są otwartą kartą ,a po zakupie będzie już tylko tej jedyny ,a (przynajmniej mi ) trudno się nie przywiązać do choperka ,szczególnie tego, na którym będziesz tę całą przygodę poznawał . Powodzenia w poszukiwaniach :chopper2:  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.