Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Przerzucenie się na ledówki całkiem przy remoncie?


rafak

Rekomendowane odpowiedzi

hej,

wiem, że temat potencjalnie na tym forum może wydawać się dziwny, ale to jest jedno z 2 for w moim życiu, na których jestem zarejestrowany (drugie dotyczy Unreal Turnament) i nie za bardzo w związku z tym mam duży wybór, ale pytanie mam po prostu ludzkie, dlatego myślę że znajdę tutaj kogoś, kto przechodził przez to samo.

ale do rzeczy: mam mieszkanie 50m2 w bloku, które będę rył "do cegły" i mam pełną wolność co do instalacji itp. w związku z czym planuję po prostu w ramach oszczędności pójść 100% w LED, wszędzie, w każdym pomieszczeniu. Powiedzcie mi proszę, czy to ma sens? Pytam, bo nie wiem na ile technologia ledowa już dorosła, a ja przyznam, że mam tylko jedną listwę led w łazience i jestem zadowolony. Pomysł na takie zmiany przyszedł przy okazji zamawiania lamp i lektury dot. oszczędzania na oświetleniu: https://iluve.com/strefa-porad/strefa-porad/jak-oszczedzac-na-oswietleniu/ - pomyślałem, że skoro i tak wymieniam całkiem oświetlenie, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić już takie, które będzie przystosowane do innego typu światła. Z tego co czytam /czysto teoretycznie/ ledy biorą tak mało prądu, że mogę kupić ich znacznie więcej niż zwykłych żarówek, a i tak wyjdę na tym korzystniej, niż gdybym korzystał z tradycyjnego światła. 

 

czy ktoś to przerabiał i może powiedzieć czy rzeczywiście tak to wygląda? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście przechodze stopniowo, w miarę naturalnego padania źródeł światła. Co do sprawności to tak ogólnie LED daje ok 100, świetlówka 60 a żarówka ok 10 lm/w. Musisz sobie przeliczyć ile światła (i mocy) potrzebujesz, przy układaniu instalacji od zera prawdopodobnie będziesz mogl przyoszczedzic na przewodach i zamiast typowego 1.5 dać 0.75 (choć nie wiem co na to normy). Weź jeszcze pod uwagę że "tanie" ledy mrugają co niektórym przeszkadza (podobnie jak tradycyjne świetlówki - rury), ja takie mrugające dałbym tylko do pomieszczeń w których nie przebywa sie na stałe (łazienka itp). Moim zdaniem opłacalność jest dyskusyjna ale liczyć tego nie liczyłem. Powodzenia w remoncie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.