Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Deflektor - jak wybrać


Paweł - PRC

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

Po nakręceniu kilkudziesięciu kilometrów na Stradzie, zaczęła mnie wkurzać oryginalna szybka, niestety przy moim wzroście (191cm) dostaję strugę powietrza idealnie na wizjer i przy okazji kakawonię szumu przy prędkości od 60km/h w górę, a powyżej 120 pojawiają się turbulencję na kasku. Wstanie na podnóżku i wyjście poza strugę powietrza odchylonego przez szybkę powoduję piękną ciszę.

Tak więc padła decyzja - deflektor, tylko jaki?

Moja szyba należy raczej do dość niskich i czy dobierać deflektor najwyższy jaki znajdę czy nie będzie takiej potrzeby?

Do tego jeżeli oryginalna szybka jest wygięta to szukać deflektora wygiętego (widziałem takie z firmy DFLA), czy może być prosta (np. motoADV EX1) i sprawę załatwi sprężystość materiału. Tylko czy wygięcie prostej szybki nie będzie ciągnąć oryginalnej szybki?

Jak wyglądają Wasze doświadczenia w tym temacie, ewentualnie deflektor jakiej firmy polecacie.

 

Lewa w górze

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w swoich motorkach chciałem poprawić aerodynamiczność ,to najpierw podczas jazdy ( oczywiście trzeba zachować ostrożność i najlepiej robić to na pustych ,spokojnych drogach ) "przedłużałem" szybę lewą dłonią .Jako ,że organ jest ruchomy można go pochylać pod różnymi kątami i podnosić wyżej lub niżej .Różnica w odczuwalnych opływach strug powietrza odczuwalna jest natychmiast .Później wystarczy tylko znaleźć odpowiedni deflektor ,lub (jak ja to zrobiłem ) podnieść wyżej szybę .Może troszkę mam duży prześwit pomiędzy lampą  a szybą ,ale w kasku ciszej :) .Spróbować zawsze można ,tylko trzeba uważać ,bo trzeba motonga rozpędzić i prowadzić jedną ręką , chociaż teraz wpadło mi do łba ,że można zrobić większy obrys szyby (np. z tektury ) i prowizorycznie (np . taśmą ) go zamontować ( taki :blink: pomysł mnie naszedł ). Natomiast powinno się próbować przed zakupem ,ponieważ do Shadowki potrzebuję nie tyle wyższej co szerszej szyby ,bo jest dosyć daleko z przodu i boczne strugi dają się bardziej we znaki .Powodzenia w poszukiwaniach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tak więc podsumowanie: pomysł Powolnego jest prosty i dość pomocny, faktycznie tak próbowałem i zdecydowałem że deflektor musi być wyższy niż moja ręka :) Znalazłem taki o wysokości 16cm - praktycznie identyczny jak model Enduro wspomnanej przez Wichra firmy motoADV, ale na aluminiowych uchwytach i seryjnie wygięty - przez co lepiej pasuje do mojej szyby.

Generalnie różnica jest przeogromna, co prawda nadal jestem trochę za wysoki (191cm), ale wystarczy minimalnie zgarbić i do 120 mam błogą ciszę. Bez garbienia do 80 mogę jechać z otwartą szybą i rozmawiać z pasażerem - naprawdę aż takiej różnicy się nie spodziewałem.

Kumpel ma u siebie w Pegaso trochę wyższą szybę (ja mam oryginalną, on swoją zaprojektował o 5cm wyższą w Cadzie i wysłał do wycięcia z PC - koszt wyszedł go naprawdę symboliczny, tyle że później musiał zająć żonie piekarnik na 3h żeby wygrzać materiał i wygiąć), z ciekawości będę musiał zamontować deflektor u niego i zobaczyć efekt.

Jeżeli ktoś się zastanawia czy montować deflektor - to jestem zdecydowanie na tak. A jaki? To trzeba wyczuć np ręką odchylając strumień powietrza albo sprawdzając gdzie uderza strumień powietrza (wystarczy w czasie jazdy dłoń przenieś od klatki w górę, w pewnym momencie poczujemy że jest dużo większy opór powietrza - wtedy zostaje się zastanowić ile wyżej ten strumień musi być odchylony.

 

Lewa w górze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.