Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Profil kandydata na kierowcę


Juliau1998

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

Mam takie pytanie: jeśli raz już wyrobiłam profil kandydata w swoim mieście na kat B (czyli filii gminnej) to kolejny na A1 albo A2 mam obowiazek wyrobić w powiecie? Jedni mi mówią ze tak, inni nie i nie wiem co mam robić :/ Mieszkam w okolicach Krakowa, nie mam korzystnego dojazdu a każdy grosz się liczy w dzisiejszych czasach. :) Wreszcie dozbieralam na kurs i nie bardzo uśmiecha mi się płacić masę kasy na kilka dojazdów do wydziału komunikacji i później odbić się od drzwi :/ Pani z wydziału powiatowego powiedziała, ze musze jechać do powiatu, instruktor z kursu na A1,2 tez, natomiast instruktor z innej szkoły oraz pracownicy gminnego wydziału komunikacji mówia ze mogę tam gdzie wczesniej. 

Błagam o pomoc :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Czy ktoś wie ile czasu jest aktywny taki profil kandydata na kierowcę? mam teraz w planach kat A, oprócz tego mama B,B+E, C i C+E, gdzie C i C+E muszę odnowić kalifikacje...
Czy jak zarejestruje taki profil to np może on czekać 3-6 miesięcy aż wyrobie sobie kurs uzupełniający  do C i C+E oraz badania lekarski i psychologiczne?

Chodzi o to że podszedł bym teraz do A, czyli wyrobił profil, następnie zdał teorie na A i potem dołożył papiery do Ci C+E i jak zdam A praktykę to odnowił prawko...

Prawo jazdy zawodowe (C, C+E) jest wydawane na 5 lat, tak samo jak nowe prawka na B... Czy wie ktoś czy A jest wydane bezterminowo? Teraz mam terminowe C i C+E (po terminie ze względu na kalifikacje), ale mam bezterminowe B i B+E. Czy jak zrobię A to będzie też bezterminowo? Wiem że jak lekarz wypisze tak będzie, ale czy nie ma jakiejś ustawy teraz że dają wszystkie nowe prawka na 5 lat? Miałem tka z C+E kiedy to miałem C bezterminowo i  jak robiłem C+E to już mi dali tylko na 5 lat bo jest podstawa prawna....

EDIT:

Znalazłem coś takiego 

https://moto.wp.pl/prawo-jazdy-do-wymiany-nowe-na-czas-okreslony-6068416226828929a

ale artykuł jest stary i nie odpowiada na moje wszystkie pytania...

Ktoś? Coś?

EDIT2:

I wszystko jasne....

http://www.gloswielkopolski.pl/wiadomosci/poznan/a/koniec-sporu-otrzyma-bezterminowe-prawo-jazdy,9914645/

W skrócie - te prawa jazdy, które miałem przed reformą przepisów z 2013 czyli w moim przypadku B i B+E pozostaną bezterminowe... Tutaj ciekawe czy maja historie w papierach bo miałem C bezterminowo i robiłem też przed reformą z 2013 i potem jak zdawałem C+E to mi lekarz dowalił terminowe. Pamiętam jak się kłóciłem bo wpisał mi też wtedy na B terminowe to go pouczyłem i wypisał na nowo osobne na C i C+E bo badania robiłem na kategorie C+E a nie B... Trzeba się pilnować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co udało mi się ustalić każdy profil to osobny kod kreskowy przypisany do danej osoby i obowiązuje cały czas do A jest inny do B inny i tak dalej ,a prawo jazdy każde nowe jest na 15 lat nawet jak masz badania bezterminowo po tym czasie wymiana nie wiem czy ponowne badania czy tylko wymiana blankietu nikt jeszcze tego nie przerabiał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem dzisiaj do wydziału komunikacji. Ustaliłem to:

  • nowe prawo jazdy (dokument) jest wydawane na 15 lat i po tym czasie trzeba je wymieniać (uprawnienia w nich to inna sprawa)
  • uprawnienia, które były przed zmianami w 2013 jako bezterminowe takie pozostają :)
  • jeśli na kategorie A lekarz wystawi "bezterminowo" to będzie one bezterminowe tylko sam dokument będzie do wymiany za 15 lat
  • w moim przypadku kwestia C i C+E - to jeśli nie potrzebuje kalifikacji to mogę zrobić tylko lekarza i psychologa (na 5 lat) wówczas utrzymam prawko, ale aby jeździć zawodowo muszę dorobić kurs kalifikacji (~450zł)
  • badań lekarskich i psychologa na C i C+E, to w moim przypadku wrócę do stanu przed C+E, czyli: stracę C+E i  B+E a C wróci mi na bezterminowe - w tym przypadku aby mieć ponownie C+E i B+E będę musiał zrobić na nowo egzamin :( czyli przy zmianie prawka (odnowy, nowej kategorii itp.) muszę wydać na dzień dobry 350zł (200zł lekarz i 150zł psycholog) aby nie stracić uprawnień C+E i B+E...
  • orzeczenie lekarskie to koszt 200zł (ustawowo) i można za jednym razem zrobić na wszystkie potrzebne kategorie  A, B, C, C+E (kwestia dogadania się z lekarzem)
  • profil kandydata na kierowcę jest jeden na okres 1 roku, czyli jak robię prawko A to od razu robię też aktualizacje C i C+E i mam na to czas 1 rok
  • po wyrobieniu profilu kandydata (tutaj musi być minimum: badania lekarskie, zdjęcie i wypełniony wniosek) mogę przystąpić do teorii z A (bo mam prawko na B ), następnie po zdaniu teorii mogę się zapisać na kurs prawa jazdy kategorii A, zrobić jazdy i podejść do praktyki z A

Podsumowując będę podchodził teraz do wyrobienia profilu kandydata na kierowcę i podejdę do teorii na prawo jazdy kategorii A. Po zdaniu teorii zrobię jazdy na kursie i egzamin z praktyki A. W międzyczasie będę musiał wybulić +150zł na badania psychologiczne aby nie stracić uprawnień B+E i C+ a jeśli chce mieć kalifikacje zawodową to muszę zrobić dodatkowo kurs za około 450zł.
A za 15 lat i tak będę musiał odnowić dokument , za 5 lat  jeśli chcę mieć aktualne prawko na C i C+E.

Masakra... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Horban napisał:

Dzwoniłem dzisiaj do wydziału komunikacji. Ustaliłem to:

  • jeśli na kategorie A lekarz wystawi "bezterminowo" to będzie one bezterminowe tylko sam dokument będzie do wymiany za 15 lat

 

Podobno lekarz nie może Ci dać "bezterminowo" tylko na max 15 lat - przynajmniej tam mi powiedział podczas mojego badania.............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 15 lat jest ważność dokumentu. Po tym czasie trzeba wymienić dokument. To nie ma nic wspólnego z ważnością uprawnień. Jeśli ktoś ma prawko przed zmianami w 2013 o zachowuje bezterminowy okres ważności uprawnień ale dokument musi wymienić. Masz tutaj przykład z kategoria B1, B gdzie masz ważne bezterminowo. Kwestia co ci lekarz wypisze, jak wpisze badania bezterminowo to będzie termin 15 lat do wymiany dokument, ale nie musisz po tym czasie robić na nowo badan tylko robisz nowe foto i wymieniasz dokument. Ten temat szczegółowo omówiłem z urzędem miasta :)

Skoro wam wpisał na 15 lat to dlatego że się nie upominacie, sami lekarze nie wiedza o co chodzi... To jest misz masz totalny. Z jednej strony to jest bezpieczne bo np taki 50-cio latek jak zrobi prawko to za 15 lat będzie mieć 65 lat i jest wskazane aby zrobił badania zanim dostanie przedłużenie uprawnień.

Każdy nowy dokument jest ważny 15 lat, ale pole 11 określa do kiedy ważne są uprawnienia. Jak lekarz wypisze bezterminowo (jak się ugadacie) to bidze na prawku kreska w polu 11 a sam dokument będzie ważny 15 lat i do wymiany tak jak dowody osobiste są na 10 lat.... Wyjątek tutaj stanowi prawo jazdy na kat zawodowa (C, C+E i D) gdzie ustawowo kierowcy zawodowi muszą robić badania psychotechniczne i lekarskie co 5 lat i tego się nie ominie. Na pozostałe kategorie nie musi być 15 lat i może być bezterminowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj macie podstawę prawną

http://kodeks-drogowy.org/ustawa-o-kierujacych-pojazdami/badania-lekarskie

i nie ma nigdzie informacji o terminie badań lekarskich na okres 15lat :) nawet zawodowe prawko na D, C i C+E jest bezterminowo tylko że są jeszcze badania psychotechniczne które już z ustawy maja być co 5 lat i tutaj dlatego w prawku zawodowym jest odnawianie co 5 lat...

Po prostu trzeba być sprytnym na badaniu lekarskim i jak nie wpisze bezterminowo to ja dziękuje i nie płacę i tyle... Pójdę prywatnie i wystawi mi bezterminowo, oczywiście jak nie ma przeciwwskazań zdrowotnych.

Kolega Garno ma wyraźnie przeciwwskazania - ograniczenia do jazdy w soczewkach lub okularach (kod 01.06) więc dlatego dostał 15 lat bo wzrok się możne pogorszyć...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎2017‎-‎07‎-‎14 o 01:58, Horban napisał:

A tutaj macie podstawę prawną

http://kodeks-drogowy.org/ustawa-o-kierujacych-pojazdami/badania-lekarskie

i nie ma nigdzie informacji o terminie badań lekarskich na okres 15lat :) nawet zawodowe prawko na D, C i C+E jest bezterminowo tylko że są jeszcze badania psychotechniczne które już z ustawy maja być co 5 lat i tutaj dlatego w prawku zawodowym jest odnawianie co 5 lat...

Po prostu trzeba być sprytnym na badaniu lekarskim i jak nie wpisze bezterminowo to ja dziękuje i nie płacę i tyle... Pójdę prywatnie i wystawi mi bezterminowo, oczywiście jak nie ma przeciwwskazań zdrowotnych.

Kolega Garno ma wyraźnie przeciwwskazania - ograniczenia do jazdy w soczewkach lub okularach (kod 01.06) więc dlatego dostał 15 lat bo wzrok się możne pogorszyć...

 

No to dzisiaj już jestem mądrzejsza - jak ja robiłam kilka miesięcy temu badania to upomniałam się o bezterminowe (nie mam żadnych przeciwskazań) ale babka wyskoczyła z hasłem że zgodnie z nowymi przepisami nie może mi dać badania na czas nieokreślony bo prawko jest na 15 lat i badania nie mogą być na dłuższy okres........ No cóż ! I tak już po ptokach ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz teraz zrobić badania ponownie, następnie dostarczyć je do akt do wydziału komunikacji. Prawka ci nie wymienią ale za 15lat jak będziesz wymieniać dokument to tylko foto i opłaty za wymianę już bez lekarza bo będą mieć w aktach badania bezterminowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Horban napisał:

Możesz teraz zrobić badania ponownie, następnie dostarczyć je do akt do wydziału komunikacji. Prawka ci nie wymienią ale za 15lat jak będziesz wymieniać dokument to tylko foto i opłaty za wymianę już bez lekarza bo będą mieć w aktach badania bezterminowe. 

No niby tak ale znowu musiałabym wywalić 200 zł.........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się zmieniło, bo kolega był i robił w marcu za 130zł, ale może miał już badania na kat B więc było taniej albo miał z ośrodka szkolenia polecenie i dlatego miał taniej. Na pewno badania na C i C+E są za 200zł bo to jest z ustawy badań kierowców  zawodowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Horban napisał:

No to się zmieniło, bo kolega był i robił w marcu za 130zł, ale może miał już badania na kat B więc było taniej albo miał z ośrodka szkolenia polecenie i dlatego miał taniej. Na pewno badania na C i C+E są za 200zł bo to jest z ustawy badań kierowców  zawodowych. 

To bardziej miał z ośrodka ;-) Ustawowo jest 200 zł. i koniec kropka ;-) Ja też mam badania z B bezterminowe ale to nie miało najmniejszego znaczenia ;-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

są widełki ale jak ma się znajomego lekarza to można zrobić troszkę taniej (mimo urzędowego minimum)

ograniczenie na prawku 01.06 to rzeczywiście okulary/soczewki - nic na to nie poradzę :) a 15lat to całkiem spory kawał czasu - nie ma się co przejmować, badana te mają swój cel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak Badanie na samo A. (W druku zaświadczenia są kategorie A/A1/B/B1/T/B+E  następna rubryka C/D itd. lekarz zaznacza krzyżykiem.

Mój ojciec wymieniał prawo jazdy zawodowe i ma terminowe C itd. Ale B zrobili mu bezterminowe pomimo że w poprzednim prawie jazdy miał terminowe. (ale zmieniła się ustawa i powróciło bezterminowe prawo jazdy. 
Znam lekarza który bierze 100 zł W Katowicach, gdyby ktoś chciał namiar. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎13‎.‎07‎.‎2017 o 11:29, Horban napisał:

 

  • uprawnienia, które były przed zmianami w 2013 jako bezterminowe takie pozostają :)
  •  

Widzisz właśnie nie pozostają... B robiłem w 2006 roku i było bezterminowe, na A dostałem na 5 lat ze względu na okulary i tym samym uwalono mi B jak podałem w przykładzie wyżej:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia ‎2017‎-‎07‎-‎28 o 01:09, 19dave88 napisał:

Co do twojego pytania ile ważny jest profil, profil ważny jest na daną kategorie prawa jazdy, Robisz A musisz mieć osobny profil. I w wypadku gdy na badaniach lekarskich lekarz wystawi Ci badania na 15 lat tym samym B również dostaniesz na 15 lat. 

Niestety ale tak właśnie jest...... Taka informację podano mi w wydziale komunikacji i nie ma znaczenia tu fakt że B mam bezterminowo.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam serdecznie.W 2019 roku zdałem egzamin na kategorię A (orzeczenie lekarskie-bezterminowe).Nowe kategorię (uprawnienia) są ważne max 15 lat.Natomiast po 15 latach wystarczy nowe zdjęcie oraz wniosek (bez badań).Tak mi powiedziała Pani w Wydziale Komunikacji

Screenshot_2019-11-01-11-40-45.png

Edytowane przez Damian Patriak
Foto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.