Jump to content
Forum Śląskich Motocyklistów

Czy forum umarło?

nie po katolicku
 Share

Recommended Posts

3 godziny temu, grzesiek_73 napisał:

Stany liczników, wpisują też podczas przeglądów w innych krajach. Myślę, że systemy te, powinny być ze sobą połączone (przynajmniej w UE)

W Niemczech ze sprzedanym samochodem przekazuje się protokół przeglądu, na którym jest wpisany przebieg.

W Niemczech nie ma obowiązku spisywania umowy kupna sprzedaży i kto ma Fahrzeugbrief (polska Karta Pojazdu) ten jest właścicielem. Ale i tam spieprzyli sprawę, bo kiedyś w Fahrzeugbriefie byli wszyscy właściciele, a nie tylko ostatni.

ograniczenie przekrętów handlarzy komisowych i innych w zakresie kręcenia liczników i sprzedaży maszyn wcześniej wyrejestrowanych po wypadkach jest znane i możliwe technicznie i prawnie od kilku lat:

- wpis stanu licznika w każdym kraju Unii i możliwość wglądu tak jak u nas  - wystarczy to udostępnić w innych krajach tak jak u nas oraz udostępnić do nich adresy - kupujesz auto z Niemiec to sprawdzasz je w niemieckim rejestrze, jeśli licznik ma mniejszy przebieg niż w rejestrze, zgłaszasz do prokuratora. Wystarczy że postąpi tak co drugi potencjalny kupujący i co druga sprawa skończy się wyrokiem, a za 2 lata problem zniknie

- karalność za tego typu oszustwa nie tylko na papierze ale w praktyce z rozgłośnieniem w mediach takich spraw - jak jeden z drugim usłyszy w TV że kolega za skręcony licznik dostał 3 lata, to pewnie sie zastanowi. Udowodnienie skręcenia licznika przy przekroczeniu granicy nie jest wcale trudne, jeśli podobnie jawne co w Polsce rejestry będą obowiązywać w Unii.

- i bardzo ważne: każdy ubezpieczyciel po wypłacie całkowitej szkody powinien mieć obowiązek odnotować to w tym samym rejestrze, gdzie przeglądy mają wpisane ilość km. Nie jest to trudne, bo namiar wystarczy po numerze VIN. (Są kraje, gdzie ubezpieczyciel po takiej wypłacie zabiera 1 kluczyk, ale to mało wiarygodne). Wpis pt. "wypłacono szkode całkowitą" uchroni kilka istnień na drogach.

Dlaczego takich rozwiązań nie wprowadza się i nie integruje ich w Unii, to można chyba jakąś teorie spisku wymyślić :) Tym bardziej że to miliardowy rynek.

• Like 1

10 godzin temu, accord napisał:

Salmopol

_oklasky.gif,

Panowie ,żeby nie poznać naszego kultowego "komina" paluszkiem.gif .

Fakt ,korzystając z tego ,że po nocce ,wsiadłem o 12 ( w samo południe :) ) na Hondzię i pojechałem przez Salmopol do Szczyrku ,tam zakupiłem 3 oscypki i jeden na miejscu z czosnkiem niedźwiedzim :amam: .Powrót miał być przez Bielsko , ale już po chwili zawróciłem i przejechałem trasę od dupy strony :cross:, taki typowy lans ,powolutku . Niestety około 15 już na zjeździe z przełęczy słonko schowało się za chmurki ,co dało się  odczuć  ,bo w Szczyrku termometr pokazywał 19 st .

LOc3AVakJXNUB60_eUXw9JrFzyJggQy6UcEAnjwY

To już chyba jednak końcówa icon_nuda.gif .

• Like 1

Ja znowu w zimie tam nigdy nie byłem ,bo w zimie mam deprechę :(  . Chociaż jak tam jestem z początkiem sezonu ( jedynego słusznego motocyklowego ) ,to tam jeszcze nie raz na nartach śmigali . 

W dniu 6.11.2018 o 13:37, waludi napisał:

może jeszcze w czwartek Chudów

To napisz o której , ale raczej 15 to max , bo znowu bez świateł ... wiesz :) . I tak aura łaskawa ,dziennie się gdzieś troszkę powłóczę .

W weekend przejechałem puszką naszą Polskę w okolice Kazimierza przez Puławy , a wracałem dołem . Napiszę Wam , że jesteśmy szczęściarzami mieszkając tu gdzie mieszkamy :) . Oczywiście szczęście to ma mieć związek z naszą pasją . Tam krajobrazy są tak nudne jak flaki z olejem .W nawi miałem wbite trasy przez zadupia bo chciałem znaleźć jakąś inspirację ,żeby wrócić tam motocyklem ,bo wiadomo samochodem to tak jak w kondonie :( . Niestety ,fajne klimaty dopiero w okolicach Jury ,a to już nasz komin . W dalszej Polsce widać ,że tereny rolnicze hektary niezmierzone ,a chałupy ??? , na Opolszczyźnie też są rolnicy i wszystko zadbane jakieś takie bardziej bajkowe . Nie kumam o co tutaj chodzi ?? , ale jestem pozytywnie zaszczycony mieszkaniem właśnie tutaj , blisko gór i granicy i z mnóstwem " kominów " , nie tylko tych dymiących  :) .

• Like 1

6 minut temu, powolny napisał:

W dalszej Polsce widać ,że tereny rolnicze hektary niezmierzone ,a chałupy ??? , na Opolszczyźnie też są rolnicy i wszystko zadbane jakieś takie bardziej bajkowe .

Polska była podzielona (zabory:() i w zależności od zaborcy, taki wygląd "chałupy"

Opolszczyzna, to Niemiecki ład i porządek, a na wschód, to już "radziecka cywilizacja" 

Jeszcze trochę wody upłynie, zanim Polska wschodnia, dogoni zachodnią.

43 minuty temu, grzesiek_73 napisał:

Jeszcze trochę wody upłynie, zanim Polska wschodnia, dogoni zachodnią.

A zachodnia znowu jej ucieknie. Tylko cały Śląsk nie był pod zaborami, a do Polski nie należał już znacznie wcześniej. Zresztą Polacy sami się go zrzekli.

3 godziny temu, LBG napisał:

A zachodnia znowu jej ucieknie.

No tak,ale powoli będzie poziom się wyrównywał - w końcu są to "naczynia połączone"

Byłem ostatnio w Bieszczadach i ludzi było OGROM!!!   -  Były korki na drogach, w knajpach o noclegu w okolicach Ustrzyk Górnych,Polańczyka można było pomarzyć (jak w Zakopcu)