Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Tłumik vs koncowka tlumika


patrol13

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, bedzie to moj pierwszy sezon motocyklowy, planuje kupic yamaha yzf r125 / ktm rc125 / aprilia rs4 125 w zaleznosci co bedzie w ciekawej cenie / stanie w mojej okolicy. Bardzo nie podoba mi sie brzmienie orginalnych wydechow, lecz akcesoryjne wydechu juz sa bardzo przyjemne, wiec taki zabieg napewno bede chcial zrealizowac. Teraz pytanie, do dzwieku motocykla, zeby byl bardziej bassowy, wystarczy zakup samej koncowki czy trzeba caly uklad wymienic ? Spotykam sie z roznymi opiniami, wiec pytam tutaj.

 

W zasadzie to jakby byla mozliwosc prosze o zdjecie jakiegos modelu przykladowego co to dokladnie jest koncowka wydechu oraz caly wydech bo naprawde wiedze w tym zakresie mam zerowa. Wydaje mi sie ze koncowka to to co widac, czyli caly wizualnie tlumik, w zalaczonym zdjeciu jest to czesc od czarnego wylotu az do koncowki srebrnej czesci, lecz nie jestem pewien, jesli jestem w bledzie prosze o poprawe.

 

Pozdrawiam :)

Monster Zielony II.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Przyjacielu!

Wyciszenie moto do przepisowych 96 dB jest dla producentów obligo. Bez tego ich wyroby nie dostaną homologacji do poruszania się po drogach publicznych.
Wytłumienie dźwięku silnika polega na zmniejszeniu prędkości wylotowej spalin ... tak w wielkim skrócie. Dodatkowo, aby uzyskać piękne brzmienie używa się różnych wkładów ... nazwijmy je ... głusząco-wibrujących.

Producenci trzymają się wcześniej wspomnianych 96 dB i tutaj nie ma co liczyć na piękne, basowe brzmienie. Odpowiadając na Twoje pytanie ... TAK, dla ładnego brzmienia (czyt. głośniejszego, ale miej świadomość, że jak Cie miśki cupną, to dowód rejestracyjny stracisz) musisz wymienić cały tłumik, bo fabryczne nie posiadają demontowalnych końcówek wydechu. Owszem, w walce o kilogramy możesz wymienić cały układ wydechowy na tytanowy, ale w Twoim przypadku ... po co?

Materiału w necie jest multum, niżej masz taki najbardziej obrazowy ... ja bym go zatytułował ... jeden motór = różne dźwięki :)

 

W wydechach akcesoryjnych masz już możliwość "regulacji" natężenia i barwy dźwięku różnymi, dodatkowymi końcówkami zwanymi potocznie dB killer-ami, a działają na zasadzie zmniejszenia średnicy wylotu spalin. Wpisz w wyszukiwarce hasło "dB killer" i ... czytaj, oglądaj do woli.

A tak przy okazji ustawowych 96 dB ... przyjrzałem sie dokładnie naklejkom na ramie motocykli i ... ja się zdziwiłem, ale to na inny temat ;)

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.