Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Ósemka (rozglądanie się podczas jazdy)


reassor

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie - Mamy nowe rozporządzenie i jest lekki zamot z mojej strony. Instruktor powiedział mi, że nie trzeba się rozglądać jadąc ósemkę. Nie chodzi mi o start przed zadaniem a samą jazdę już w prostokącie.

Patrząc na stare rozporządzenie widać, że gdy te zadania są połączone to występuje stwierdzenie :

3.Slalom wolny
(jazda po łukach w kształcie cyfry 8 i pomiędzy 5 pachołkami ustawionymi na wyznaczonym pasie ruchu)

1) upewnienie się o możliwości jazdy:

a) wykluczenie prawdopodobieństwa spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym,
B) ocena sytuacji wokół pojazdu,
c) płynne ruszenie – łagodne puszczenie sprzęgła, zwiększenie obrotów silnika;

2) 5-krotny przejazd po łukach w kształcie cyfry 8 (w prostokącie 7m x 14m)

3) 2-krotny przejazd pomiędzy 5 bramkami;

4) upewnianie się o możliwości skręcenia;


Sposób wykonania zadania:

a) niepodpieranie się nogami,
B) nienajeżdżanie na linie wyznaczające zadania egzaminacyjne,
c) niepotrącanie pachołków

 

W nowym został tylko sposób wykonania zadania czyli a,b i c

 

Czy ktoś mi to może jakoś palcem pokazać?

Trzeba, czy nie?

 

Jeśli tak to gdzie to jest napisane? a jeśli nie to czym się posiłkować jeśli egzaminator się uprze? 

 

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, reassor napisał:

 

Trzeba, czy nie?

 

Też dyskutowałem na ten temat z instruktorem.Usłyszałem,że nie trzeba i na egzaminie okazało się,że faktycznie nie musisz kręcić dyńką .Zastanawiam się po co analizujesz te rozporządzenia?Wszystkie zadania masz przejechać bez podpierania się i potrącania pachołków.No i przed ruszeniem do kolejnego zadania trzeba się rozejrzeć.Ot,cała filozofia.Jedynie na mieście trza kręcić głową żeby egzaminator po prostu widział ,że się rozglądasz.

Edytowane przez severian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pogoda dopisze, to zapiszę się na 6 kwietnia (pierwszy egzamin). Mam jeszcze 14h do wyrobienia ale to poleci z górki już od piątku :)

A dlaczego analizuję? Wiedza nie boli :)

Zrobiłem 5h na suzuki i 1h na er6n (tak dla porównania). Osiem i slalom wolny już (albo dopiero) pykam. Po mieście też mi w miarę idzie tylko denerwuje mnie spoglądanie przez ramię (martwe pole) co bardziej mnie rozprasza, Dużo więcej widzę w lusterkach poruszając ciałem. I ta jazda przy prawej krawędzie + miganie na zmianę krawędzi na lewą w obrębie jednego pasa. Ale to są niuanse i wszystko do opanowania. Wiadomo, że w realu nikt tak nie jeździ. Sama jazda przy prawej zaprasza miastowych cwaniaków do wyprzedzania na 3-ciego.

Ale to już polemika. Nauczyć się zdać i zapomnieć :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, reassor napisał:

Jak pogoda dopisze, to zapiszę się na 6 kwietnia (pierwszy egzamin). Mam jeszcze 14h do wyrobienia ale to poleci z górki już od piątku :)

A dlaczego analizuję? Wiedza nie boli :)

Zrobiłem 5h na suzuki i 1h na er6n (tak dla porównania). Osiem i slalom wolny już (albo dopiero) pykam. Po mieście też mi w miarę idzie tylko denerwuje mnie spoglądanie przez ramię (martwe pole) co bardziej mnie rozprasza, Dużo więcej widzę w lusterkach poruszając ciałem. I ta jazda przy prawej krawędzie + miganie na zmianę krawędzi na lewą w obrębie jednego pasa. Ale to są niuanse i wszystko do opanowania. Wiadomo, że w realu nikt tak nie jeździ. Sama jazda przy prawej zaprasza miastowych cwaniaków do wyprzedzania na 3-ciego.

Ale to już polemika. Nauczyć się zdać i zapomnieć :P

Poczekaj, aż pojedziesz z instruktorem ćwiczyć stosowanie przeciwskrętu przy 80-100km/h. To jest dopiero wrażenie dla nowicjusza. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, severian napisał:

To zbędna wiedza,która tylko zrobi ci z mózgu owsiankę.Ale jak tam chcesz ...

A ja szanuję ludzi, którzy drążą temat i nie dają sobie zrobić owsianki przez innych.

Później będzie: bo w internetach napisali. A tak sprawdzi u źródła i ma wywalone na indolencję "fachowców".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko,każdy ma swój pomysł na zdanie egzaminu.W moim przypadku wystarczyło słuchać ogarniętego instruktora.Poza tym jestem przekonany,że gdyby wordy w 100% trzymały się tych rozporządzeń to zdawalność byłaby na poziomie  ok.10 %.A autorowi tematu radzę ćwiczyć te ósemki do upadłego bo z moich obserwacji wynika,że 50% kandydatów na kierowcę wykłada się właśnie na tym zadaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim egzaminie również nie trzeba się było rozglądać przy ósemce i i tak też wcześniej mówił mi instruktor (choć kazał na początku wyćwiczyć manewr z rozglądaniem). Generalnie egzaminatorzy, z tego co zaobserwowałem i słyszałem, zwracają dużą uwagę na rozglądanie się przed rozpoczęciem manewru.

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim egzaminie 80% ludzi którzy zdali teorie i przeszli na plac manewrowy oblało na drugim zadaniu a mianowicie na przetoczeniu motocykla 5m !!!!! Pomyślicie że to błahostka? Nic bardziej mylnego. Cały błąd polegał na tym że Ci egzaminowani założyli kask do przetoczenia ale go nie zapieli. Tak, nie zapieli kasku. Należy zapiąć kask i obrócić się za ramię przed manewrem przetoczenia motocykla. Egzaminator nie powie Ci co źle zrobiłeś tylko poprosi o powtórzenie zadania. Nigdy nie wpadniesz że chodzi o zapięcie kasku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, guciokobuch napisał:

Na moim egzaminie 80% ludzi którzy zdali teorie i przeszli na plac manewrowy oblało na drugim zadaniu a mianowicie na przetoczeniu motocykla 5m !!!!! Pomyślicie że to błahostka? Nic bardziej mylnego. Cały błąd polegał na tym że Ci egzaminowani założyli kask do przetoczenia ale go nie zapieli. Tak, nie zapieli kasku. Należy zapiąć kask i obrócić się za ramię przed manewrem przetoczenia motocykla. Egzaminator nie powie Ci co źle zrobiłeś tylko poprosi o powtórzenie zadania. Nigdy nie wpadniesz że chodzi o zapięcie kasku. 

Prowadząc motocykl jestem pieszym. Kto się dał oblać ten trąba.

Obrócić się przez ramię? Nigdy, żadne z moich kursantów tego się u mnie nie uczył i nigdy nie oblał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Egzamin, z wakacji 2015 Word DG.  Egzaminator OK. Od A-Z wyjaśnił czego oczekuje, jak wykonywać manewry w jakiej kolejności, jak zjechać z 8, co można, nie można oraz "po każdym zatrzymaniu, rozejrzyj się", nie mniej nie był pedantyczny. Dodatkowo zezwalał, na "kółko na rozgrzanie się"  wokół litery T.  [nikt nie skorzystał :D]
Ogólna generalna zasada, "jak nic nie mówię, to jest dobrze".
Czyli na 8, czy raczej "prostokącie" nie było wymogu rozglądania się, tak jak mówili instruktorzy.

Przechodząc z 8 na slalom wolny czy dalej, nie było konieczności zatrzymywania się, wiec każdy robił jak mu było wygodniej. 
Jak się zatrzymałeś, to dopiero włączał się wymóg "upewnienia się o możliwości jazdy". Tak więc mi głowa latała jak helikopter, a i tak raz zapomniałem gdy zająłem się poszukiwaniem N, stojąc na środku placu.

Nikt nie uwalił przez "brak upewnienia się".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobnie w Tychach w poniedziałek (11.04)

Robisz sprawdzenie wylosowanych elementów + łańcuch. Siadasz i przygotowanie do jazdy i jedziesz. Zrobiłem "8" i mówi jedź od razu na wolny x2 potem 30tka x2 w międzyczasie hamowanie awaryjne i w wyznaczonym miejscu jak się zawracało i jechało na rozbiegówkę. 1 Błąd popełniłem na przeszkodzie (50) zrobiłem 1 raz dobrze i za drugim pojechałem tą samą stroną bo taki byłem zamotany :D. Powiedział, że druga próba i już było ok. Potem wzniesienie tu mógł mnie uwalić bo się nie rozejrzałem tylko spojrzałem za siebie czy on idzie :D. Na mieście to już formalność. Wystarczy nie walnąć czegoś głupiego no i mieć farta z przechodniami, a najlepiej to puszczać wszystkich :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.