Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

pozbycie się pojazdu bez rejestrowania


papciasmerf

Rekomendowane odpowiedzi

Hej hej

mam pytanko, sprawa wygląda tak, że tydzień temu nabyłem jeżdżącego złoma- starą fiestę. Byłem świadom jego stanu (pojazd od znajomego, pierwszy właściciel od nowości, oryginalny przebieg itp itd). Autko do dopieszczenia i miałem zamiar nim się zająć, jednak sprawy się nieco pokomplikowały i muszę się go pozbyć. Opłaciłem już skarbówkę, nabyłem OC i miałem zamiar na dniach naprawiać samochód aby przeszedł przegląd. Czy bez rejestrowania (mam 30dni od daty zakupy?) mogę je sprzedać komuś, kto je ogarnie? Czy muszę załatwić przegląd, zarejestrować i dopiero wtedy mam możliwość dalszej sprzedaży? Czy mogę je zezłomować? Czy pierw też jest wymagana rejestracja pojazdu?

 

Z góry dzięki za rozwianie wątpliwości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz je sprzedać bez rejestrowania i bez przeglądu.Jedynie jak sprzedasz weź umowę i idź do ubezpieczyciela aby zgłosić sprzedaż pojazdu i przeniesienie OC na xxx właściciela.Bo jak on oleje wszystkie sprawy formalne a ty zgubisz potwierdzenie przeniesienia OC to wdepniesz w kary z UFG i będziesz bulił ciężkie pieniądze i nic cię nie uratuje.Ze złomowaniem nie wiem jak jest ale to kwota ok 450zł za fiestę.Nie wiem jak jest wtedy z OC ale raczej musisz zgłosić ubezpieczycielowi zezłomowanie.

OC jest najważniejsze.Za pozostałe braki zapłacisz tylko jeśli policja złapie jak jeździsz. Dostaniesz mandat za brak przeglądu i przerejestrowania plus dowód raczej zatrzymają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, nfs napisał:

Ze złomowaniem nie wiem jak jest ale to kwota ok 450zł za fiestę.Nie wiem jak jest wtedy z OC ale raczej musisz zgłosić ubezpieczycielowi zezłomowanie.

OC jest najważniejsze.Za pozostałe braki zapłacisz tylko jeśli policja złapie jak jeździsz. Dostaniesz mandat za brak przeglądu i przerejestrowania plus dowód raczej zatrzymają.

Złomowałem w zeszłym roku dwa samochody. Nie pamiętam dokładnie, ale chyba ważne OC było wymagane przy złomowaniu. Oba samochody jeździły do przeglądu rejestracyjnego, a wiec były full legal. Trzeba zwrócić uwagę, czy to na pewno jest zakład posiadający licencję, czy ukryty pośrednik. Jeżeli ukryty pośrednik to truje o złomowaniu, a otrzymujemy tylko normalną umowę kupna/sprzedaży. Formalnie jest OK, ale pośrednik kupuje od nas i płaci o ok. 100 PLN mniej niż na koncesjonowanym złomowcu. Wsiada w auto, jedzie za róg i ma stówę zarobku. Tak samo ma się sprawa, kiedy przejeżdżają ze złomowca lawetą po samochód - stawka za złom jest niższa. Złomowce też mają różne ceny - najwyższe były w Chorzowie starym koło elektrowni (trudno się dodzwonić) oraz złom Barbara w Chorzowie. Tarnowskie Góry miały niższe ceny. Dobre ceny były też na złomowcu w Rudzie Śląskiej koło Urzędu Skarbowego (chyba ulica Kokotek). Dostaje się wtedy wszystkie dokumenty potrzebne do wyrejestrowania samochodu w urzędzie miejskim oraz do wymeldowania w towarzystwie ubezpieczeniowym. Zaletą legalnego złomowania jest otrzymanie reszty składki OC, jakby niewykorzystanej (znów parę groszy). Do złomowania potrzeby jest też właściciel samochodu lub upoważnienie od niego. Ja miałem od żony i było OK. Ponieważ na świecie jest spowolnienie gospodarki, gospodarka Chin ma nadprodukcję stali, co ma przełożenie na cenę skupu złomu i tak w lipcu 2015 1 kg kosztował 75 groszy, a w listopadzie tylko 35 groszy. W efekcie za Tico dostałem w lipcu tyle samo co za Mondeo w listopadzie, czyli ok. 450 PLN..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, LBG napisał:

Zaletą legalnego złomowania jest otrzymanie reszty składki OC, jakby niewykorzystanej (znów parę groszy). 

Hm czyli mam rozumieć, że dostanę zwrot OC? Wykupiłem w AXA'ie od 12 marca i mam to rozłożone na 12 rat. Ogólnie to miałem zamiar zająć się tym samochodem jednak sprawy się pokomplikowały i autko generalnie zawadza. Jakbym dostał zwrot OC (400zł) plus złomowanie (~450zł) to akurat nic bym nie stracił :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja dostałem za ok miesiąc. Bo przy złomowaniu samochód zostaje skasowany, więc mu i nie potrzebne OC. Przy sprzedaży OC przechodzi na następnego właściciela. Złomowiec wystawia specjalny dokument, który służy do wyrejestrowania samochodu z Urzędu Komunikacji i wypowiedzenie OC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz go trzymać dłużej i nie rejestrować.Ja tak trzymam np skutera co wiem że go sprzedam i nie rejestruje.Jak przyjdzie pora to go sprzedam i kupujący dostanie dwie umowy.Jednak jak policja mnie zatrzyma to mogę dostać mandat za nieprzerejestrowanie plus zatrzymanie dowodu.Jednak w OC zgłosiłem zmianę właściciela i jest to oczywiście pilnowane płacone.Przeglądu może nie mieć bo nikt tym po drogach publicznych nie jeździ i może być np pół roku przerwy nie musi być ciągłość przeglądu.Niedawno za rządów PO miały być zmiany w przeglądach.Miały bardzo podrożeć plus zdjęcia kartoteka fotograficzna pojazdu przy przeglądzie.Dodatkowo wysokie kary za brak w ciągłości (np 1 dzień bez przeglądu) i  jakieś chore pomysły.

Ale wygląda że do następnych wyborów na razie mamy to z głowy.Choć wyglądało że zostanie to w bardzo krótkim okresie czasu wcielone w życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie niech stoi, bo jakoś zawsze sztywno się trzymałem 30dni a teraz czytam tutaj i w Internetach i rzeczywiście jest napisane tak jak mówisz, w takim razie dzięki za cenne wskazówki :)

Jeszcze co do OC. Lekko przyspałem, bo praca w delegacjach i człowiek nieogarnięty... OC na tego złoma kończyło mi się 13marca, nowe przez internet wykupiłem 12marca w AXA. Parę dni temu dostałem świstek z PZU odnośnie poprzedniego OC, że przechodzi na mnie i blablabla.. Swego czasu przy zakupie samochodu od razu rezygnowałem z OC poprzedniego właściciela, jednak teraz wyszło jak wyszło... Do tego dochodzi świadomość, że jak rezygnowałem z OC swojego poprzedniego auta (też w AXA) to zaznaczałem żeby nie przechodziło na następnego właściciela i jest to po prosto koniec OC w tejże ubezpieczalni na ten samochód i OC nie przeszło na znajomego, który mój samochód nabył. Łudziłem się lekko, że spotka mnie to samo, pomijając, że sam zaspałem z wypowiedzeniem OC od poprzedniego właściciela. 

Czy w tym przypadku jak pojadę do PZU w celu rezygnacji OC to coś wskóram czy już po ptokach i będę ubezpieczony w dwóch różnych ubezpieczalniach? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Zgodnie z art. 78 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczajacym 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu, zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym. Za niedotrzymanie tego terminu, w chwili obecnej kary nie są przewidziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiele lat temu koleżanka sprzedała samochód i nie zgłosiła tego w wydz. komunikacji a nabywca nie przerejestrował. Po miesiącu w czasie rutynowej kontroli policmajster znalazł w samochodzie narkotyki - jakaś chyba tylko trawka. Koleżanka przez 6 miesięcy wzywana na przesłuchania, kłopoty, nerwy, no ale dali jej spokój a nowy właściciel usłyszał policyjny argument, że celowo i świadomie nie rejestrował pojazdu, by używać go w celach przestępczych.

To taki tylko przykładzik jak różne, trudne do wymyślenia mogą być konsekwencje olewania nawet tak lekkich przepisów.

A w ogóle skąd taki pomysł by nie rejestrować? Oszczędności czy 2 godziny czasu w urzędzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.