Jump to content
Forum Śląskich Motocyklistów

pozbycie się pojazdu bez rejestrowania


papciasmerf
 Share

Recommended Posts

Hej hej

mam pytanko, sprawa wygląda tak, że tydzień temu nabyłem jeżdżącego złoma- starą fiestę. Byłem świadom jego stanu (pojazd od znajomego, pierwszy właściciel od nowości, oryginalny przebieg itp itd). Autko do dopieszczenia i miałem zamiar nim się zająć, jednak sprawy się nieco pokomplikowały i muszę się go pozbyć. Opłaciłem już skarbówkę, nabyłem OC i miałem zamiar na dniach naprawiać samochód aby przeszedł przegląd. Czy bez rejestrowania (mam 30dni od daty zakupy?) mogę je sprzedać komuś, kto je ogarnie? Czy muszę załatwić przegląd, zarejestrować i dopiero wtedy mam możliwość dalszej sprzedaży? Czy mogę je zezłomować? Czy pierw też jest wymagana rejestracja pojazdu?

 

Z góry dzięki za rozwianie wątpliwości ;)

Link to comment
Share on other sites

Możesz je sprzedać bez rejestrowania i bez przeglądu.Jedynie jak sprzedasz weź umowę i idź do ubezpieczyciela aby zgłosić sprzedaż pojazdu i przeniesienie OC na xxx właściciela.Bo jak on oleje wszystkie sprawy formalne a ty zgubisz potwierdzenie przeniesienia OC to wdepniesz w kary z UFG i będziesz bulił ciężkie pieniądze i nic cię nie uratuje.Ze złomowaniem nie wiem jak jest ale to kwota ok 450zł za fiestę.Nie wiem jak jest wtedy z OC ale raczej musisz zgłosić ubezpieczycielowi zezłomowanie.

OC jest najważniejsze.Za pozostałe braki zapłacisz tylko jeśli policja złapie jak jeździsz. Dostaniesz mandat za brak przeglądu i przerejestrowania plus dowód raczej zatrzymają.

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, nfs napisał:

Ze złomowaniem nie wiem jak jest ale to kwota ok 450zł za fiestę.Nie wiem jak jest wtedy z OC ale raczej musisz zgłosić ubezpieczycielowi zezłomowanie.

OC jest najważniejsze.Za pozostałe braki zapłacisz tylko jeśli policja złapie jak jeździsz. Dostaniesz mandat za brak przeglądu i przerejestrowania plus dowód raczej zatrzymają.

Złomowałem w zeszłym roku dwa samochody. Nie pamiętam dokładnie, ale chyba ważne OC było wymagane przy złomowaniu. Oba samochody jeździły do przeglądu rejestracyjnego, a wiec były full legal. Trzeba zwrócić uwagę, czy to na pewno jest zakład posiadający licencję, czy ukryty pośrednik. Jeżeli ukryty pośrednik to truje o złomowaniu, a otrzymujemy tylko normalną umowę kupna/sprzedaży. Formalnie jest OK, ale pośrednik kupuje od nas i płaci o ok. 100 PLN mniej niż na koncesjonowanym złomowcu. Wsiada w auto, jedzie za róg i ma stówę zarobku. Tak samo ma się sprawa, kiedy przejeżdżają ze złomowca lawetą po samochód - stawka za złom jest niższa. Złomowce też mają różne ceny - najwyższe były w Chorzowie starym koło elektrowni (trudno się dodzwonić) oraz złom Barbara w Chorzowie. Tarnowskie Góry miały niższe ceny. Dobre ceny były też na złomowcu w Rudzie Śląskiej koło Urzędu Skarbowego (chyba ulica Kokotek). Dostaje się wtedy wszystkie dokumenty potrzebne do wyrejestrowania samochodu w urzędzie miejskim oraz do wymeldowania w towarzystwie ubezpieczeniowym. Zaletą legalnego złomowania jest otrzymanie reszty składki OC, jakby niewykorzystanej (znów parę groszy). Do złomowania potrzeby jest też właściciel samochodu lub upoważnienie od niego. Ja miałem od żony i było OK. Ponieważ na świecie jest spowolnienie gospodarki, gospodarka Chin ma nadprodukcję stali, co ma przełożenie na cenę skupu złomu i tak w lipcu 2015 1 kg kosztował 75 groszy, a w listopadzie tylko 35 groszy. W efekcie za Tico dostałem w lipcu tyle samo co za Mondeo w listopadzie, czyli ok. 450 PLN..

Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, LBG napisał:

Zaletą legalnego złomowania jest otrzymanie reszty składki OC, jakby niewykorzystanej (znów parę groszy). 

Hm czyli mam rozumieć, że dostanę zwrot OC? Wykupiłem w AXA'ie od 12 marca i mam to rozłożone na 12 rat. Ogólnie to miałem zamiar zająć się tym samochodem jednak sprawy się pokomplikowały i autko generalnie zawadza. Jakbym dostał zwrot OC (400zł) plus złomowanie (~450zł) to akurat nic bym nie stracił :D 

Link to comment
Share on other sites

Tak, ja dostałem za ok miesiąc. Bo przy złomowaniu samochód zostaje skasowany, więc mu i nie potrzebne OC. Przy sprzedaży OC przechodzi na następnego właściciela. Złomowiec wystawia specjalny dokument, który służy do wyrejestrowania samochodu z Urzędu Komunikacji i wypowiedzenie OC.

Link to comment
Share on other sites

Możesz go trzymać dłużej i nie rejestrować.Ja tak trzymam np skutera co wiem że go sprzedam i nie rejestruje.Jak przyjdzie pora to go sprzedam i kupujący dostanie dwie umowy.Jednak jak policja mnie zatrzyma to mogę dostać mandat za nieprzerejestrowanie plus zatrzymanie dowodu.Jednak w OC zgłosiłem zmianę właściciela i jest to oczywiście pilnowane płacone.Przeglądu może nie mieć bo nikt tym po drogach publicznych nie jeździ i może być np pół roku przerwy nie musi być ciągłość przeglądu.Niedawno za rządów PO miały być zmiany w przeglądach.Miały bardzo podrożeć plus zdjęcia kartoteka fotograficzna pojazdu przy przeglądzie.Dodatkowo wysokie kary za brak w ciągłości (np 1 dzień bez przeglądu) i  jakieś chore pomysły.

Ale wygląda że do następnych wyborów na razie mamy to z głowy.Choć wyglądało że zostanie to w bardzo krótkim okresie czasu wcielone w życie.

Link to comment
Share on other sites

W takim razie niech stoi, bo jakoś zawsze sztywno się trzymałem 30dni a teraz czytam tutaj i w Internetach i rzeczywiście jest napisane tak jak mówisz, w takim razie dzięki za cenne wskazówki :)

Jeszcze co do OC. Lekko przyspałem, bo praca w delegacjach i człowiek nieogarnięty... OC na tego złoma kończyło mi się 13marca, nowe przez internet wykupiłem 12marca w AXA. Parę dni temu dostałem świstek z PZU odnośnie poprzedniego OC, że przechodzi na mnie i blablabla.. Swego czasu przy zakupie samochodu od razu rezygnowałem z OC poprzedniego właściciela, jednak teraz wyszło jak wyszło... Do tego dochodzi świadomość, że jak rezygnowałem z OC swojego poprzedniego auta (też w AXA) to zaznaczałem żeby nie przechodziło na następnego właściciela i jest to po prosto koniec OC w tejże ubezpieczalni na ten samochód i OC nie przeszło na znajomego, który mój samochód nabył. Łudziłem się lekko, że spotka mnie to samo, pomijając, że sam zaspałem z wypowiedzeniem OC od poprzedniego właściciela. 

Czy w tym przypadku jak pojadę do PZU w celu rezygnacji OC to coś wskóram czy już po ptokach i będę ubezpieczony w dwóch różnych ubezpieczalniach? :) 

Link to comment
Share on other sites

Z automatu nie przedłuży się polisa z poprzedniego właściciela.Zawsze możesz wypowiedzieć jedną polisę jeśli masz dwie.

Zapłacisz tylko część składki od przedłużenia do wypowiedzenia.W pzu koszt dzwonienia na infolinie to 10zł.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Zgodnie z art. 78 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczajacym 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu pojazdu, zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym. Za niedotrzymanie tego terminu, w chwili obecnej kary nie są przewidziane.

Link to comment
Share on other sites

wiele lat temu koleżanka sprzedała samochód i nie zgłosiła tego w wydz. komunikacji a nabywca nie przerejestrował. Po miesiącu w czasie rutynowej kontroli policmajster znalazł w samochodzie narkotyki - jakaś chyba tylko trawka. Koleżanka przez 6 miesięcy wzywana na przesłuchania, kłopoty, nerwy, no ale dali jej spokój a nowy właściciel usłyszał policyjny argument, że celowo i świadomie nie rejestrował pojazdu, by używać go w celach przestępczych.

To taki tylko przykładzik jak różne, trudne do wymyślenia mogą być konsekwencje olewania nawet tak lekkich przepisów.

A w ogóle skąd taki pomysł by nie rejestrować? Oszczędności czy 2 godziny czasu w urzędzie ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.