Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Jaki wybrać prostownik do motocykla?


korfanty

Rekomendowane odpowiedzi

4V? obawiam się że bez dedykowanego będziesz miał z nim problem. automaty nastawione są na 6V lub 12V

nawet jakby szukać od wkrętarki to coś 4,8V były (niby to 0,8 V ale jakoś mało ogniw) - co to za cudo?

edit: znalazłem takie aqu

http://jme.com.pl/akumulatory-baterie-zasilacz/337-akumulator-zelowy-4v-3ah.html

napięcie ładowania trybie cyklicznym: 4,8-4,95V
napięcie ładowania ciągłe: 4,55-4,6V

Typowy motocyklowy Ci go zagotuje.

edit2:

Z braku laku próbowałbym dodać 2V spadek napięcia diodami (zenera są 1,8V i 2,4V)

zwykłe diody krzemowe w kierunku przewodzenia dają 0,6V a diody shotky'ego 0,3V.

Można próbować robić ulepa (albo zlecić zrobienie zasilacza dedykowanego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co takie kombinacje? Z diodami będzie miał problem, aby znaleźć takie na odpowiedni prąd i ich nie popalić. Nie mówiąc o robieniu dedykowanego zasilacza.

Ja bym użył ładowarki do telefonu na 5V. Większość zwykłych i wszystkie USB. Jeśli by to miał być zwykły prostownik samochodowy na 12V to wystarczy zrobić dzielnik napięcia np. z trzech szeregowo połączonych żarówek i aku podpiąć równolegle z jedną z nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co takie kombinacje? Z diodami będzie miał problem, aby znaleźć takie na odpowiedni prąd i ich nie popalić. Nie mówiąc o robieniu dedykowanego zasilacza.

Ja bym użył ładowarki do telefonu na 5V. Większość zwykłych i wszystkie USB. Jeśli by to miał być zwykły prostownik samochodowy na 12V to wystarczy zrobić dzielnik napięcia np. z trzech szeregowo połączonych żarówek i aku podpiąć równolegle z jedną z nich.

1. ładowarka do telefonu (może wycisnąć około 1,5A z napięciem 5,5V - bo je podnoszą aby zwiększyć prąd ładowania) trochę dużo na taki aqu - ale przy dobrym doborze może się udać

2. żarówki - ilu watowe zaproponujesz. Dlaczego pytam, bo akumulator jest na tyle dużym obciążeniem że rozwali misterny układ podziału prądu i napięcia (napięcie na żarówce z akumulatorem nie będzie w wysokości 1/3) /mam rację?/ a przy nierównym podziale dojdzie jeszcze nieliniowość żarówki.

3. co do kombinacji - może i masz rację, mam trochę wypaczone spojrzenie bo dla mnie zmontowanie stablilizatora prądu na 0,1C czyli 600mA i dorzucenie układu pomiaru dojścia do napięcia 4,9V i odcięcie nie jest problemem (technik elektronik z wykształcenia i elektronik hobbysta z zamiłowania) - więc elementy dla mnie oczywiste nie muszą być oczywiste dla innych. Wydawało mi się tylko, że zdobycie diod i wstawienie je w szereg jest najprostszym rozwiązaniem, bo można je nawet na kostkach elektrycznych poskręcać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź sobie coś takiego: https://www.motointegrator.pl/produkty/1353383-prostownik-ideal-smart4

Ma dwa zakresy napięcia ładowania 6 i 12V.

Do akumulatorów motocyklowych nie potrzeba Ci lepszeog.

nie proponuj mu do akumulatora 4V (który nie powinien przekroczyć 4,95V) ładowarki 6V która wyłączy się przy 7-7,1V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładowarki modelarskie (te inteligentne) oferują szeroki wachlarz rodzajów akumulatora, napięć, możesz ograniczać max prąd, a one i tak podczas ładowania schodzą powoli do zera, pokazują ile mAh "wcisnęły" w aku itp, mają tryby rozładowywania, a także formowania.

Z racji posiadania zarówno kwasówek, jak i żelówek, używam ładowarkę Turnigy Accucell 6 - poczytaj, może polubisz.

Ładuje

LiPo/LiFe 1-6S

NiMH/NiCd 1-15S

Lead Acid 2-20V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.