Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Osoby niesłyszące/słabosłyszące na motocyklach


flashar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od pewnego czasu czasu świta mi pewien zamysł, aby pokazać wszem i wobec że osoby niesłyszące/niedosłyszące nie są takim "złem koniecznym na drogach"..

 

W związku z tym pytanie/prośba, aby zgłosiły się do mnie osoby, które mają wyżej wymienioną "wadę ", w celu zrealizowania pewnego projektu..

 

Warunkiem koniecznym rozpoczecia jest zgłoszenie kilku/kilkunastu osob, jeżdzacych czynnie na moto, posiadających prawo jazdy kat A., które są użytkownikami jakiegokolwiek systemu wspomagającego słuch (np aparat słuchowy, implant), lub nie uzywają żadnego systemu ale mają znaczny niedosłuch/calkowita głuchotę

 

Jest to narazie BAAARDZO luźny zamysł, który nie wiadomo czy się powiedzie - nie wiem nawet ile w kręgu motocyklistów jest takich osób.. może nie ma wcale?

 

Interesuje mnie również wasza opinia nt tego czy:

1.) prowadzenie moto przez osoby nieslyszące (tudzież niepełnosprawne z innych przyczyn) jest bezpieczne (tak dla drivera, jak i innych uczestników ruchu)..

 

2) czy macie do czyneineia z takimi osobami, i jak wyglądają wasze relacje na tle czysto towarzyskim

 

3) czy jeśli taka osoba pojawiłaby się w waszej grupie (np na spontanie na salmopol), czulibyscie się niepewnie? Czy w jakikolwiek sposób to by was ograniczało?

 

z góry dzięki za wszelkei komentarze :)

btw. prosba o jak najbardziej kulturane komentarze :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec kulturalnie odpowiadam. mam kolege ktory jest na wozku i jezdzi lepiej (samochodem przystosowanym) niz wiekszosc ludzi ktorych znam. nie znam ludzi nieslyszacych i niemam nic przeciwko temu zeby osoby z jakakolwiek niesprawnoscia nie mogly prowadzic pojazdow pod warunkiem ze maja dryg do tego a nie jak w wiekszosci przypadkow kto ma kase ten moze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam osobę, która nie słyszy na jedno ucho. Nie nosi aparatu, ale też nie kryje się z tym, że nic nie słyszy na to ucho. Bardzo dobry kierowca. Od dwóch sezonów również motocyklista. On się do tego chyba przyzwyczaił. Większym dyskomfortem jest chyba fakt, że czasem mówię do złego ucha i mnie nie słyszy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc w tym temacie trudno nie wspomnieć o Monice Jaworskiej, bardzo utytułowanej zawodniczce sportów motorowych na arenie krajowej, jak również międzynarodowej. Jak widać jej problemy ze słuchem w żaden sposób nie wpływają na możliwość jazdy motocyklem i osiągania dobrych wyników. Jeśli chodzi o mnie również nie miałbym żadnych przeciwskazań, aby z taką osobą podróżować, bo niby czemu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadałem takie pytania, bo często słyszę jak osoby całkowicie zdrowe wypowiadają sie na temat os niepełnosprawnych za kierownicą. Głównym argumentem przeciw osobom niesłyszącym jest brak reakcji na sygnał akustyczny karetki/policji/straży - z czym w pewnym sensie sie zgadzam.

Poza tym równie często słyszę że osoby niesłyszące nie słyszą silnika - zatem żle operują przełożeniami...

 

Oczywiście na oba zarzuty mam odpowiedzi:

- mimo ze os. niesłyszące nie słysza sygnału, to szybciej reagują na drodze, ponieważ mają bardziej wyczulony wzrok (zmysł obserwacji) - wczesniej zauważą błyski, niestandardowe zachowanie innych uczestników ruchu..

- natomiast co do niesłyszenia silnika (czy to samochód, czy motocykl) - wyczulony jest również zmysł dotyku/czucia - czyli wszelkie wibracje od silnika o wiele dokładniej przekazuja informacje o obrotach, niż hałas powodowany "wyciem silnika"..

 

Cieszy mnie wasze podejście do tematu - sądziłem że będzie bardziej brutalne.. choć oczywiście narazie tylko 3 os. się wypowiedziały więc pewnie nie jest to opinia większości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.