Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Porada


wirus

Rekomendowane odpowiedzi

Ha, bezobsługowe. Mój kolega, garażowiec, twierdzi, ze w bezobsługowych jest zakaz otwierania, co powoduje, ze nie można uzupełniać wody destylowanej. Twierdzi, ze większość tzw bezobsługowych akumulatorów była sucha i po uzupełnieniu wody/elektrolitu odżyły. Pytanie: czy były słabe, bo wyparowała woda, czy wyparowała, bo już miały zwarcia wewnętrzne?

Ja się spotkałem z dwoma definicjami bezobsługowych, a mianowicie, że były bezobsługowe wg normy DIN bodajże 45 500 i wymagały "tylko" uzupełniania woda destylowana. A o ile pamiętam, to w starych, tych czarnych z bakelitu i łącznikami cel na zewnątrz tez się tylko wodę uzupełniało. WIĘC CO TO ZA BEZOBSŁUGOWOŚĆ?! Niedawno czytałem, że prawdziwy bezobsługowy to taki, który nie ma połączenia z atmosferą i dzięki temu można go montować w każdym położeniu; np. gelowe.

 

Reasumując: wydaje mi się, że jeżeli mam uzupełniać tak czy tak tę wodę destylowana, to lepiej w przystosowanych do tego celów akumulatorach obsługowych, niż odklejając na siłę zaklejone/zaspawane korki. Ale w sumie nie mam zdania wyrobionego; żelowy pół roku po upływie gwarancji mi szlag trafił, więc chyba wrócę do tradycyjnych, np. z tej firmy, która Danvield polecał lub VARTA.

 

W samochodzie mam natomiast bezobsługowe i jest OK.

W Hondzie CBR 1000F akumulator jest w niefortunnym miejscu, umieszczony w strudze gorącego powietrza z nad głowicy co powoduje przyspieszone parowanie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem jakiegoś "bezobsługowca"  

Jak dobrze pamietam M-line fakt  jeden z najtańszych :) chyba 10Ah do fazera 600, wytrzymał 4 lata nie wyciagany na zime z moto, poszedł z maszyna do nastepnego właściciela.

Brak problemow z rozruchem, wiadomo po zimie ładowanie i na tym sie sprawa konczyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.