Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Naprawa motocykla na swój koszt, bez wycenienia jego szkód. Pytanie do osób pracujących w ubezpieczalniach.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, sytuacja ma się tak

mój kochany motocykl stoi już nie używany ok 1,5 roku ponieważ miałem na nim wypadek.

 

Ciągle trwa sprawa odnośnie wypadku i z tego tytułu nie mogę się ubiegać o odszkodowanie.

 

I moje pytanie jest takie czy bez wizyty rzeczoznawcy itd mogę naprawić go bym mógł się nim poruszać po drogach i zrobić przegląd techniczny. Np. udokumentuje zdjęciami wszystko + zostawię stare części które wymienię.

 

I czy później po naprawie będę mógł się ubiegać o odszkodowanie, skoro ze stanu niesprawnego zostanie przywrócona jego sprawność potwierdzona przeglądem technicznym?

 

Jest to dla mnie ważne bo motocykl swoje już stoi, nie wiadomo kiedy się skończy rozprawa.

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rzeczoznawca był to zobaczyć po szkodzie? Jesli nie to wezwij go, niech zrobi oględziny, i później na tej podstawie będziesz się ubiegać o odszkodowanie. Jeśli naprawisz bez wcześniejszego zobaczenia sprzęta przez rzeczoznawcę i porobienia zdjęć uszkodzeń to będziesz sobie mógł pogwizdać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczoznawcy na pewno nie było, jak sprawa toczy się jeszcze w sądzie. Co za tym idzie rzeczoznawca z firmy X nie pojawi się na oględzinach gdyż nie jest zgłoszona szkoda.

Jeśli chodzi o naprawienie pojazdu jest to możliwe, tylko musiałbyś udokumentować swoją naprawę fakturami oraz kosztorysem naprawy przez zakład naprawczy. Lecz wszystko zależy w jakich okolicznościach doszło do zdarzenia oraz czy osoby prowadzące były oczywiście trzeźwe. W przypadku kiedy miałbyś AC, mógłbyś naprawić pojazd z własnej polisy. Natomiast w momencie ustalenia sprawcy załatwić tzw. regres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w ten sposób, lecz tak jak pisałem wcześniej odnośnie okoliczności zdarzenia jak i trzeźwość osób prowadzących pojazdy. 

Jeśli przystąpisz do naprawy pojazdu, musiałbyś wycenić faktyczną wartość pojazdu. W przypadku szkody z OC sprawcy naprawa jest opłacalna do 100% wartości pojazdu.

W przypadku jeśli naprawa przekracza wartość pojazdu jest rozliczana jako szkoda całkowita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby wziąść na własny koszt rzeczoznawce który wyceniłby obecnie szkody z motocykla? Żeby papierkowo się zgadzało, bo ja sam sobie spisałem listę części które uległy uszkodzeniu, znalazłem na motorismo ceny oryginalnych części do hondy i cena samych części przekracza wartość motocykla.

A robienie tego motocykla jeszcze w firmie naprawczej już wgl by mi się nie opłacało a samemu spokojnie bym sobie to ogarnął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja. Wiem chociażby jak w pzu byłem po wypadku na komisji i dali mi za pierwszą wizytą 10% bodajże uszczerbku.. i ze jak mi nie pasuje do moge sie odwołać do sądu...

A tak naprawdę wystarczyło do nich zanieść pismo, że się nie zgadzam i miałem wtedy kolejne komisje i w końcu wyszło mi jakoś 45% uszczerbku.

 

Żyjemy w popieprzonym kraju, chyba pójde po ubezpieczalniach się popytać co w takiej sytuacji mogę zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczoznawcy na pewno nie było, jak sprawa toczy się jeszcze w sądzie. Co za tym idzie rzeczoznawca z firmy X nie pojawi się na oględzinach gdyż nie jest zgłoszona szkoda.

Jeśli chodzi o naprawienie pojazdu jest to możliwe, tylko musiałbyś udokumentować swoją naprawę fakturami oraz kosztorysem naprawy przez zakład naprawczy. Lecz wszystko zależy w jakich okolicznościach doszło do zdarzenia oraz czy osoby prowadzące były oczywiście trzeźwe. W przypadku kiedy miałbyś AC, mógłbyś naprawić pojazd z własnej polisy. Natomiast w momencie ustalenia sprawcy załatwić tzw. regres.

 

 

Widzę, że wiesz, że gdzieś dzwoni ale nie do końca w którym kościele. Szkodę można zgłosić bez ustalenia winy. Przeprowadzenie oględzin przez rzeczoznawcę i wycena szkody wcale nie przesądza o przyjęciu odpowiedzialności przez Zakład Ubezpieczeń. Mało tego, można zgłosić szkodę nie znając sprawcy. I nie są to zasłyszane informacje, czysty empiryzm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt mój błąd że zapomniałem dodać o przyjęciu przez TU odpowiedzialności za szkodę.

Grzesiek CBR zadzwoń do swojej firmy ubezpieczeniowej, opisz problem może coś pomogą.

Słyszałem że można zgłosić ze swojej policy OC (jako szkoda tymczasowa) wtedy będziesz miał oględziny. Ale ile w tym jest prawdy nie wiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, sytuacja ma się tak

mój kochany motocykl stoi już nie używany ok 1,5 roku ponieważ miałem na nim wypadek.

 

Ciągle trwa sprawa odnośnie wypadku i z tego tytułu nie mogę się ubiegać o odszkodowanie.

 

I moje pytanie jest takie czy bez wizyty rzeczoznawcy itd mogę naprawić go bym mógł się nim poruszać po drogach i zrobić przegląd techniczny. Np. udokumentuje zdjęciami wszystko + zostawię stare części które wymienię.

 

I czy później po naprawie będę mógł się ubiegać o odszkodowanie, skoro ze stanu niesprawnego zostanie przywrócona jego sprawność potwierdzona przeglądem technicznym?

 

Jest to dla mnie ważne bo motocykl swoje już stoi, nie wiadomo kiedy się skończy rozprawa.

 

Pozdrawiam

 

 

1. zwrócić się do policji o podanie danych ubezpieczyciela drugiego uczestnika

 

2. jeśli ma Pan numer rejestracyjny pojazdu 2 uczestnika to można sprawdzić ubezpieczenie na stronie:

 

https://zapytania.oi.ufg.pl/SASStoredProcess/guest?with=zpp1

 

3. mając numer polisy OC zgłosić szkodę do Ubezpieczyciela

 

4. po otrzymaniu kalkulacji i ustaleniu czy szkoda jest całkowita czy częściowa - może Pan podjąć decyzję co do dalszego losu motocykla

 

Z OC może Pan naprawić moto jeśli koszt naprawy nie przewyższa jego wartości przed wypadkiem. Przy naprawie lepiej zostawić faktury, ale to nie powinno decydować o przyznaniu i wysokości odszkodowania.

 

W przypadku pytań proszę o kontakt - doardzimy panu co i jak nalezy zrobić w sprawie.

 

Jeśli doznał Pan obrażeń ciała to również proszę zgłosić szkodę z OC (pewnie ją zawieszą do rozstrzygnięcia) oraz z NNW (pracownicze, w moto).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.