Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

2014-03-27 Zabrze


DANVIELD

Rekomendowane odpowiedzi

Dzis ok 17 doszło do wypadku na ul. Goethego z Zabrzu, na wysokości dworca autobusowego.
W bok autobusu komunikacji miejskiej wjechała R1. Motocykl dosłownie wbił się w przegub. 

Motocyklista chwile przedtem z dośc duża szybkoscia minał kilka aut i prawdopodobnie nie zauwazył autobusa który skrecał na dworzec.
P3277358.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Ten odcinek drogi jest niesamowicie zatłoczony - przez autobusy, busy, samochody, pieszych, którzy na całej długości drogi przechodzą przez drogę. Tam się nie da zapier..ć, bo jest tak duże natężenie wszelakiego ruchu. ZAWSZE w takich miejscach trzeba szczególnie uważać. Ja tamtędy kilka razy dziennie przejeżdżam - to nie jest miejsce na brawurę. W tym miejscu należy się spodziewać, że autobusy wjeżdżają i wyjeżdżają na dworzec autobusowy. Nie wierzę, by kierowca autobusu umyślnie zajechał komuś drogę. Tam autobusy wloką się jak żółwie - to nie mógł być gwałtowny manewr skrętu, albo zmiany pasa. Nie osądzam całej tej sytuacji, myślę jednak, że gdyby wszyscy uczestnicy zdarzenia w chwili wypadku zachowali bezpieczną prędkość, odpowiednią do panujących warunków, to do zdarzenia zapewne by nie doszło. I proszę nie mylić bezpiecznej prędkości z dozwoloną maksymalną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety KRD jednoznacznie określa w tym przypadku winnego. Przepisy są bezduszne i nie przewidują wyjątków. Być może rutyna, pośpiech zgubiły kierowcę autobusu. Szkoda. 

My możemy dyskutować, dywagować. Na miejscu były odpowiednie służby, na pewno bez cienia wątpliwości określili winowajcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno temu mnie uczyli, że długie pojazdy mogą skręcać w lewo z prawego pasa (i w prawo z lewego).

tyż prawda

 

edit:

onkel, a tak z ciekawości masz jakieś kategorie prawa jazdy na coś większego?

tak pytam, bo ja mam tylko A i B i na kursie chyba mnie nie uczyli o możliwości zawracania dużymi gabarytami zahaczając o inne pasy..., w sumie to logiczne, no ale dowiedziałem się tego nie na kursie...

może taki człowiek co ma tylko A, ewentualnie B nawet nie jest o tym uczony??? tak sobie gdybam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety KRD jednoznacznie określa w tym przypadku winnego. Przepisy są bezduszne i nie przewidują wyjątków. Być może rutyna, pośpiech zgubiły kierowcę autobusu. Szkoda. 

My możemy dyskutować, dywagować. Na miejscu były odpowiednie służby, na pewno bez cienia wątpliwości określili winowajcę.

Może tak byc jezeli policja stwierdzi że kierowca autobusu wykonywał manewr skretu nie upewniając sie czy nie jest "wyprzedzany"(wtedy jego wina)

Natomiast jezeli uznaja że motocyklista nie miał prawa wyprzedzac w tym miejscu (skrzyzowanie etc) to sprawa jest prosta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na szybciora taki zapis w KRD - co prawda, odnosi się do autobusu szkolnego, ale możne i do normalnych też?

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do miejsca postoju autobusu szkolnego, jest obowiązany:

  • zatrzymać się, o ile kierujący tym autobusem podał sygnał zatrzymania;
  • zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu tym autobusem wjazd na jezdnię lub sąsiedni pas ruchu, o ile sygnalizuje on zamiar wykonania takiego manewru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

badz co badz Shreku ma sporo racji. Czy jedziesz puszka czy na moto autobusiarze sa przejebani,jeszcze gorsi niz tirowcy.Jezdza jak chca, zmieniaja pas w ostatniej chwili i kierunkowskas wlaczaja juz w chwili wykonywania manewru a nie przed, wlanczaja sie do ruchu jak swiete krowy, smrodxza tymi zlomamy ze zdechnac mozna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz oni pracują pod ogromną presją. Mają napięty rozkład jazdy, nierzadko nie zmieniający się przez lata. Kiedyś można było z Katowic do Zabrza przejechać dużo szybciej. W między czasie przybyło świateł, są masakryczne korki - a ich czas przejazdu nie uległ zmianie od lat. Zazwyczaj na przystanek końcowy przyjeżdżają spóźnieni i zamiast skorzystać z przysługującej przerwy, muszę robić kolejne i kolejne kółko. 

To w żaden sposób nie tłumaczy ich zachowań na drodze. Jednak bogatsi o tą wiedzę nieco łagodniej powinniśmy ich traktować na drodze, może bardziej wyrozumiale? Nie bez powodu ustawodawca dał autobusom pewne przywileje na drodze. Więcej wyrozumiałości i tolerancji na drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ktos zajezdza mi droga nie jestem wyrozumialy. Wczoraj jade na moto z roboty do domu, na drodze z katowic do mikolowa przed piotrowicami jest wiadukt, przed tym wiaduktem stoi jeden tir wiec mijam go swoim lewym pasem, a tam nagle wyjezdza z prawego psa inny tir skreca sobie w lewo i wali przed podwojna ciagla na przeciwny kierunek ruchu...!!! Ledwo wychamowalem, wyrobilem sie na pare metrow przed tym s***m!! gdybym mial poprzedni niehamujacy motocykl bylo by po mnie, w***l bym sie w tira lamiacego wszystkie przepisy jakie w tamtym miejscu dalo sie zlamać.Mysle czy nie zamontowac kamery,gdybym to nagrał pojechal bym prosto na policje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Długi gsxf

MisterTwister nie zgadzam się z Tobą bowiem wszyscy mają obowiązek przestrzegać PRD!!! Duży czy mały to bez znaczenia. Autobusy wymuszają na potęgę (nie wszyscy ale zdecydowania większość). Mam kilku znajomych kierowców i sami się przyznają że mają innych w dup... Rozkłady jazdy zmieniają się co jakiś czas, a nie co parę lat. Sam miałem kiedyś "przyjemność z miłym" kierowcą porozmawiać. Dosyć że zajechał mi drogę to pokazał palca. Jak się skończyło to nie ważne, chodzi o to że jeżdżą jak by oni byli tutaj panem życia i śmierci, a jeżeli chodzi o ten akurat wypadek to jeśli autobus skręcał z prawego pasa w lewa to on jest winny, bo PRD mówi jasno że musi ustąpić wszystkim. A to co pisałeś "zatrzymać się, o ile kierujący tym autobusem podał sygnał zatrzymania" to obowiązuje tylko autobusy z bajtlami i na tyle autobusu musi być znak stop który załącza się pod czas wysiadania dzieciaków z busa. Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.