Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Łożyska kół


richad72

Rekomendowane odpowiedzi

Hej! Jako że jestem uziemiony na jakieś 1,5-2 miesięcy (wypadek w pracy, prawa ręka w szynie) i mam dużoo czasu na pisanie to zapodam taki temat -

przed sezonem lakierowałem felgi w moim Thunderace' no i dałem koła do demontażu łożysk ( dla motocyklisty Chorzów 3 maja -o tym serwisie wspomniałem w dziale friendly & ...), koleś zdemontował łożyska ,tuleje które są pomiedzy nimi i tworzą jakby jedną powierzchnię w którą wchodzi oś koła. Podobno ze względu na te tuleje w innym serwisie usługa demontażu łożysk jednego koła kosztować miała 50 pln co wydawało mi się troszku drogo. Odebrałem koła ,łożyska przypięte trytytkami ,20 pln za usługę myślę że jest ok.

Po lakierowaniu melduję się u niego na montaż łożysk  i tulei . Koleś montuje wszystko płacę znów 20 zeta i ok.

Jednak przy zakładaniu kół zauważyłem że tuleje ruszają się pomiędzy łożyskami      (jak zdejmowałem koła to tulejki były nieruchome, tworzyły z łożyskami jedną powierzchnię)   ,- nie  od łożyska do łożyska ale w płaszczyźnie poprzecznej czyli jak wkładałem oś musiałem z drugiej strony przytrzymać tuleję żeby ośka ' ładnie' przeszła przez koło. Dzwonię do gościa i mówię o co chodzi , on na to że to tuleje centrujące i po montażu łożysk to normalne. Myślę ok. w sumie koła pracują dobrze. Ale po tym jak kolo zakuł mi łańcuch chyba młotkiem to zwątpiłem w niego i jego wiedzę o mechanice całkowicie. 

Dlatego chcę zasięgnąć Waszych opinii lub doświadczeń związanych z montażem łożysk kół z udziałem tulei.

Pozdro                                                                                                                                                                 Richad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj jest to tarygodny montaż łozysk piasty koła skutkujący uszkodzeniem łożyska/łozysk w skutek powstałych naprężeń.

Poniżej losowo wybrany przekrój koła z widoczna tuleja dystansujaca łozyska piasty.( w tym wypadku WSK)
piasta_kola_tylnego.jpg

Element nr 15 bo o nim mowa ma za zadanie skasowac luz pomiędzy środkowymi bierzniami łozysk.
Jezeli jest tam luz pomiędzy nimi(którego niepowinno być)
to w momencie gdy załozysz koło wraz z tulejkami i skrecisz oś koła,
luz powstały w środku w skutek źle nabitych łozysk lub tez braku jakiejs podkładki spowoduje
powstanie napręzen na bierzniach środkowych i w rezultacie łozysko/ka ulegna uszkodzeniu(peknie wianuszek etc)

Tak samo padaja łozyska zabieraka zebatki jeżeli pomiędzy piasta a zabierakiem braknie tulejki.

Mozna zakuc łancuch przy uzyciu odpowiedniego pobijaka i młotka
Juz jedno udezenie spowoduje ze sworzeń spuchnie w zapince.


Skutki luzu pomiędzy łozyskami
SDC12008.JPG
SDC12014.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Jak chodzi o tuleje, to wg tego schematu moje  tuleje mają ruch (niewielki) tylko góra -dół ,patrząc na rysunek- natomiast , prawo-lewo czyli pomiędzy łożyskami nie ma luzów (pomijając ten który pozwala tulejce na ruchy ' poprzeczne ' ale wg mnie wynosi on setne mm).

Jeśli dobrze kumam to po lakierowaniu w gniazdach łożysk mogło zostać troszkę farby a ten co montował nie wyczyścił na 100% na co  wcześniej zwracałem mu uwagę .

Jeśli chodzi o zakucie to szkoda że fotki ni zrobiłem.

Wiem że można zakuć młotkiem i dobrym punktakiem ale on to perfidnie zaklepał. Jeżdżę raczej spokojnie, ale nieraz zdarza się rozwinąć prędkość do grubo ponad 200 więc jazda na tak zakutej kiecie była dla mnie nie do przyjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.