Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Pierwsza Pomoc - wypadek motocyklisty (film instruktażowy)


WojtekTychy

Rekomendowane odpowiedzi

Dość często przy wypadku motocyklowym zostaje urwana kończyna ew palec.
Poniżej film instruktazowy jak postepować w takiej sytuacji.



Wazne by nie stosowac opaski uciskowej!

W momencie jej zastosowania zawsze odcinamy całkowicie krew do kończyny co może skończyć sie późniejsza amputacją.
Nie wolno w zadnym wypadku tak jak mawiała stara szkoła -by co 3 min popuszczac opaske w celu "ukrwienia' kończyny
- skutek jest odwrotny; toksyczne substancje przemiany materii dostają sie do organizmu.

Opaske stosujemy tylko i wyłacznie w ostateczności, gdy wiemy że upływ krwi spowoduje szok krwotoczny/ śmierć.
nie wolno uzywac żadnych sznurówek, linek, kabli etc(trwale uszkadzają nerwy i naczynia krwionosne.
Najlepiej uzyc paska od spodni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Jeśli chodzi o opaskę uciskową to przeważnie odcina ona krążenie żylne i powoduje jeszcze większe krwawienie z rany. Można ją założyć na kończynę amputowaną jeśli bardzo mocno krwawi. Poza tym siła z jaką trzeba ją założyć dla wielu osób będzie barbarzyństwem więc stanowczo polecam porządny opatrunek uciskowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Mnie by interesowała kwestia urazów trzewioczaszki (kaski integralne lub tzn. hełmofony) nie chroniące żuchwy ect.

 

Niestety jestem tylko po fizjo a niedawno byłam świadkiem takiej kolizji przy udziale "skuterzysty" i szczerze mówiac miałam wrażenie że nawet lekarka z pogotowia nie wiedziała od czego zacząć .

 

Dziękuję i mam nadzięję że będę mądrzejsza :)

 

LwG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie by interesowała kwestia urazów trzewioczaszki (kaski integralne lub tzn. hełmofony) nie chroniące żuchwy ect.

Niestety jestem tylko po fizjo a niedawno byłam świadkiem takiej kolizji przy udziale "skuterzysty" i szczerze mówiac miałam wrażenie że nawet lekarka z pogotowia nie wiedziała od czego zacząć .

Dziękuję i mam nadzięję że będę mądrzejsza :)

LwG

Z urazami twarzoczaszki w pomocy doraźnej nie będzie łatwo, przede wszystkim trzeba ocenić drożność dróg oddechowych (złamana żuchwa może przesunąć się do tyłu doprowadzając do niedrożności dróg oddechowych) - jeśli zachowana, to zabezpieczyć w możliwy sposób.

Rekonstrukcją zajmują się już lekarze chirurgii szczękowo-twarzowej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z urazami twarzoczaszki w pomocy doraźnej nie będzie łatwo, przede wszystkim trzeba ocenić drożność dróg oddechowych (złamana żuchwa może przesunąć się do tyłu doprowadzając do niedrożności dróg oddechowych) - jeśli zachowana, to zabezpieczyć w możliwy sposób.

Rekonstrukcją zajmują się już lekarze chirurgii szczękowo-twarzowej ...

Dziękuję, pytanie tylko co jeśli jest uszkodzona np. tętnica szczękowa / jej gałęzie....

 

Jak udrożnić drogi oddechowa lub utrzymać funkcje życiowe przed przyjazdem karetki ?? 

( ewentualnie proszę o pw )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.