Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

kilka wskazówek dla początkujących motocyklistów


onkel pyjter

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Gratulacje, bardzo pouczający filmik. Z mojej strony dopisze tylko że:

1. W deszczu nie jedziemy zbyt szybko aby uniknąć aquaplaningu, mamy z nim do czynienia gdy bieżniki opon nie są w stanie odprowadzić nadmiaru wody co prowadzi do            uślizgu i gleby

2. Na śliskiej nawierzchni (deszcz) dławimy silnik jadąc na wyższych biegach aby w razie dodania gazu moto łagodnie przyspieszało, w razie gwałtownego przyspieszania tylne

   koło złapie uślizg. Jeśli nastąpi to w zakręcie to możemy położyć maszynę lub jeśli ta ponownie złapie przyczepność to może nastąpić high side (jakoś tak się to pisze...) i

  motong nas katapultuje a z niego zostaną strzępy.

W ładną pogodę również łatwo zrobić sobie kuku i trzeba uważać na:

1. Ślepe zakręty- nigdy nie wiadomo co czyha za (traktor, stara baba na rowerze, piasek)...

2. Dosiadając mocniejszej maszyny niż jeździmy na co dzień ostrożnie kręcić manetą zwłaszcza na niskich biegach bo powrót z nawet niskiej gumy na nierówną nawierzchnię

   może spowodować trzepotanie kierownicy (shimy) jeśli moto niema amora skrętu - a opanowanie wtedy maszyny to rzecz prawie niemożliwa ...Podobnie niebezpieczne jest

  gwałtowne odkręcanie na wyjściu z winkla które może spowodować oderwanie koła (moto jedzie gdzie chce) lub uślizg (moto sunie na boku gdzie chce) a jeśli 

  złapie ponownie przyczepność np po cofnięciu gazu to mamy highside i lot w kosmos a moto w kawałkach...

3.Nigdy nie starajmy się dorównać starym wygom, uczmy się powoli, najlepiej z tak zaawansowanymi jak my lub samodzielnie.Starzy zazwyczaj wiedzą co robią i wiedzą 

  jak reagować na nieprzewidziane sytuacje. Ślepa jazda za kimś takim połączona z chęcią dotrzymania mu kroku na zakrętach czy nawet w trakcie takich manewrów jak

  wyprzedzanie może kiepsko się skończyć (stary zazwyczaj lepiej zna swoje moto, bywa że ma mocniejsze...)

4.Jeśli kupujemy używaną maszynę lub dorwiemy od kogoś - zwłaszcza mocniejszą - postępujmy zawsze z nią ostrożnie.Niema dwóch identycznych i identycznie reagujących

   maszyn. Bywa że kupowane mają powypadkową przeszłość i nieprzewidziane reakcje np w zakrętach, czy uszkodzone hamulce, a moto kolegi podciągnięty silnik lub szalone

  reakcje na gaz jeśli jest to moto na gaźnikach...

Na tym kończę moje wymądrzanie i mam nadzieję że moje uwagi na coś się przydają początkującym koleżankom i kolegom. ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marian65 - dzięki za swoje uwagi. W tym filmiku raczej skupiłem się na opisie "infrastruktury" motocyklowej niż na technice kierowania. Póki co nie czuję się jeszcze na siłach żeby się tego podjąć ale kto wie, może za parę lat :)

Kolego i tak gratuluję genialnego filmu dla nowicjuszy i nie tylko. Wiadomo, nie od razu Kraków zbudowano, a i niektóre rzeczy na filmie pokazać ciężko.Życzę dużo chęci do realizacji kolejnych filmów. Co do aqaplaningu  to nie jestem fachowcem, ale sprawdziłem nie wiedząc jeszcze co to takiego gdy jeszcze byłem młody- gniewny i na kawce w czasie ulewy zachciało mi się ,,pogonić'' by krócej moknąć. Pamiętam że przy 140 moto zaczęło ,,pływać'' na boki ...a potem piękny ślizg w strumieniach wody...Nawet się zbytnio nie poobijałem, ale moto musiałem składać co nie było łatwe w 1990r...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za uznanie :)

a co do aquplaningu - czy samochodem przy 140 wtedy byś przeszedł czy raczej wyleciał przy jeszcze mniejszej prędkości? ;)

Szczerze... : nie wiem...Aquaplaning w wersji samochodowej widziałem raz na Halembie pod wiaduktem (ul Kłodnicka) gdzie tworzyła się ogromna kałuża po ulewach- miewała kilkadziesiąt metrów długości.Typ wjechał z rozpędu osobówką i pojechał jak ślizgaczem...ale jemu utworzyła się poduszka z wody nie tylko pod kołami ale i pod całym podwoziem... :D

 

Nic o przeciwskręcie?

 

onkel pyjter ma pewnie rozleglejszą wiedzę o przeciwskręcie, ale ja dowiedziałem się jak skręcam po wielu latach jazdy na moto :wacko: . Być może problem jest bardziej zauważalny na długich maszynach jak Choperowate czy wielkie turystyki, ale na krótkich typu ścigacze skręca się automatycznie i podświadomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale że co?

 

Nie odnoszę się do filmiku, który storzyłeś, tylko do pytania Twojego z wcześniejszego posta.

 

A to że wystarczyło wpleść w slajdy samo hasło "przeciwskręt" z małym opisem, może poskutkowało by tym, że ktoś oglądający mógłby się zaciekawić tematem. Takie tam wejście na "wyższy level" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha  :)  zamęt jest winą Madnessa bo ni stąd ni zowąd - w naszej dyskusji z Marianem o aquaplaningu - przywalił pytaniem o PS w filmiku i nie załapałem jego intencji  :P

A tak na poważnie to PS jest wałkowany dość dokładnie w kilku książkach i nie chcę molestować tego po raz n-ty. Na razie uznałem, że etap początkującego motocyklisty mam za sobą więc postarałem się zapodać parę spostrzeżeń młodszym adeptom. Szczególnie tych spostrzeżeń, których (raczej) nigdzie nie znajdą. Zaczyna chodzić za mną koncept filmików instruktażowych nt podstawowych technik/aspektów jazdy no ale to wymaga jeszcze trochę czasu, muszę "dojrzeć"  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez uwazam ze filmik bardzo dobry jeszcze "dokrecic" z 6 częsci dopisać poradnik początkujacego motocyklisty rekomendowany przez FŚM i jeszcze parę reklam i coś przy okazji na tym zarobisz ;) ... a w części drugiej obowiązkowo przeciwskret z opisem -" jedziesz w lewo skrecasz w prawo " :lol: . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.