Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Egzamin praktyczny wg. nowych zasad 2013 rok


Gość bartekER6N

Rekomendowane odpowiedzi

powyżej filmik z egzaminem praktycznym (oficnalna prezentacja) na kategorię A

dodawajcie swoje komentarze, ja mam mnostwo przemysleń, ale brak mi siły żeby je tu przelewać, zresztą ręce mi tak bardzo opadły że nie sięgam do klawiatury

1 przemyślenie? facet z filmiku nie powinien zostać dopuszczony do egzaminu, rozporządzenie mowi o butach sznurowanych z płaską podeszwą, tutaj widzimy buty zapinane na obcasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli będą takie bramki mierzące prędkość to raczej będą na to zwracać uwagę,

druga sprawa to faktycznie motocykl powyzej 600cm, wiadomo juz jakie to beda sprzety? z resztą i tak wyobraźcie sobie dziewynę, która ma 45kg wagi i 160cm ;) zostanie im chyba tylko A2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja na A uczyłem się na 125 i tak samo w wordzie tylko 125 mają

jakby nie patrzeć to wymaga strasznie dużo zmian, WORD musi kupić sprzęty, tak samo szkoły jazdy

ciekawe jak ktoś kto nie ma pojecia o motocyklu wsiądzie na taka 600, odkręci manetkę i...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ustawodawca określając nowe procedury egzaminacyjne określił precyzyjnie jakie motocykle będą brały udział w procesie egzaminowania? Jakoś nie mogę tego dokładnie doczytać. Wydaje mi się, że Hondy CBF250 nadal będą używane do egzaminowania. Natomiast w przypadku kat. A1 pewnie w ośrodkach będą jakieś 125-ki. W Bytomiu były dwa motorki egzaminacyjne Honda i Suzuki, myślę że tak już pozostanie. Rozmawiałem w właścicielem jednej z zabrzańskich szkół nauki jazdy. On twierdził, że musi tylko dokupić jakąś 125-tke na potrzeby szkolenia na A1. Nie wiem skąd przekonanie, że WORD-y będą musiały zakupić większe maszyny...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat ze ścigacza:

"Ważne: Każdy egzamin (kategoria) będzie miał osobny pojazd egzaminacyjny. Innymi słowy, motocykliści zdający na kategorią A2 będą egzaminowani na motocyklach o mocy nie przekraczającej 47 KM (w jednym z WORDów usłyszeliśmy, że będzie to pojazd 400cc, ale nie mamy pojęcia, o jaki motocykl dokładnie chodzi), a motocykliści zdający na kat. A zostaną przeegzaminowani na motocyklach „dorosłych” (których pojemność zapewne będzie oscylować w okolicach 600cc). I tak, zgadza się. Każdy motocykl będzie jeździł po tym samym placu manewrowym"

Zastanawiam się jak młoda wątła dziewczyna, albo chłopak po 20-tu godzinach nauki będzie musiał(a) zaliczyć wszystkie wymagane elementy egzaminu. Już teraz często się zdarza, że dziewczyny nie są w stanie opanować Hondy CBF250. Na poglądowym filmie widać, jak gęsto ustawione są pachołki do slalomu, nawet instruktor na filmie musiał wolno i uważnie je omijać. Jak wiemy, obecnie zdawalność wynosi jakieś 30%-40%. Miejmy nadzieję, że jednak pozostaną stare motocykle. Znacznie to ułatwi niektórym zdanie egzaminu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały wyciąg z rozporządzenia:

Warunkiem przeprowadzenia egzaminu państwowego jest;

1) przygotowanie przez ośrodek egzaminowania przed egzaminem:

f) kamizelek, odpowiedniego kasku ochronnego oraz ochraniaczy na kolana i łokcie, jeżeli egzamin jest przeprowadza- ny w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2 lub A,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli będą takie bramki mierzące prędkość to raczej będą na to zwracać uwagę,

druga sprawa to faktycznie motocykl powyzej 600cm, wiadomo juz jakie to beda sprzety? z resztą i tak wyobraźcie sobie dziewynę, która ma 45kg wagi i 160cm ;) zostanie im chyba tylko A2

Moja siostra ma 162cm i nie widzę związku. Pobiła na łeb pana, który 5 lat jeździł czoperem bez prawa jazdy, a na kursie ogarniał maszynę gorzej niż UTALENTOWANY kursant.

@bartek ER6N. O pojemnościach mówi Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, ale na razie jest w fazie projektu. Kwestia "klepnięcia" przez ministra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to rozporządzenie nic nie zmienia bo tam jest wytyczna że motocykl do kategorii A ma mięc więcej niż 120cm3 pojemności

co do wzrostu to powiem Ci szczerze, że przy 160cm wzrostu motocykl jest za wysoku, romecik 125 nie, ale większość "sześćsetek" będzie za duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta ustawa mówi chyba o uprawnieniach do prowadzeniu pojazdów jakie się nabywa przy każdej z kategorii. Ona precyzuje, na jakim motocyklu mają być przeprowadzone egzaminy? Sam jestem ciekawy. Może ktoś podać linka do tej ustawy? Gdzieś wyczytałem, że ustawa jest już opublikowana, więc jest już chyba uchwalona... Ktoś może podać jakąś podstawę prawną, bo na razie mam wrażenie, że każdy z nas coś wyczytał, coś usłyszał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 lipca 2012 r.

W sprawie

egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach

D20120995.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak... Wydaje mi się, że ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 13 lipca 2012 r. nie precyzuje na jakim konkretnie motocyklu (z jaką pojemnością i o jakiej mocy...) mają odbywać się egzaminy praktyczne. Bo w części mówiącej o pojeździe cytat "pojazdach egzaminacyjnych – rozumie się przez to pojazdy przeznaczone do przeprowadzania części praktycznej egzaminu państwowego, o których mowa w art. 53 oraz art. 54 ust. 5 ustawy" rozporządzenie odwołuje się do USTAWY z dnia 5 stycznia 2011 r - tej samej ustawy która obowiązuje do końca tego roku i nadal do jej zmiany! W tej ustawie też nie ma doprecyzowanej informacji o motocyklu egzaminacyjnym. Więc, według mnie, ośrodki egzaminacyjne będą miały takie motocykle jak do tej pory - jedne Suzuki, CBF inne Romety. Tutaj ustawodawca zostawił dowolność wyboru WORD-om... Ja to tak odbieram. Może jedynie na kat. A1 WORD-y będą musiały mieć jakieś 125-ki...

Jeśli się mylę, bądź nie dość dokładnie wczytałem się w rozporządzenie i ustawę, to proszę o poprawkę i wskazanie paragrafu i punktu w którym mowa o motocyklu egzaminacyjnym.

Link do ustawy:

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=dz.%20u.%20nr%2030%2C%20%20poz.%20151%2C%20z%20p%C3%B3%C5%BAn.%20zm.&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fisap.sejm.gov.pl%2FDownload%3Bjsessionid%3D93C4720568286428FAAAA98A63211D96%3Fid%3DWDU20110300151%26type%3D1&ei=iI2NULXIFIvGtAaMlYDYBQ&usg=AFQjCNHbBdp_nb10eS46b2K3IDcmYvBK-Q

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli tak bedzie, to zmiana egzaminu nie powinna byc wiekszym problemem niz obecnie:

1. test losia bedzie ok, bo uwazam ze i tak nikt nie bedzie sie rozpedzal tak bardzo

2. szybki slalom to nie jakis problem jesli ktos radzi sobie z moto

3. osemka w prostokacie bedzie latwiejsza niz teraz

4. gorka bez zmian

5. wolny slalom - to jedyne zadanie trudne do oceny na powyzszym video

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak... Wydaje mi się, że ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 13 lipca 2012 r. nie precyzuje na jakim konkretnie motocyklu

kolega wczesniej podał Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

tam jest określenie warunkow technicznych motocykla przeznaczonego do egzaminowania

Rozdział 13. Warunki dodatkowe dla pojazdu przeznaczonego donauki jazdy i egzaminowania osób ubiegających sięo uprawnienia do kierowania

4. Pojazd przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania w zakresie danej kategorii prawa jazdy powinien odpowiadać następującym warunkom:

1) motocykl w zakresie kategorii A powinien:

a) być wyposażony w silnik o pojemności przekraczającej 120 cm3,

b ) osiągać prędkość co najmniej 100 km/h;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to rozporządzenie jest troche dziwne, bo wspomina o pojazdach do kategorii B1, ale nie wspomina nic o kategorii A2 czy AM, może jest jakieś nowsze

edit:

raczej nie ma nowszego i z tego co widzę to na kategorię A będzie musial byc to motocykl pojemnosc powyzej 120cm3 i predkosc powyzej 100km/h

jezeli chodzi o kategorię A1 i A2 to najwazniejsze zeby nie przekroczyl wymagań stawianych w rozporzadzeniu,

więc na A1 motocykl będzie musiał mieć minimum 75cm3 i moc poniżej 11kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pier.. trzy po trzy. Zero czytania ze zrozumieniem i szycie własnych historii.

Projekt zmian do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia od 19 stycznia 2013:

rozpb.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Rozporządzenie nie jest dziwne bartku, bo dotychczasowe rozporządzenie nie bierze pod uwagę nowych kategorii, dlatego tam nic nie znajdziesz o kat. A2!

Czego wciąż nie rozumiecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.