Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Moduł mrugającego światła stop w zależności od siły hamowania


RYMI

Rekomendowane odpowiedzi

Jesli jesteś w stanie zrobić to lepiej zapraszam do dyskusji.

To ze niezajmuje sie tworzeniem 3 swiatla stop do samochodu nie skresla mnie z mozliwosci wygloszenia swojej opinii czy cos jest ok czy fe a to zdecydowanie jest jak z cepelii.

To raz a dwa - zycze powodzenia w skrajnym przypadku, nie majac homologacji na dane oswietlenie w pojezdzie brac udzial w kolizji / wypadku. Uwierz mi, ze ubezpieczyciele szukaja dziury w calym, a jak ktos Ci zapakuje w dupe to moze powiedziec ze go jakies swiatlo wystraszylo i dziwnie sie zachowal. Bo to swiatlo nie dziala normalnie i nie jest dopuszczone w zaden sposob do uzytku na drogach publicznych.

Jaby wszyscy szli takim tokiem rozumowania bezpieczenstwa to jeden powiesilby sobie lampki choinkowe z tylu na zderzaku a inny pochodnie odpalane na propan - butan przy kazdym hamowaniu bo to przeciez pomaga tym z tylu zauwazyc ze pacjent przed nimi hamuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. pomysł dobry; w samochodach przy gwałtownym hamowaniu włacza sie "ręcznie" awaryjne w przypadku gwałtownego hamowania, a w tym systemie działa to automatycznie..

2. potrzebna oczywiscie homologacja

3. kiedys sobie tak myślałem nad zielonymi swiatłami STOP z ... przodu pojazdu. Żeby widzieć, czy ktoś z podporzadkowanej hamuje, czy leci na żywioł. Przypomniało mi sie to niedawno na Zaborzu, jak gostek z prawej nie zatrzymał się na stopie i mi wjechał przed moto. Na szczęście nic sie nie stało, bo tamtedy już jeżdżę jak na rowerze :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

Moduł ten posiada akcelerometr (przyspieszeniomierz) i jest sterowany mikroprocesorem.

Działanie:

Przy hamowaniu światło stop świeci światłem ciągłym. Jeśli opóźnienie przy hamowaniu przekroczy wartość 6m/s2 to światło stop zaczyna mrugać 3,5 Hz. Jeżeli hamowanie się zmniejszy do 2,5 m/s2, to światło stop przestaje mrugać i świeci światłem ciągłym.

Jest to stosowane w nowych samochodach. Cena modułu jest bardzo przystępna 40zł. Pełny opis jest tu

Własnie czytam zaległe Oltimer Praxis (z poczatku 2011 roku) i znalazłem wkładkę firmy ELV Elektronik z DE, w której znajduje się podobny układ firmy WAECO. Wg informacji firmy WAECO układ taki jest zgodny z przepisami unii ECE-R48 i od lutego 2011 wprowadzony do noworejestrowanych samochodów (pewnie w DE). Z rozmów wynika, że są znane takie systemy, ale działają na swiatła awaryjne i ze w PL na razie nie ma homologacji :).

Ale to sprawa do dalszego rozpatrywania - może ktoś ma nowsze, śweższe informacje???

(tak piszę, bo mi się ten układ podoba - i do auta i do moto :D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że ECE-R48 to nic innego jak Regulamin 48 EKG ONZ, który rzeczywiście obowiązuje w Unii, więc i w Polsce.

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:323:0046:0152:PL:PDF R48

Regulamin dopuszcza jako alternatywne pulsowanie kierunkowskazami (awaryjne) lub światłami stop.

Rzeczywiście nowe samochody w większości mają ten system. Stąd mój pomysł, żeby doposażyć w ten system starsze roczniki i motocykle.

Cieszę się, że układ się podoba.

To na jaki adresik wysłać ? :D:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce mieć zamontowany taki moduł, a nie potrafi tego sam zrobić to informuję, że ostatnio byłem w kilku serwisach moto w Poznaniu i zapozanałem ich z zasadami montażu. Można do nich się umówić na założenie.

Motorownia ul. Krauthofera 58 tel. 616500184

Mieloch ul. Dąbrowskiego 253 tel. 618479707

Marex motor ul. Dąbrowskiego 175A tel. 618439272

Cerbol.com ul. Maciejkowa 1 tel. 663828786

Moto Molik ul. Barzyńskiego 8 tel. 601743511

Moto-Bike Przeźmierowo ul. Rynkowa 50 tel. 616524110

Serwis Motocyklowy Przeźmierowo ul. Krańcowa 57 tel. 618162359

Jak komuś za daleko, to niech pyta w lokalnych serwisach. Wszystko im wytłumaczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

Wraz z nadchodzącym sezonem pragnę przypomnieć o układzie ESS, który można zakupić u naszego kolegi. Na stronie http://www.rymi.pl/ess.html można poczytać o zasadzie działania. wynalazku. Pracujemy również, nad modyfikacją inteligentnego światła STOP do samochodów aby kierowca miał wybór w jaki sposób światło ma działać. Po szczegóły zainteresowanych zapraszam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...
W dniu 20.06.2012 o 15:58, RYMI napisał:

Większość współczesnych mikroprocesorów posiada wbudowany układ Watchdog. Do takich należy ATtiny 25, na którym jest zbudowany moduł. W skrócie działanie Watchdoga polega na tym, że program musi co jakiś czas (określony przez programistę) odwiedzić tego "psa" i go "nakarmić". Jeżeli program się zawiesi to "karmienia psa" nie ma i "głodny pies" wszczyna alarm resetując mikroprocesor. To jest zabezpieczenie sprzętowo programowe.

Na płytce znajdują się też inne elementy zabezpieczające np. 1,5 kW (półtora kilowatowa) dioda transil z napięciem zadziałania ok. 17 V mająca za zadanie zwierać wszelkie zakłócenia zasilania o amplitudzie ponad 17 V przy czym prąd jaki może ta dioda zwierać wynosi 60 A. Procesor i czujnik mają swój stabilizator 3,3 V. Następnym zabezpieczeniem jest sposób poprowadzenia ścieżek, zgodnie z zasadami kompatybilności elektromagnetycznej EMC. Dodatkowo śieżki przewodzące prąd żarówki nie są wspólnymi ścieżkami dla sygnałów procesora (masa). Program jest napisany w języku asemblera (bezpośrednio rozkazami tego mikroprocesora), a nie w jakimś języku wyższego poziomu (C+) i potem automatycznie tlumaczony na asembler. Zabezpiecza to przed wszelkimi "przepełniającymi się buforami" ponieważ programista naprawdę wie jak działa program. Poza tym tak napisane programy działają szybciej i sa krótsze. Taki sposób konstruowania stosuje się wsprzęcie militarnym, kosmicznym czy samochodowym.

Jestem profesjonalistą z dużym stażem jako konstruktor

punktu 2 założeń nie rozumiem

Dzień dobry.

Przepraszam, że nie do końca zagłębiłem się w dyskusji i szcegółach wątpliwości, jakie się tu pojawiają. Domyślam się, że jesteś Konstruktorem elektroniki z dużym doświadczeniem i wiesz dokładnie jakie kryteria ma spełniać taki kontroler.

Chciałbym kupić taki sterownik wg Twojego projektu, ale poszukiwania spełzły na niczym. Być może, z uwagi na odległą datę wpisu na Forum, a datą dzisiejszą, nie oferujesz już tego rozwiązania, ale gdybyś mógł wskazać, gdzie moge je zakupić, to byłbym bardzo wdzięczny. Mój e-mail: [email protected]

Pozdrawiam.

Czarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.